Kocaeli’de bir yılda kaç kişi iş sahibi oldu?

Kocaeli İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu toplantısı, Vali Seddar Yavuz’un başkanlığında gerçekleştirildi. Valilik Akçakoca Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıya, Vali Yardımcısı Suat Yıldız, Kocaeli Üniversitesi Genel Sekreter V. Doç. Dr. Mustafa Eren, Çalışma ve İş Kurumu Kocaeli İl Müdürü Ulvi Yılmaz, kurum müdürleri ile İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu üyeleri katıldı.

Toplantıda bir konuşma yapan Vali Yavuz, İş-Kur Müdürlüğü’nce 2020 yılının 12 aylık döneminde 44 bin 887 kişinin işe yerleştirildiğini belirtti. Güncel verileri de paylaşan Vali Yavuz, “İŞ-KUR’a 2019 yılı sonu itibariyle kayıtlı olan işsiz sayısı 85 bin 970 kişi iken 2020 yılı sonu itibariyle 58 bin 892 kişiye düşmüştür. Bu sonuç hepimiz için memnuniyet verici bir sonuçtur. İlimizde 2020 yılının 12 aylık döneminde İŞ-KUR’a işsizlik sigortası ödeneği almak için 44 bin 394 kişi başvurmuş ve başvuru yapanlardan 11 bin 72 kişi ise işsizlik ödeneğinden hak kazanmışlardır. Bu dönemde kurul tarafından 198 milyon TL civarında ödeme yapılmıştır. İŞ-KUR’a 2020 yılı sonu itibariyle iş danışmanlığı sürecinde bireysel görüşme sayısı 64 bin 56 olarak gerçekleşmiş ve İş kurumunca 2020 yılının 12 aylık döneminde 2 bin 946 kişiye iş arama becerileri eğitimi verilmiştir. İlimizde İş-Kur Müdürlüğü tarafından 2020 yılı sonu itibariyle kurul tarafından 11 bin 144 kişiye de mesleki eğitim verilmiştir.” dedi.

İŞ ARAYANLAR AZALDI

Pandemi dolayısıyla alınan tedbirlere de değinen Vali Yavuz, “Özellikle sosyal destek programları; FAZ 1, FAZ 2, FAZ 3 ve biz Bize Yeteriz Türkiye’m, kısa çalışma ödeneği, nakdi ücret desteği, işsizlik ödeneği, normalleşme desteği gibi bileşenlerle beraber Sosyal koruma kalkanı projesi kapsamında ilimizde bugüne kadar 1 milyar 342 milyon 389 bin TL’lik bir katkı sağlanmıştır. 2019 yılına göre 2020 yılında iş arayanlarda bir azalma olduğu memnuniyetle görülmektedir” diye belirtti.

“KOCAELİ, TÜRKİYE’NİN 4’TE BİRİDİR”

Kocaeli’nin ticaret hacmi ile ilgili bilgilere paylaşan Yavuz, “2020 yılı itibariyle toplan dış ticaret hacminin %19’u Kocaeli’nde gerçekleşiyor. Dolayısıyla ithalat ihracat hacmimize baktığımız zaman bu seneyi yaklaşık 74 milyar dolarlık işlem hacmiyle kapattık. Bu Türkiye açısında fevkalade önemlidir. Türkiye’de toplanan gümrük vergilerinin %25’i yine Kocaeli bölgesinden toplanıyor. Yani Kocaeli ili olarak Türkiye’nin 4’te biriyiz bunu unutmayalım. Bu %25’lik oranı inşallah önümüzdeki yıllarda; %30, %35, %40’lara çıkartalım. Daha müreffeh, daha zengin, daha gelişmiş bir Türkiye hepimize yakışır çünkü şanlı mazimiz, şanlı tarihimiz bize bunu emrediyor. Böylesine çalışkan, ülkesini seven, katma değer yaratan iş dünyasıyla ve bu üretimi gerçekleştiren çok değerli işçi kardeşlerimizle gönül gönüle daha büyük hedefleri gerçekleştireceğimize inanıyorum. Hepinize teşekkür ediyor, çalışmaların başarılı geçmesini diliyorum.” dedi.

- Kocaeli Koz, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.kocaelikoz.com/haber/6320419/kocaelide-bir-yilda-kac-kisi-is-sahibi-oldu