Derince Millet Bahçesi’nin ilk fidanını Bakan Kurum dikti!

Çeşitli programlar sebebiyle Kocaeli’ne gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ilk olarak Kocaelispor’un eski sahası olan İsmetpaşa Stadyumu alanına yapılacak Derince Millet Bahçesi alanına gelerek ilk fidanları kendi elleriyle dikti.

“DERİNCE MİLLET BAHÇESİ HERKESE HAYIRLI OLSUN”

Bakan Kurum fidan dikimi sonrasında alanla ilgili bilgilendirme konuşması gerçekleştirdi. Kurum açıklamasında; “Orhangazi’nin Akçakoca’nın emaneti, Türkiye’nin sanayi lokomotifi Kocaeli şehrini saygıyla selamlıyorum. Sizlere Cumhurbaşkanımızın selamlarını iletiyorum. Türkiye son 2.5 senede Başkanlık sistemi ile yönetilmektedir. Buda alınan kararları hızlandırmaktadır. 11 maddelik manifesto ile milletimizin değerlerini öne çıkaran, yeşiliyle sosyal alanlarınla yeni bir ihya ve inşaa dönemine girdik. Bu inşa döneminde 81 ilimizi ziyaret ederek temellerinde valilerimiz, belediye başkanları ve vatandaşlarımızla atıyoruz. Bütün bu süreçte salgının zor şartlarına rağmen çalışmaya devam ediyoruz. Afetzede kardeşlerimizin Giresun, Elazığ ve diğer yerlerde yaralarını sardık. On binlerce kardeşimizi yuvalarına kavuşturduk. 2 gün önce dost ve kardeş ülke olan Arnavutluk’ta kardeşlerimize 522 konutluk inşaatımızın temellerini attık. 18 yıldır hız kesmeden yeni hamlelerle, projelerle milletimizin gönlünü  kazanmaya çalışıyoruz. 81 ilde 83 milyon vatandaşımız için bir uyum içerisinde, vatandaşlarımız ve yerel dinamikler ile gece gündüz demeden hizmet ediyoruz. Bugünde Kocaeli’ne hizmet etmeye geldik. Derince Millet Bahçemizin ilk fidanlarını dikmeye geldik. Derince Millet Bahçesi herkese hayırlı olsun” dedi

2021 EYLÜL AYINDA DERİNCE MİLLET BAHÇEMİZ HAYATA GEÇECEK”

Konuşmasının devamında Bakan Kurum şunları söyledi; “Çocuklarımıza daha güzel yarınlar bırakmak için sıfır atık projesi kapsamında Emine Erdoğan hanım öncülüğünde çalışıyoruz. Dün de Çevre projelerimize katkı sunacak Türkiye Çevre Ajansının kurulmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Tüm bu çalışmalarımızla doğal alanlarımızı korurken millet bahçelerimizle yeni yeşil alanlarımızı artırıyoruz. 2023,2053 ve 2071’in temellerini örüyoruz. 81 ilimizde 81 milyon kare millet Bahçesi ve ekolojik koridor projelerimizi devam ettiriyoruz. 81 ikimizde 50 milyon 217 bin metrekare büyüklüğünde 278 millet Bahçesi çalışmalarımız devam ediyor. Kocaeli’nde tam 9 tane proje yapıyoruz. 2.5 milyon kare büyüklüğü toplamında yeşil alanı Kocaeli’mize çalıştıracağız. Eski stadımızın olduğu alanda 72 bin metrekare projemizi hayata geçiriyoruz. 2021 Eylül ayına kadar bu projeyi tamamlayarak teslim edeceğiz. Gebze, Darıca, Gölcük ve İzmit’te yapılacak millet Bahçesi alanlarında yapılacak çalışmalarımız da devam ediyor.

“KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN MÜJDELERİNİ VERECEĞİZ”

Kocaeli’de 9 riskli alanda projelerimizi sürdürüyoruz. Derinceli kardeşlerimize 520 bin metrekare büyüklüğünde mi Derince- Körfez arasına 1300 konut inşa edeceğiz. Bu konutlar rezerv konutlar olacağız. Büyük dönüşümün adımlarını Gebze’den Kocaeli’den İzmit’ten atıyor olacağız. Bu projeler tüm Kocaeli’ye hizmet edecektir. Bu fidan dikimi sonrasında Kocaeli Valisi, Büyükşehir Belediye Başkanı ve İlçe Belediye Başkanları ile yapacağımız toplantıdan sonra Kocaeli Kentsel Dönüşümüyle ilgili müjdeli haberleri vereceğiz.”

70 BİN BİN METREKARE

Programda Çevre ve Şehirclilik Bakanı Murat Kurum’a, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Fatma Baran, Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Derince Belediye Başkanı Zeki Aygün, AK Parti Kocaeli İl Başkanı Mehmet Ellibeş, MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, Kocaeli TOKİ Başkanı Ömer Aydın katıldı.  Kocaelispor’un eski sahası olan İsmetpaşa stadyumu alanında başlayan 70 bin metrekarelik Derince Millet Bahçesi projesinde de içerisinde farklı yaş gurupları için yaşam alanları ve ihtiyaç olan diğer donatıları bulunuyor. Derince Millet Bahçesi bünyesinde Millet Kıraathanesi, biyolojik gölet, koşu yolu, bisiklet yolu, etkinlik alanları, spor alanları, çiçek bahçeleri, şifalı bitkiler bahçesi, koku bahçesi, yürüyüş parkuru, görsel amaçlı havuzlar, fitness alanları, kaydıraklı aktivite alanları ve çocuk oyun alanları yer alacak.

- Kocaeli Koz, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.kocaelikoz.com/haber/5923600/derince-millet-bahcesinin-ilk-fidanini-bakan-kurum-dikti