Savcı 24 kez müebbet istedi!

Kandıra açıklarında, düzensiz göçmenleri taşıyan teknenin batması sonucu 24 kişinin hayatını kaybettiği kazayla ilgili organizatör ve şoförlerin de aralarında bulunduğu 5'i tutuklu 14 sanığın Kocaeli 1. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanmasına devam edildi. Tutuklu sanıklar Cahit Uzun, İshak Ulubay, Hüseyin Akar, Hüseyin Karakoç SEGBİS sistemi ile duruşmaya katılırken Mehmet Halil İnce SEGBİS sisteminde yaşanan sıkıntı nedeniyle duruşmaya katılamadı. Duruşmada sanık avukatları da yer aldı. 

24 KEZ MÜEBBET HAPİS TALEBİ

Cumhuriyet Savcısı mütalaasında Hüseyin Akar için olası kast ile kasten öldürme suçundan 18 yaşından büyük olan maktuller için 15 kez müebbet hapis cezası, yaşı 18 yaşından küçük olan maktuller için kasten öldürme suçundan 9 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılmasını talep etti. Cumhuriyet Savcısı ayrıca Sanıklar Hüseyin Akar ve Mehmet Halil İnce'nin tutukluluk halinin devamına İshak Ulubay, Cahit Uzun ve Hüseyin Karakoç'un ise tahliye edilmesi hakkında talepte bulundu. Cumhuriyet Savcısı mütaalasında diğer sanıklar için göçmen kaçakçılığı suçlamasından cezalandırılmalarını, kasten öldürme suçlarından beraatlerine karar verilmesi talep etti. Olay tarihinde gemi kaptanı olarak gemide yer alan Ahmet ve Muhammet B. için göçmen kaçakçılığından soruşturulma başlatılmasını talep etti.

"BU OLAYDAN SAĞ ÇIKAN HİÇ KİMSE BENİM OLAYLA ALAKAM OLDUĞUNU SÖYLEMEDİ"

Sanık Hüseyin Akar duruşmada yaptığı savunmasında, “Ben mütalaayı kabul etmiyorum. Olayla benim bir ilişiğim yoktur. Olaya karışan tekne benim değildir. Tekneyi benim getirip limana bağlattığım doğrudur. 50 kişi bu olayda sağ kurtuldu, hiç kimse gelip bu işle benim alakam olduğunu söylemedi." dedi.

"YAPTIĞIM İYİLİĞİN CEZASINI ÇEKİYORUM"

Sanık Cahit Uzun ise "Ben işlediğim suçun değil yaptığım iyiliğin cezasını çekiyorum. Üzerime atılı suçlamayı kabul etmiyorum. Ben bu insanları fındık işçisi diye taşıdım kimsenin alnında göçmen yazmıyordu." dedi. Mahkeme Heyeti sanık avukatlarının mütalaaya karşı savunma yapmak için süre istemeleri sebebiyle duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

- Kocaeli Koz, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.kocaelikoz.com/haber/6320708/savci-24-kez-muebbet-istedi