Harun Yıldızlı’nın abiye ihtiyacı yokmuş

Gökhan Karabulut
Gökhan Karabulut

Cengiz Sarıbay’ın il başkanı olduğu dönem konuşmuştuk Harun Yıldızlı ile. O dönem İl Başkan vekili olan Harun Yıldızlı’nın yaptığı siyasi açıklamalarında gazetemizde kullanılan başlık nedeniyle karşı karşıya gelmiştik.

Kentimizde şöyle bir anlayış var, haber sitesine çıkan her haber ve yorumu gazete sahibi olarak bilgimizin olduğu… Yok öyle bir şey, arkadaşlarımız çok kritik konularda hangi haberi nasıl kullanacağımızı bizlere sorarlar.

Cinayet, intihar, kaza, siyasi demeç gibi haberleri sormadan haber sitemizde yer verirler, olması gerektiği gibi. Rutin her haberi gazete sahibi olarak biz ilgileneceksek bu işin altından kalkamayız. Onun için gazetecilik mesleği bir ekip işi…

Yıldızlı’da o dönem kendisinin yaptığı açıklamada kullanılan başlığı beğenmemişti ve telefonda önce karşılıklı sertleşmiş daha sonra da konuyu anlaşılır noktaya taşımıştık.

Açıkçası Yıldızlı’nın telefondaki tavrı çok hoşuma gitmemişti, ismi il başkanlığına geçiyordu, bir gazeteciyle nasıl konuşacağını her şeyden önce bir insan ile nasıl iletişim kuracağını bilmelidir diye düşünmüştüm.

Yaptığımız o telefon konuşmasında her ne kadar işi tatlıya bağlasak da bende kötü bir anısı oluştu ve Yıldızlı kesinlikle il başkanı olmamalı, olamaz kanaatine varmıştım.

Harun Yıldızlı İl Başkanı olduktan sonra ilk temasımız bir buçuk yıl sonra gerçekleşti. Sağlık Müdürünü eleştirdiğim için gözaltına alındığımda ilk arayan isimlerden biri Harun Yıldızlı olmuştu. Geçmiş olsun dileklerini iletti. kendisine sert muhalefet yapmama, İl Başkanlığı seçimlerinde Hikmet Erenkaya’ya destek vermeme rağmen telefon açıp yanımda olduğunu ifade etti.

Yıldızlı ile daha sonra bir temasımız olmadı…

Geçtiğimiz gün arkadaşımız Can Özçelik Harun Yıldızlı ile röportaj yaptı. Röportajı baştan sona en az iki kez okudum, sorulan sorulara Yıldızlı’nın verdiği cevaplar oldukça profesyonel.

Hele hele sokak vurgusunu oldukça önemsedim Yıldızlı’nın. Sokağın sesine kulak verilmesi gerektiğini ve sokaktan gelen talepleri yerinde inceleyerek siyaset yaptıklarını örnekleriyle anlatmış.

Kocaelispor hususunda ki yaklaşımı ise takdire şayan. Kocaelispor’un siyaset üstü olduğunu vurgulaması oldukça kıymetli.

Röportajda en çok üzerinde durduğum soru ise, " CHP içinde yaşanılan sorunlarda çok ses çıkıyor, bu çok seslilik CHP zarar veriyor mu?" sorusuydu.

Yıldızlı bu soruya oldukça demokrat bir yaklaşım sergileyerek cevap vermiş, "Bizim partimiz çok sesli bir parti. Az önce de söyledim, başka bir partide görevden alınan ilçe başkanı yeniden göreve aday olamaz. Bizde ki demokrasinin örneği herkes özgürce fikrini ifade edebilir. Bunda tabi ki artıları da oluyor eksileri de oluyor. Biz fikrini özgürce ifade eden bir partiyiz. Böyle olması sağlıklı" ifadelerini kullanmış.

İktidar partisinde böyle çok sesli siyaset tarzı göremezsiniz ve İl Başkanlarını bu çok sesliliğe bu denli demokrat tutum da bekleyemezsiniz.

Röportajın özünden şunu çıkardım. Harun Yıldızlı’nın bir ağabeye ve akıl danışacağı birilerine ihtiyacının olmadığı.

Kendide bunu görmeli.

- Kocaeli Koz, Gökhan Karabulut tarafından kaleme alındı
https://www.kocaelikoz.com/makale/8057733/gokhan-karabulut/harun-yildizlinin-abiye-ihtiyaci-yokmus