banner521


Yeni partiye ilimizden kimler katılır?


Gökhan Karabulut

Gökhan Karabulut

09 Temmuz 2019, 17:03

AK Parti 18 yılda parti içerisinde çok ciddi bir küskün, kırgın ve kızgın kitle yarattı kendisine.

İktidar, siyaset arenasında adeta ‘politikacı öğütme fabrikası’ kurdu.

Tek başına iktidar olmanın hoyratlığı ile hareket etti ve kurduğu bu fabrikalarda gücün etkisiyle, kendince çok verimli kullandı.

Bugün AK Parti’de siyaset yapmış veya yapan siyasetçilere bakıyorsunuz zamanında Anavatan ve Doğru Yol Partisinde, kısmi olarak ta Refah Partisi’nin kadrolarında yer almış isimlerden oluşuyor.

Bir bölümü de siyasete AK Parti’de öğrenmiş ve siyasi geçmişi olmayan isimler.

Her ne kadar siyasal İslam veya ılımlı İslam motifli bir parti hüviyetinde gözükse de tabanında sosyo-siyasal gerçekliği çok farklı.

AK Parti, Anavatan Partisini dört eğilimli yapısını kendine baz alan, siyasal tabanında bu yapıyı inşa eden lakin tavanda ılımlı İslam, siyasal İslam sentezini benimseyen bir idare şekli ile ülkeyi 18 yıldır yönetiyor.

AK Parti’de taban ile tavan arasında politik görüş farklılığı yeni değil. 18 yıl önce temeli atılan bir farklılık.

Peki, bu farklılık, çeşitlilik nasıl vücut buldu?

Ekonomik krizin etkisiyle kitleler yeni kurulan AK Parti’ye sarıldı, üniversitelerde eğitim hakkı engellenen muhafazakâr gençlik iktidara koştu, İmam Hatip Okulu mezunları umudu AK Parti’de aradı. Merkez sağ ve Demokratik Sol Parti’nin çökmesi AK Parti’nin elini güçlendirdi.

Ülkenin 2000’li yıllarda içerisinde bulunduğu şart ve koşullar AK Parti’yi iktidara taşıdı.

Peki, bu mozaik ne zaman ortaya çıktı?

AK Parti seçmeninin sosyolojik yapısı İstanbul seçimlerinde kendisini gösterdi.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu 1 ay gibi kısa bir süre içerisinde ezici bir çoğunlukla iktidara 800 bin oy fark attı.

Bugün gelinen nokta!

Ali Babacan yeni bir hareket başlattı, uluslararası güç odakları ve uluslararası sermayenin de desteğiyle startı verdi.

Umut olabilir mi? Kitlelerde heyecan yaratabilir mi? İktidara oy veren seçmen üzerinde etkileşim yapabilir mi? AK Parti seçmeninin dışında farklı kesimlerden oy alabilir mi? Bunu zaman gösterecek.

Kuracağı yeni partinin siyasal motifi, tüzüğü, işlevi, yaratacağı heyecan bunda belirleyici olacak.

Ekrem İmamoğlu’na yerel seçimlerde oy veren AK Parti ve MHP seçmeni Babacan ve ekibine nasıl bakacak?

Tüm bu soruların cevabı da Türkiye’de siyasal rüzgârın nasıl eseceğine ve bu rüzgârın kitlelere nasıl yansıyacağına bağlı.  

Peki ilimizden hangi isimler Babacanın ekibine dahil olur?

Nihat Ergün sürekli gündemde, Babacan ekibinin ‘A’ takımında olacağı biliniyor.

AK Parti ifade ettiğim gibi ‘siyasetçi öğütme fabrikasını’ ilimizde de kurdu.

Kamuoyunda Nihat Ergün’ün dışında konuşulan net isimler yok.

AK Parti Kocaeli Teşkilatının öğüttüğü çok sayıda politikacı kenarda bekliyor.

Babacan ve ekibi yeni isimlerle mi yol alır yoksa zamanında AK Parti’de aktif siyaset yapmış politikacılarla mı vitrine çıkar bilmiyorum.

Yeni nefes, soluk olacaksa eski isimlerle vitrine çıkması makul gelmiyor ama siyasetin sermayesi de iyi yetişmiş politikacılar olduğu gerçeğini de göz ardı etmemek lazım.

Babacan’ın partisinin şekillenmesi ve ilimize yansıması da yukarıda yazdığım olguların ortaya çıkması ile mümkün olacak.

Kocaeli’nde şimdilik kimsenin renk vermemesinin temelinde bu gerçeklik yatıyor.

Türk siyaseti önümüzdeki aylarda birçok gelişmeye ev sahipliği yapacak, Kocaeli de bu hareketlilikten üzerine düşeni fazlasıyla alacak, izleyelim… 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
güzel günler - 12 ay önce
yukardaki tespitler doğrudur ancak babacan tarafından kurulacak yeni parti secimlerde akp nin küskünlerinden oy alacak diğer partililerden oy alacak..önümüzdeki seçimlerde akpnin oyu yüzde otuzsekiz öolsa babacanın partisi yüzdeondört alsa mhpnin oyları yüzde onbir olsa akp mhp babacanın partisi beraberinde koalisyon oluşur yani bana göre bu akp nin bir oyunu küskünleri kendine bağlı bir kişi ile yine kendilerine mal etmektir güzel bir starateji halk yutar.gelecekte akp mhp babacan koalisyonuna hazırolun yine cumhurbaşkanı erdoğan yardımcısıi babacan .