İzmit Belediyesi’nden açıklama… Köpek katliamına “görev kusuru” denildi!

İzmit Yahya Kaptan Mahallesi’nde bir sitenin içerisindeki yeşil alanda uyuşturucu iğne ile vurularak öldürülen köpekler ile ilgili İzmit Belediyesi yeni bir açıklama yaptı. İzmit Belediyesi Teftiş Kurulu Müdürlüğü’nce inceleme yapıldığı belirtilen açıklamada, olayın görev kusuru” olduğunu ifade edildi.

“GÖREV KUSURU TESPİT EDİLMİŞTİR”

İzmit Belediyesi’nden yapılan açıklamada, “Yahya Kaptan Mahallesi’nde yaşanan köpek ölümleri ile ilgili olarak İzmit Belediyesi Teftiş Kurulu Müdürlüğü’nce inceleme yapılmış, inceleme sonucunda edinilen bilgi ve belgeler ile verilen ifadeler doğrultusunda öldürme kastı olmaksızın görev kusuru tespit edilmiştir” denildi. Soruşturma çerçevesinden, Veteriner İşleri Müdürü ve Müdürlükte Sözleşmeli memur statüsünde görev yapan Veteriner Hekim için Veteriner İşleri Müdürlüğü Çalışma Yönetmeliği’nden gelen görev kusurları nedeniyle 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu uyarınca kınama ve uyarma cezaları ile Disiplin Hükümleri uygulanmış ve özlük dosyalarına işlendiği ifade edildi.

“ÖLDÜRME KASTI OLMAKSIZIN”

Açıklamanın devamında ise, “İşçi statüsünde çalışan iki Veteriner Hekim için de aynı şekilde ‘Yönetmelik’ten gelen görevlerindeki kusurlar nedeniyle İşçi Disiplin Kuruluna havale edilmiştir. Olay akşamı görev yapan diğer personeller ise değinildiği üzere öldürme kastı olmaksızın, sonucu öngörülmeyen ve telafisi mümkün olmayan sonuçlara neden olmalarından bahisle, sözleşmelerindeki ceza cetvelinde belirtilen hükümler doğrultusunda İşçi Disiplin Kurulu’na havale edilmişlerdir” denildi.

MÜDÜRLÜKLERİ DEĞİŞTİRİLDİ

Ayrıca olaya karışan Uğur Önen, Erkan Alyaprak, Burhan Kaya ve Fuat Kurtoğlu isimli çalışanlar hakkında müfettiş raporu doğrultusunda Disiplin Kurulu kararını verinceye kadar müdürlükleri değiştirilmiş, Veterinerlik İşleri Müdürlüğü’nden alınarak Park Bahçeler Müdürlüğü’nde görevlendirilmişlerdir. Bunların dışında İl Tarım Müdürlüğü’nce de olayda adı geçen tüm personele (her birine) yaklaşık 1900’er TL para cezaları tebliğ edilmiştir.” denildi.

- Kocaeli Koz, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.kocaelikoz.com/haber/6139750/izmit-belediyesinden-aciklama-kopek-katliamina-gorev-kusuru-denildi