banner608
banner601


Z kuşağı “Adalet” istiyor


Gökhan Karabulut

Gökhan Karabulut

04 Ağustos 2020, 17:03

Geçen gün muhabir arkadaşlarımız Yavuz Solmaz ve Mehmet Kaya çok keyifli bir röportaj yapmışlar, çok beğendim, sokaklarda her kesimden gençle konuşmuşlar.

Son dönemlerde bildiğimiz üzere Türkiye’nin gündeminde Z kuşağında olarak bilinen gençlerimiz var.

Yavuz ve Mehmet İzmit sokaklarına çıkmışlar, gençlere nasıl bir Türkiye hayal ettiklerini ve bugün Türkiye’nin içerisinde bulunduğu sıkıntılarını, sorunlarını sormuşlar.

Röportaj sorularına AK Partili ve Muhalefet partilerine gönül vermiş gençlerde cevap vermiş.

Röportajın tarafsız hazırlanışı da beni ayrıca çok mutlu etti. Uzun uzun okudum, her satırını, cümlesini birkaç kez üst üste dikkatlice inceledim.

İktidar ve muhalefet partileri yapılan bu röportajın içerisinden alacağı çok ince mesajlar olduğunu gördüm.

Hangi mesajlar mesela?

AK Partiye gönül vermiş olan gençler, iktidarın uygulamalarından oldukça memnun olduklarını ifade etmişler, muhalefet partilerine destek veren gençlerin hemen hemen tamamı özgürlükler ve adalet konusundan şikâyetçi olduklarını vurgulamışlar.

Hatta ve hatta iktidara oy vermeyen gençler alternatifsizlikten mevcut muhalefet partilerine oy verdiklerini belirmişler. Bu çok önemli bir detay.

Muhalefete oy veren gençler kaba tabirle, "İktidarın adalet ve özgürlüklere müdahalesini doğru bulmuyoruz ve oy vermiyoruz, vermeyeceğiz de fakat önümüzde de sadece mevcut muhalefet partileri var bizde mecburiyetten bu muhalefet partilerine oy veriyoruz’’

Z kuşağı röportajından algıladığım ve aldığım mesaj, Türk siyasetinin yeni bir muhalefet yapısına ihtiyacı olduğu.

Gençlerin alternatifsizlikten dolayı, iktidar ve muhalefet partilerine oy verdikleri gün ışığı gibi ortada.

Gençlerin dilinden anlayabilecek, onların gözü ile dünyaya bakabilecek bir siyaset anlayışına ihtiyacı var Türkiye’nin.

Aslında sadece muhalefet değil, iktidar partisi de gençlerin uyarılarından alması gereken mesajlar olduğunu düşünüyorum.

Yukarıda da belirttiğim üzere aynı zamanda iktidara muhalif gençlerin adalet ve yargıya olan güvenleri neredeyse hiç kalmamış.

Bunu ben değil yarınımızın gençleri söylüyor.

Gençlerimizin adalet duygusuna karşı olan yargısı oldukça tehlikeli olduğu kadar haklı sebepleri de bulunuyor.  

Siyasi erk gençleri çok hafife almamalı, gençlerimizin gönül dünyasından Türkiye ve Avrupa’ya bakış açıları çok geniş.

Çok boyutlu değerlendirebiliyorlar, gözlerinde at gözlüğü yok, her şeyin farkındalar, belki tecrübeleri yok ama dünyayı çok iyi gözlem yetenekleri var.

Yaşananlara, siyasete, ekonomiye ve sanatın her yönünü bir eksik bir fazla söyleyecek sözleri var.

Ve çok daha önemlisi özgüvenleri muhteşem…

İktidar ve muhalefet partileri eğer Solmaz ve Kaya’nın yaptığı röportajı bayram yoğunluğu nedeniyle gözlerinden kaçırdıysalar bugünden tezi yok mutlaka tarafsız bir gözle okusunlar.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.