banner451
banner421


Yurt Dışı Borçlanması & Emeklilik


A. Serdar Önür

A. Serdar Önür

07 Temmuz 2018, 09:06

Yurtdışında Türk Vatandaşı iken geçirdiğiniz sigortalılık süreleri, bir yıla kadar olan işsizlik süreleri ile yurt dışında ev kadını olarak geçen sürelerin dikkate alınan Türk vatandaşlarının bu sürelerini borçlanma yoluyla SGK'ya bildirerek emeklilik hakkını kazanabilir ve sosyal güvenlik hakkından yararlanabilir.

Fakat,

- Yurtdışında 18 yaşın doldurulmasından önce, Türk vatandaşlığının kazanılmasından önce veya Türk vatandaşlığının kaybedilmesinden sonra geçen sigortalılık, işsizlik ve ev kadını olarak geçen süreler,

- Ülkemizdeki sosyal güvenlik kanunlarına göre malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları kapsamında geçen sürelerle çakışan yurtdışı süreleri,

- İkili sosyal güvenlik sözleşmelerine göre kendilerine kısmi aylık bağlanmış olanların yurtdışında geçen sigortalılık süreleri arasında ve bu sürelerin bitim tarihinden sonraki işsizlik sürelerinin de, 3201 sayılı Kanuna göre borçlandırılmasına imkân bulunmamaktadır.

Başvuru için Aranan Şartlar

- Türk vatandaşı olmak

- Borçlanma kapsamındaki yurtdışı sürelerini belgelendirmek,

- Yazılı istekte bulunmak.

Not: Borçlanmak için ayrıca yurda dönüş şartı aranmadığından yurtdışında iken borçlanma başvurusunda bulunanlar da, borçlanma hakkından 3201 sayılı Kanunun öngördüğü şartlarla yararlanabilirler. Ayruca, ev kadını olarak geçen süreler, ev kadınlarının yurtdışında oturduklarına dair alacakları ikamet belgesinin;

- Türkiye'de yeminli tercüme bürolarınca veya yurtdışında bulunan Türk temsilciliklerince akredite edilmiş tercümanlarca yapılmış ve ilgili temsilcilikçe onaylanmış tercümesinden,

- Çalışma ve sosyal güvenlik müşavirlik veya ataşeliğinin bulunduğu Türk temsilciliklerince ikamet belgesine istinaden düzenlenecek belgeden,

- Yukarıdaki belirtilen ikamet belgesi temin edilemiyorsa yurtdışına çıkış ve yurda giriş tarihlerinin, fotoğraf ve künye bilgilerinin bulunduğu pasaport sayfalarının fotokopisi ya da emniyet müdürlüklerinden alacakları yurda giriş-çıkış çizelgesinden, biri ile belgelenmesi gerekir.

- Ayrıca kadınlar için doğum borçlanmasıda yapılmaktadır.

Başvuru Yerleri

- İkametgâhlarının bulunduğu yerdeki sosyal güvenlik il/merkez müdürlüklerine,

- Kamu görevlisi kapsamında çalışması bulunanların, "SGK Sosyal Sigortalar Genel Müdürlüğü Kamu Görevlileri Emeklilik İşlemleri Daire Başkanlığı - Mithappaşa Caddesi No:7 Sıhhıye/ANKARA adresine", yazılı olarak başvurmaları gerekir.

Yurtdışında Geçen Sürelerin Tamamını Borçlanmak Zorunda mısınız ?

- Başvuru sahipleri, bu sürelerin tamamını borçlanma isteğinde bulunabilecekleri gibi, bir kısmını ya da aylık bağlamaya yetecek bölümünü borçlanma talebinde de bulunabilirler. Bu konudaki tercihin, başvuru sırasında yazılı olarak belirtilmesi gerekir. Ayrıca, kısmi borçlanmalarda borçlanılmayan süreler, yeni bir başvuru ile borçlanılabileceği gibi, borçlanma başvuru tarihinden sonra yurtdışında geçen süreleri bulunanların da, bu süreleri borçlanma hakları bulunmaktadır.

Ödeme Süreleri

08/5/2008 tarihinden sonra yapılan borçlanma başvurularında tahakkuk ettirilen prim borcunun tebliğ edildiği tarihten itibaren üç ay içinde ödenmesi gerekmektedir. Borcun, yukarıda belirtilen tebliğ tarihinden itibaren üç ay içinde ödenmemesi halinde, borçlanma işlemi geçersiz sayılır. Üç aylık süre içerisinde borcun bir kısmının ödenmesi halinde, ödenen miktara isabet eden süre geçerli sayılır.

Tahakkuk ettirilen borcun tamamını veya bir kısmını ödeyenlerden borçlanmalarının iptal edilmesi için başvuruda bulunanların ödedikleri borçlanma tutarının tamamı faiz uygulanmaksızın Türk Lirası olarak iade edilir.Ancak, borçlandıkları hizmetler dikkate alınarak aylık bağlanmış olanlar borçlanma talebinden vazgeçemezler ve bunların ödedikleri borçlanma tutarı iade edilmez.

En yüksek emekli aylığını almak için ne yapmalısınız?

Kaldırılması düşünülen yurtdışı borçlanmasında borçlanma yaparken tarih seçmezseniz SGK size en düşük emekli aylığını verecek tarihleri seçer. Siz borçlanma belgesinde tarih seçerseniz ve seçtiğiniz tarih 1999 yılı ve öncesi ise yüksek emekli aylığı alabilirsiniz...

Aylık (Maaş) bağlanması için aranan şartlar

- Yurda kesin dönülmüş olması,

- Tahakkuk ettirilen borçtan aylık bağlanmasına yetecek en az süre/gün karşılığı kadar ödeme yapılması,

- Kanun hükümlerine göre aylığa hak kazanılmış olması,

- Kuruma yazılı başvuruda bulunulması, şarttır.

Bağlanan aylıkların kesildiği haller

- Herhangi bir ülkede çalışmaya, ikamete dayalı bir sosyal sigorta yada sosyal yardım ödeneği almaya başladıkları,

- Türkiye'de sosyal güvenlik kanunlarına göre sigortalı olarak çalışmaya başladıkları, tarihten itibaren kesilir.

NOT: Aylığı kesilenlerden yurtiçinde veya yurtdışında çalışması sona erenlerin veya yurtdışında ikamete dayalı bir sosyal sigorta yada sosyal yardım ödeneği alanlardan bu ödenek ve yardımları sona erenlerin, aylıklarının tekrar ödenmesi için yazılı talepte bulunmaları halinde, talep tarihini takip eden ay başından itibaren aylıkları tekrar ödenmeye başlanır.

Mavi yada Pembe Kartınız Varsa!

İzin alıp, TC vatandaşlığından çıkıp mavi yada pembe kartı olanlar dilerlerse tekrar vatandaşlığa geçmeden mahkeme ile veya tekrar vatandaşlığa geçip mahkemesiz yurtdışı borçlanması yapabilir ve emekli olabilirler.

SGK'ya başvuru yaptığınızda , Mavi ve pembe kartlı olduğunuzdan yurtdışı borçlanma talebiniz reddedilir, reddedildikten sonra İş Mahkemesi'nde dava açıp, mahkeme ile borçlanma yapabilirsiniz.

Dip Not: Bu yazının bazı kısımları SGK'nın bilgilendirme yazılarından alıntılanmıştır.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mehmet atanur - 1 yıl önce
yurtdışında yaşayanları ilgilendiren bir konuymuş
Avatar
esara aydınlık - 1 yıl önce
yurt dışında yaşayanların en azından ülkemizde emekli olarak ülkemize katkıları olması iyi olurdu