banner478
banner421


Yazık beytül mala, yazık bu millete!


Gökhan Karabulut

Gökhan Karabulut

06 Şubat 2020, 16:52

Kameraları karşılarında görünce aslan kesiliyorlar, atıyorlar, tutuyorlar, iş kentin menfaatini korumaya geldiğinde ise kedi gibi oluyorlar.

Geçen gün yaptığımız haber kentimizde olduğu gibi ulusal yayın organlarında da büyük yankı uyandırdı.

Malumunuz İzmit Şehir merkezinde yıllardır faaliyet gösteren Kızılay İş Merkezi var(dı). Bu İşhanı 7 katlıydı ve Kızılay’ın gayrimenkulleri arasında yer alıyordu.

Kızılay başkanı Kerem Kınık’ın imzasıyla yap işlet devret modeliyle satışa çıktı bu bina. Kınık’ın aldığı kararda yönetim kurulunun imzası bulunmuyordu, Kızılay’ı tek başına yönettiği için…

Kınık’ın önce ne yapması gerekiyordu, Kızılay iş merkezini yap işlet devret modeliyle kiraya vermesi için?  İş hanına riskli raporu aldırmalıydı.

Bunun için CHP Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı Keramettin Gençtürk’ün sahibi olduğu Yapı Güç Mühendisliktik inş. tur.san ve tic. A.Ş. yetki verildi.

Gençtürk’ün sahibi olduğu Yapı Güç firması Kızılay İş Merkezinde sözde inceleme yaptı, numune aldı. Sonra hopp bina için riskli raporu düzenledi. Bunu ben söylemiyorum okuyunca anlayacaksınız.

Riskli raporu alınınca en büyük iş halledilmişti…

İş hanına riskli raporu alınınca Kınık hemşerisi olan Yiğit AVM’nin sahibi Ahmet Yiğit’i devreye soktu. Kaba tabirle,’’ gel hallettim tüm engelleri burayı sana kiraya vereyim yap işlet devret modeliyle’ dedi.

Peki, bunlar yapılırken Kocaeli Valisi, iktidar partisi, muhalefet partileri ve oda başkanları ne yapıyordu?

Neyse…

Daha sonra iş hanında kiracı olanlara sıra gelmişti. Kontratları vardı. Nasıl çıkartılacaklardı dükkânlarından?

Onunda yolu bulunmuştu, baskı, dayatma ve yıldırma politikalarıyla Kızılay İş Hanında kiracı olanlar polis zoruyla kapı dışarı edildi. Güzellikle çıkanlar çekip gittiler fakat hukuksuzluğa başkaldıranlar da kaba kuvvetle işyerlerinden uzaklaştırıldılar.

Sonra ne oldu? İdare mahkemesi Kızılay İş Hanının riskli olup olmadığını araştırmak için bilirkişi tayin etti. Bilirkişi incelemesinde ne karar verdi sizce? Ne dedi?

İşte o rapor;

‘’Dava konusu bina ile ilgili olarak yukarıda yapılan açıklama kabul ve değerlendirmeler çerçevesinde Yapı Güç mühendislik inşaat tur. San ve tic. A.Ş. tarafından yapılan analizde alınan beton basınç dayanımı olan 10,03 MPa yapının kabul edilmesi durumunda dava konusu yapının 6306 sayılı yasa kapsamında riskli yapı olduğu kanaatine varılmıştır. Buna karşın bilirkişi kurumumuzun laboratuvar uzmanı olan üyesi tarafından dava konusu binanın kritik katından alınan beton karotları üzerinde yapılan deneyler sonucunda ortalama 100 milimetre x 100 milimtre numune basınç dayanımı ortalama 20,95 MPa elde edilmiştir. Bu değer 6036 sayılı yasanın uygulama yönetmeliği eki olan ek 2 hükmü gereğince 20,95 MPax0,85=17,81 MPa olmaktadır. Görüldüğü üzere, beton basınç dayanımına ilişkin olarak elde edilen bu sonuçlar Yapı Güç mühendislik inşaat tur. San ve tic. A.Ş. tarafından yapılan analizlerdekinden farklı çıkmıştır. (Fark 17,81 MPa -10,03 MPa = 7,78 MPa) Bu fark oldukça büyük olup YAPIGÜÇ Mühendislik İnşaat Tur. San. ve Tic. A.Ş. tarafından yapılan analizde alman beton basınç dayanımından %75-80 daha fazladır. Bu durum göz önüne alınarak Bilirkişi Kurulumuz, “Riskli Yapı Tespit Raporu” analizlerinin tam doğru veriler ile yapılmadığı, bu analizlerin yeniden yapılması gerekli olduğu kanaatine varmıştır.

Bu durumda Yapı Güç mühendislik inşaat tur. San ve tic. A.Ş. tarafından hazırlanan “Riskli yapı tespit raporu”nun, beton basınç dayanımının oldukça farklı alınması nedeniyle, dava konusu yapının “riskli yapı” olduğunu kanıtlayan verilerle yapılmadığı kanaatine varılmış’’

Yani ne diyor kısaca bilirkişi raporunda ‘Hülle’ var diyor…

Sağlam binaya riskli raporu alınmış ve yıkılmış diyor…

Şimdi soruyorum bunun hesabını kime soracağız?

Kocaeli Valisine mi?

Ticaret Odasına mı?

Sanayi Odasına mı?

İktidar Partisine mi yoksa sözüm ona muhalefet partilerine mi?

Yazık BEYTÜL mala, yazık bu millete…

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ersoy Kandemir - 2 hafta önce
Kocaeli Kızılay başkanı bu yazıyı kesin okusunlar!