Tahir Büyükakın, Hürriyet’e yüklendi: “Cedit’i vaat edenler boyumuzu aşıyor diyerek projeyi bırakıp gitti”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un da katıldığı “Büyük Dönüşüm Kocaeli” projesi ile ilgili toplantı düzenlendi. Kocaeli Kongre Merkezinde gerçekleşen programda açılış konuşmasını Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın gerçekleştirdi.
Büyükakın konuşmasından, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a teşekkür ederek, “Sayın bakanım size ne zaman derdimiz var diye telefon açsak şehrinizin sorunlarıyla bu şehrin evladı gibi bizimle ilgilendiniz. Size teşekkürü borç bilirim. Kendimizi hiç yalnız hissetmedik. Sizleri ve diğer bakanları hep yanımızda gördük. Bizlere ön açarak şehrinizin projelerini sahiplendiniz” dedi.

“12 İLÇEDE YATIRIMLARIMIZ DEVAM EDİYOR”

Kocaeli’deki yatırımlar ile ilgili konuşan Büyükakın, “12 ilçede yatırımlarımız devam ediyor. Darıca’da Millet Bahçesi çalışmamız devam ediyor. Darıca-Tuzla yolunu biçimlendiriyoruz. Çayırova’da da birçok projemizde çalışmalar devam ediyor. Çayırova’da yapılacak hastanede çalışmalarımız Sağlık Bakanlığı ile ortak şekilde devam ediyor. Gebze’de Fatih’in son ortağını kurduğu Hünkarçayırı mevkiinde ihale ile çok güzel bir Hünkarçayırı kazandırmış olacağız. Gebze’de 30 yıllık sorunları çözmeye yardımcı olmuştunuz bugün de bir mahallede daha önümüzü açtınız. Dilovası Kömürcüler OSB konusunda da önümüzü açtınız. Körfez’de TÜPRAŞ’ın yanında bulunan alanı ile ilgili de çözüm bulmaya çalıştık. Gölcükte’de Millet Bahçesi ihalesi yapıldı şantiye kurulup çalışmalar başlamış olacak. Başiskele ve Kartepe’ye yapılacak Millet Bahçesi çalışmaları devam ediyor. Kandıra’da 400 dönümlük bir millet Bahçesi çalışması da ortak çalışmamız ile hızla ilerliyor” dedi.

“ELİMİZİ TAŞIN ALTINA KOYDUK”

Cedit projesi ile ilgili konuşan Büyükakın, “Seçimden önce biz burayı yaparız diye vaat edenlerin biz burayı yapamayacağız boyumuzu aşıyor diyerek projeyi bırakıp gittikten sonra birkaç konut ile dönüşüm yapıyormuş gibi gösterenlere bugün 5 bin kişiyi kapsayan bir proje ile elini taşın altına değil gövdesini koyarak bu projeyi üstlendi. Depreme dayanaklı konut üreteceğiz diyenler ne anlatıyorlar depreme dayanıksız konutlar mı üretiyorlar anlamadım. Hiçbir zaman ipe un sermeyerek her sorunda elimizi taşın altına koyduk. İhtiyaç sahibi her kimse onlarında yardımlarına koştuk. Esnafımıza yardımcı olmak için 30 milyon TL’lik bütçe ayırdık. Kimse gibi askıda futura gibi şeyler söylemedik. Belediyeler hizmet üretme yerleridir bizde hizmet üretmek için gövdemizle öğütücü taşlarının altına girdik.” diye belirtti

“BİZ SİZE SAHİP ÇIKACAĞIZ”

Konuşmasının devamında Büyükakın, “Onların sözcüleri manipüle etmekten vazgeçmediler. En yüksek su fiyatı üzerinden su verenlerin %40 zammı AK Parti ile kabul edilmeyince AK Parti’nin yüzde 6 oranı kabul edildi diyerek haber yaptılar. Şehrin her ne problemi varsa bugüne kadar o probleme koştuk. Seçimden önce vaat ettiklerimizi seçimden sonra reddetmedik. Teleferik projesini kendi imkanlarımızda yapacak gücümüz var. Siz o tramvayı yapamazsınız diyenleri tramvaya bindirdik. Biz onları Kartepe’de tramvaya da bindireceğiz. Ağzımızdan çıkan lafı biz unutmayız. Yaptıklarımız vatandaş tarafından görülerek takdir ediliyor. Kentimizin en zor kısmı olan kentsel dönüşümü konusuna da başladık. Orta ve ağır hasarlı binalar için gerekeni en hızlı şekilde yapacağız. Bugün Cedit için büyük bir gündür. Ceditli kardeşlerimiz bize sorunlarını anlattılar. Seçimden önce ‘burayı yapacağız’ diyenler ‘yapamıyoruz’ dediler. Onlar yapamayacağız dediğinde biz size sahip çıkacağız dedik. Hem kat ve bina sayısının azaltılmasıyla güzel titiz bir çalışma ortaya çıktı. Bu şehrin gerekli kentsel dönüşüm alanlarında ve tüm konularda bize sürekli ön açıcı olan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

3 BİN 500 KONUT

TOKİ Kocaeli Başkanı Ömer Bulut kent genelinde TOKİ’nin yaptıkları anlatarak; Körfez’de yapacağımız 1500 konut için Ocak ayında ihaleye çıkacağız. Kocaeli genelinde yaklaşık 3 bin 500 konutluk bir kentsel dönüşüm çalışmasına başlıyoruz. Bugün temeli ve ilk fidanını diktiğimiz Derince Millet Bahçesi’nin hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

“TAHİR BÜYÜKAKIN İLE ÇALIŞTIĞIM İÇİN ŞANSLI BİR VALİ’YİM”

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz’da programda söz alarak, “Yurtdışına gittiğimizde hayıflandığım yılları dün gibi hatırlıyorum. Çok şükür ki Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan döneminde sessiz bir devrim gerçekleştirmiştir. Eskiden ezik bir şekilde ne zaman bir şey başaracağız derdi. 90’lı yıllarda uçsuz bucaksız bahçeleri gördüğümde iç çekerdik. Bugün ise millet bahçeleri hayatımıza giriyor. Yolları gördüğümüzde imrenirdik şimdi ise Türkiye’nin her yerinde otoban ve otoyol dediğimiz yollarımız bulunuyor. Biz artık diriliş ve kıyamdayız. Böyle çalışan bakanlarımız, Cumhurbaşkanımız Erdoğan oldukça bir daha geriye dönmeyeceğiz. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın ile çalışmaktan gururluyum, kendisiyle çalıştığım için şanslı bir valiyim.” diye konuştu.

- Kocaeli Koz, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.kocaelikoz.com/haber/5924594/tahir-buyukakin-hurriyete-yuklendi-cediti-vaat-edenler-boyumuzu-asiyor-diyerek-projeyi-birakip-gitti