İhale süreci başladı… Yeni fuar merkezinde neler olacak?

İnterteks Fuar alanın yerine yeni bir fuar merkezi yapmak için çalışma yürüten Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kartepe’de 320 dönümlük bir arazi satın almıştı. Bu alan üzerinde yeni fuar merkezi yapımı için meclis onayının ardından ihale süreci başladı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafında Kartepe’de yapılacak olan yeni fuar alanı ile ilgili proje hazırlama ihalesi düzenlenecek. 31 Ağustos günü düzenlenecek olan ihaleyi kazanan firma 300 gün içinde projeyi tamamlayacak.

“YAŞAM ALANI”

Yeni fuar alanı ile ilgili açıklama yapan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, büyük bir yaşam alanı kurulacağını ifade etmişti. Proje ile ilgili Büyükakın, “Burada içinde otelin olduğu, yaşam alanlarının olduğu, yeme içme mekanlarının, alışveriş dükkanlarının olduğu, büyük otoparkların olduğu toplamda yaklaşık 60 bin metrekare, yani şu andaki fuar alanımızdan iki kat büyüklüğünde bir fuar alanı yapılması planlanıyor. Yeterince otopark alanının olduğu bir alanı kaldırabilecek bir büyüklükte olacak.” demişti.

4 YILDIZLI OTEL

Öte yandan fuar alanın içinde hangi yapıların bulunacağı da ortaya çıkmaya başladı. Projeye göre alanda, Her biri en az 10 bin metrekare kullanım alanına sahip 6 adet sergi salonu, restoran, fuaye, idari ofisler, yaklaşık 20 bin metrekare kullanım alanına sahip 2500 kişilik kongre merkezi, yaklaşık 10 bin metrekare kullanım alanına sahip 4 yıldızlı, 120 oda kapasiteli otel, yaklaşık 10 bin metrekare kullanım alanına sahip  satış ve eğlence alanları, minimum 3000 araçlık, zemin altında olmak üzere genel otopark yapılacak. Ayrıca 120 bin metrekare alanda ise çevre ve peyzaj düzenlemesi yapılacak.

 

- Kocaeli Koz, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.kocaelikoz.com/haber/11628423/ihale-sureci-basladi-yeni-fuar-merkezinde-neler-olacak