İnsanat bahçesi

Müge UÇAR
Müge UÇAR

          Yaratıcı ve kesin hüküm koyucu olan Allah( cc ) önce babamız Ademi, sonra Havva'yı yarattı.

 İnsanı, hayvanı,  nebatatı, kainatı yaratan Allah( cc ) bir düzen koydu. 

İnsanların emrine nebatatı ve hayvanatı sundu. 

İnsan düşünen hayvandır da;  ki hayvandan insanı ayıran temel unsur budur.

 Aklını da kullanmasını istediği insandan Yaratan kutsal kitabımızda yüzlerce ayette buyuruyor "aklınızı kullanın. Aklınızı kullanmıyor musunuz?"

          İnsanoğluyla hayvanlar alemini  ayıran akıl ve muhakeme kabiliyetiyle kendinden fiziki olarak kat ve kat üstün olan hayvanları emir altına almıştır. 

Allah ( cc ) insanı eşeyli üretim için yaratmıştır.

 Kadın veya erkek tek başına üreyemez. 

İnsan neslinin devamı için birlikte bir yaşam kurması gerekiyor kadın ve erkeğin.

 İşte bu noktada bazı arızalar olabiliyor.

 Aklını ve muhakeme kabiliyetini iyi kullanamayan ve dış etkenlerle bunu beceremeyen erkek cinsi bazı zamanlarda hakkı olmayan hayvan şekline dönebilmektedir.

 Biyolojik olarak kadından daha güçlü yaratılan erkek attığını ve muhakeme kabiliyetini yitirdiğinde fiziki güç uygulayabiliyor. 

Oysa inandığımız dinin yüce Peygamberi Veda Hutbesinde "Kadınlar size Allah ( cc )'ın bir emanetidir"  buyuruyor.

          Toplumumuz erkek egemen toplum. 

Yakın zamana kadar kadının hiçbir hakkı yoktu. 

İletişim organları, sosyal medya, medya sayesinde bilinci gelişmiş ve eşitlik kavramı üzerinde kafa yormaya başlamıştır. Artık toplumda idareci vasfında bilim adamları, politikacı, hatta erkeklerin yapmış olduğu en ağır işleri yapan kadınları görebilmekteyiz. Bu işlerin hepsinin hakkından da kalkabiliyorlar. İki camii arasında binamaz durumunda olan sosyal yapımız; bizim toplumumuzu ne Avrupalı yapabildi, ne de tam bir Asyalıyız. Avrupa Kadın Haklarında oldukça ileri bir seviyeye çıkmışken, bizim kadınlarımız hala erkek şiddeti problemlerini çözmeye çalışıyor. Eller aya, biz yaya.

          Hayvanlar alemindeki erkek egemenliği dişi hayvanlara şiddet olarak dönüyor.

Bu insanlar aleminde de olmaya başladı. 

Aslanlar ve kedi familyasının erkekleri yavrularını da öldürüyor. Son zamanlarda kadına şiddet uygulayıp öldüren insancıkları gördüğümüz gibi yavrularını öldüren hayvan özentileri de görmekteyiz. Fiziki şiddetten kadını korumak ve kollamak devletin kolluk kuvvetlerinin görevidir. Mahkeme kararı ile uzaklaştırma alıyor adam ama kadın korunmadığı için pekala öldürülebiliyor. Şimdi bu işin sorumlusu kim? Emanete ihanet edip hayvanlaşan erkek mi? yoksa kadını koruyamayan devlet mi? Sosyal devlet olduğumuzu her programda söylüyor devlet idarecileri. BUYRUN BEYLER ve BAYANLAR. 

EZİLEN KADIN EZİYETİNE BİR SON VERELİM DE, GÖRELİM SOSYAL DEVLETLİĞİMİZİ.

- Kocaeli Koz, Müge UÇAR tarafından kaleme alındı
https://www.kocaelikoz.com/makale/5827642/muge-ucar/insanat-bahcesi