Bir kumarbazın meslek sırları

Gökhan Karabulut
Gökhan Karabulut

Yazıma başlamadan önce tüm okuyucularımdan özür dilerim, böyle bir günde bu makaleyi kaleme almak istemezdim.

İnsan bazen buğz eder, aman pisliğe bulaşmayayım, çamur üzerime sıçramasın diye düşünür. Ben çoğu zamanda da öyle yaparım, buğz ederim, ilahi adalete güvenir ve Allah’a havale ederim.

Fakat karşında kuduz köpek gibi sağa sola saldıran bir kumarbaz senin bu suskunluğundan, sessizliğinden cesaret alır. Havladıkça da havlar.

Hadi diyorsun gazetecilik mesleğine emek vermiş yıllarca, ne olursa olsun meslek büyüğündür, yaşça senden de büyüktür, sus!

Fakat bir yere kadar. Beni ve kurumumu ajanlıkla suçlayana kadar.

Birçok defa saldırdı, küfür etmeyi, iftira atmayı gazetecilik diye yutturdu. Ama bu sefer kantarın topuzunu kaçırdı.

Şimdi size anlatayım bu kumarbazın meslek hikâyesini kısaca.

İsmet Çiğit’i kentimizde tanımayan bilmeyen yoktur, dışarıdan bakıldığında İzmit milliyetçisi, kalemi güçlü, babacan gibi görülür. Zamanında CHP ve AK Partilileri kapısında kuyruk ederdi.

İktidarda kim varsa onu çok severdi, aslında sevdiğinden değildi, güce tapardı, bunu da millete gazetecilik diye yuttururdu.

Mesela Sefa Sirmen döneminde belediyeye danışmanlık yaparak kasasını doldurduğunu kimse bilmezdi ve daha sonra keskin AK Partili kesilerek AK Parti’ye geçtiğini… AK Partilileri bile kıskandıracak şekilde reis hayranı kesildiğini…

Bir masası bile kullanılacak halde olmayan gazetesini 6 milyon TL’ye AK Parti’ye peşkeş çeken, personelin tazminatı için ayrılan fonun bile üzerine oturan adamdır Çiğit.

Rahmetli kardeşi(çok severdim, Allah rahmet etsin), en yakın dostları bile gazetedeki işinden olurken koltuğu korumayı başaran bir isimdir.

Fakat millet bilmez, İsmet Çiğit’in eli kalem tutar da, kimse mükemmel bir kumpasçı ve organizatör olduğunu…

Bunu da çok maharetli yapar, tereyağından kıl çeker gibi ve kendisini de bu işlerin sorumluluğundan kurtarmasını çok iyi bilir.

Gazetesini iktidara peşkeş çekip aldığı parayı kumarhanelerde tüketen bir adamdır bu!

Hatta çok saldırdığı (zamanında aralarından su sızmazdı) iktidarın belediyesine oğlunu da yerleştirecek kadar da erdem sahibidir.

Bugün bakmayın can düşmanıyla yol yürüdüğüne, kol kola girdiğine, yoldaş olduğuna, servetini kumar masalarında kaybettiği ve AK Parti yardakçılığını unutturmak için şark kurnazlığı yapmaktadır okuyucularına…

Bunu yiyen çıkar mı bilmiyorum.

Şimdi gelelim asıl konuya.

İsmet Çiğit’in gözaltına alınmasını ilk haberleştiren kocaelikoz.com’dur. Övünmek gibi olmasın babamdan aldığım güçle koltuğa oturmuş biri değilim. Meslek yaşantımın üçte ikisi sahada geçmiştir. Sahayı iyi bilirim, haber kaynaklarım yıllarımın emeğidir. Masa başında iki kadeh viski içip çok güzel makale yazmayı, milleti kandırmayı çok iyi bilmem ama kentimizde ki her sokağı çok iyi bilirim.

Kocaelikoz.com işte o gece yine her zamanki gibi haber kaynaklarından elde ettiği bilgi ile diğer gazetelere haber atlatmış, gazetecilik yapmıştır.

Sonra bu beyefendi çıktı gözaltına alınma gecesini anlatırken KOCAELİ KOZ’u ajanlıkla suçladı. Eminim o yazısına ilimizde gazetecilik yapan tüm meslektaşlarım gülmüştür.

Ne dedi?  Benim haberimi kim servis etti basına diyerek devlet kurumlarını töhmet altında bırakan bir yazı yazdı.

Tabi bu iddialar yenilir yutulur cinsten değildi. Araştırmaya karar verdim. O gece İsmet Çiğit’in fotoğrafını kim çekmişti de, herkesin eline ulaşmıştı?

Çok tuhaf, ilginç bilgilere ulaştım. Tam belgesiyle sizlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyordum ki, birilerinin kulağına kar suyu kaçırılmış.

Bir gün önce bize ajan gazeteci diyen, “Beni itibarsızlaştırmak istiyorlar” diye hesap sormaya kalkan İsmet Çiğit, bir gün sonra da “O FOTOĞRAFI BEN OĞLUMA ÇEKTİRDİM’’ diye yazmak zorunda kaldı.

Biri oğluna kelepçeli poz verir rant devşirir, diğeri hastaneye gelip ‘’POLİSE EMİRLER VEREREK’’ kelepçeyi çıkarttırır.

Ve sonrada oğluna çektirdiği kelepçeli fotoğrafı herkese dağıtarak, buradan da kendisini masumlaştırmak ister.

Hayatı sömürü ile geçmiş ve bu şekilde cebini doldurmuş, hayatı alavere dalavere ile geçmiş insanla inanın baş edilmez.

Bir de o gece İsmet Çiğit’e neden kelepçe takıldı sorusunun arka tarafından bahsetmek istiyorum. Çünkü arka tarafında şüphe duyduğum fotoğraf kareleri var.

5217 sayılı ceza muhakeme kanununda kimlere kelepçe takılacağı çok açık yazıyor.

Ne diyor kanunda?

‘’Kelepçe takma yetkisi kolluk kuvvet amirinin insiyatifintedir. Şüphelinin kaçma şüphesi olması, kişinin kendine ve çevreye zarar verme şüphesinin oluşması, kolluk kuvvete mukavemet ve kişi hüviyetini ispat edemiyorsa...’’

Kronik hastalığı bulunan bir kişiye hele hele yazdığı haber nedeniyle koluna kelepçe takılması kanunlara aykırıdır.

Kanunu o gece kim neden ve niçin çiğnemiştir?

O gece birilerine fotoğraf verilmesi için mi takılmıştır o kelepçe?

Masumlaştırma ve parlatma mı yapılmıştır Çiğit’e?

Kamuoyunda tepki çekeceğini bile bile neden lades yapılmıştır?

Dilim varmıyor söylemeye ama Emniyet'in içerisinde ikinci kol faaliyeti mi vardır?

Birileri hastaneye gelerek polise emirler vererek kelepçeyi söktürmesi nasıl anlatılabilir?

Bunlar ciddi şüphe olarak önümüzde duran sorulardır.

Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy ve polisliğine güvendiğim İl Emniyet Müdürü Veysal Tipioğlu gerekli iç soruşturmayı yapacaktır.

Son olarak şunu da söyleyerek konuyu bitirmek istiyorum.

İsmet Çiğit gözaltına alındıktan sonra çok sayıda dostumdan, okuyucumdan mesaj aldım.

‘’İsmet Çiğit’e sahip çıkın’’

Çiğit meslek yaşantısını boyunca hangi meslektaşına sahip çıkmış?

Bırakın haber ve makalesinde gazetecilere sahip çıkmayı, bir kere olsun telefon açıp geçmiş olsun demiş mi?

Ama onun bunlara ayıracak hiçbir zaman vakti olmadı.

İlimizdeki gazeteciler hakkında soruşturmalar yapılırken, ofisleri basılırken, gözaltına alınırken susan, zamanını güç odaklarını ofisinde ağırlamakla geçiren biri için ‘’kendisine ben gazeteciyim’’ diyen kimse sahip çıkmaz.

- Kocaeli Koz, Gökhan Karabulut tarafından kaleme alındı
https://www.kocaelikoz.com/makale/5773040/gokhan-karabulut/bir-kumarbazin-meslek-sirlari