Elektrik ve doğal gaza zam gelecek mi?

Enerji Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye'nin bu yıl geçen yılın 10 milyar metreküp üzerinde doğalgaz tüketimi yapacağına dikkat çekerek, geçen yıllara kıyasla daha yüksek fiyata alınacak doğalgazın faturalara tam olarak yansıtılmayacağını söyledi.

Dünya üzerinde çeşitli unsurlardan dolayı doğalgaz, kömür ve petrol ürünlerine olan talebin, dolayısıyla enerji emtia ve elektrik fiyatlarının keskin arttığına dikkat çeken Dönmez yaptığı açıklamada, "Doğalgazın 1,000 m3'ü 100-150 dolar iken çeşitli doğalgaz borsalarında beş katını, geçtiğimiz günlerde 1,000 doların üzerini gördük... 25-30 yıldır bu sektörün içindeyim, böyle bir dönemi hatırlamıyorum" dedi.

Türkiye için arz güvenliği öncelikli olduğu için bu yıl tüketilecek ek doğalgazın büyük bölümünün yüksek fiyatların hakim olduğu spot LNG piyasasında alınacağını ifade eden Dönmez, "Burada da maliyetleri ister istemez üstleniyoruz. Yurtiçi piyasalara yansımasına baktığımızda, aslında biz bunu (küçük tüketiciye) minimum seviyede aktarmaya çalışıyoruz" dedi.

Türkiye'nin elektrik borsası EPİAŞ'ta yıl başına göre elektrik fiyatlarının %76 arttığını, artan maliyetlerin hepsinin küçük tüketiciye yansıtılmadığını ifade ederek, doğalgaz ve elektrik faturalarında yansıtılmayan maliyetin "yarı yarıya yakın" olduğunu ve bu desteğin bu şekilde devam edeceğini belirtti.

Dönmez, önümüzdeki aylarda konut elektrik ve doğalgazına zam yapılıp yapılmayacağı sorusuna, "Biz bu anlamda devlet olarak fedakarlık yapıyoruz ve konutlara ve küçük tüketiciye bu artan maliyetleri tam yansıtmıyoruz. Bundan sonra da yine bu kapsamdaki uygulamalarımız devam edecek" cevabını verdi.

- Kocaeli Koz, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.kocaelikoz.com/haber/7949749/elektrik-ve-dogal-gaza-zam-gelecek-mi