Yıllardır çözülemeyen sorun… Kocaeli’de hasta çocuklar Allah’a emanet!

Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Polikliniği hizmet binasının İzmit Alikahya’da yer alması bölgede gidilebilecek başka hiçbir hastane olmaması sebebiyle vatandaşlar büyük sıkıntı çekiyor.

AKŞAMLARI ACİLDE ÇOCUK DOKTORU YOK

Yeni doğan bir haftalık bebeklerini acil bir durumdan ötürü hastaneye götüren anne baba, görevliler tarafından hastanenin acil biriminde çocuk doktoru olmadığını, bebeğin ya kendi imkânları ile ya da hastanenin ambulansı ile İzmit Alikahya’da bulunan çocuk hastalıkları polikliniğine sevk edilebileceğini öğrendi.

DERİNCE’DEN ALİKAHYA’YA 400 TL YOL PARASI

Alikahya’da bulunan polikliniğe gitmek için taksi tutmak zorunda kaldıklarını ve her defasında yaklaşık 150-200 TL civarında yol parası vermek zorunda kaldıklarını söyleyen aile, gidiş dönüş olarak toplamda 300-400 TL’nin ceplerinden çıktığına sitem etti.

NÖBETÇİ DOKTOR YOKLUĞU BÜYÜK EKSİKLİK

Hastalanan bebeğin acil durumda müdahalesinin gecikmesine sitem eden anne baba bir yandan da taksi ücretleri nedeniyle yaşadıkları maddi zorluğa da dikkat çekerek Derince’deki binada akşam saatlerinde çocuk doktoru bulundurulması için yetkililere seslendi.

PEHLEVAN: ATAMALARIN ARDINDAN NÖBETÇİ DOKTOR GÖREVLENDİRİLECEK

Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız İl Sağlık Müdürü Yüksel Pehlevan ise yakın zamanda çocuk doktoru ataması yapılacağını ve Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde akşam saatlerindeki çocuk doktoru eksikliğinin giderileceğini söyleyerek, “Derince Sopalı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde gündüz çocuk hastalıkları doktoru bulunmakta fakat doktor eksiliği nedeniyle akşam saatlerinde acilde görevli çocuk doktoru şuanda bulunmuyor. Yakın zamanda yapılacak doktor atamalarının ardından orada nöbetleşe çalışacak ve her akşam görev alacak doktorlarımız bulunacak. Bunun dışında sadece SEKA ve Kocaeli Devlet Hastaneleri’nde çocuk hastalıkları birimimiz bulunmuyor. Merkezdeki hastalarımız da İzmit Alikahya’da bulunan poliklinikten faydalanıyor. Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi için hedefimiz atamalarının ardından akşam saatlerinde acil biriminde çalışacak nöbetçi doktorlarımızı görevlendirmek” dedi.

- Kocaeli Koz, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.kocaelikoz.com/haber/10072194/yillardir-cozulemeyen-sorun-kocaelide-hasta-cocuklar-allaha-emanet