banner521
banner533


Vergi mükellefi ne yapsın?


Gökhan Onater

Gökhan Onater

23 Ekim 2019, 13:23

Geçenlerde bir Anonim Şirket için şube kuruluşu yaptık. Masrafı şirket kuruluşunun iki katından fazla tuttu. Sizce bu bir soygun değil mi? “İşveren ne yapsın?” diye yazıklanırken hem siyasette hem de oda seçimlerinde bu yönetimleri iş başına getirenlerin de işverenler olduğu hatırıma gelince acı acı gülümsedim. Hayatta her tercihin bir bedeli, karşılığı vardır… Seçtiysen bedelini ödeyeceksin…
 

Gelir İdaresi Başkanlığı 19 Ekim 2019 günü Resmi Gazete’de 509 Sıra Nolu Vergi Usul Kanunu Tebliği ile e-belge uygulamalarını yayımladı.  Tam bir deprem… İrsaliye kesemeyen adam, GİB portalından e-arşiv fatura kesecek…
 

56 sayfalık tebliğde bir Türkçe kullanımı var ki evlere şenlik: 
 

“e-Arşiv Fatura uygulamasına dahil olmayan mükelleflerce, 1/1/2020 tarihinden itibaren düzenlenecek faturaların, vergiler dahil toplam tutarının 30 Bin TL’yi (vergi mükelleflerine düzenlenenler açısından vergiler dahil toplam tutarı 5 Bin TL’yi) aşması halinde, söz konusu faturaların, “e-Arşiv Fatura” olarak Başkanlıkça sunulan e-Belge düzenleme portali üzerinden düzenlenmesi zorunlu hale getirilmiştir.” 
 

Türkçe meali: 5000(Beş bin) TL’yi aşan faturaların e-arşiv fatura olması gerekiyor. Şu tebliğleri yayımlamadan önce Türkçe öğretmenlerine göstermekte büyük yarar olmaz mıydı? Okuyanın anlayabileceği metinlere hasret kaldık… 
 

Tebliğe göre tüm serbest meslek erbapları (avukatlar, mali  müşavirler, serbest çalışan doktorlar, mimarlar, mühendisler vb.) 2020 yılı Haziran ayından itibaren serbest meslek makbuzlarını e-Serbest Meslek Makbuzu olarak düzenlemek zorundalar.

2018 veya müteakip hesap dönemleri brüt satış hasılatı 5 Milyon TL ve üzeri olan mükellefler e-faturaya geçmek zorunda. e-Fatura uygulamasına geçiş zorunluluğu bulunan mükellefler ise e-Defter tutmak zorunda…

Poşet beyannamesi saçmalığından sonra Turizm katılım payı vergisi, dijital hizmet vergisi, değerli konut vergisi… Vergi bombardımanı başladı… 
 

Buna bir de tebligatlarla ilgili 511 sıra nolu tebliği eklemek gerekiyor. Bu tebliğe göre, 01.01.2020 den itibaren vergi incelemelerine ilişkin defter ve belgeler de elektronik olarak tebliğ edilecek.

Tebligattan haberi olmayan yandı. 15 gün içinde defter ve belgeleri ibraz etmeyenlerin ilgili yıldaki tüm indirilecek KDV leri iptal edilecek ve cezalı tarhiyat yapılacak. Olayın bir de savcılık boyutu var.

Bu nedenle tüm vergi mükelleflerine önerimiz, e-tebligat ile ilgili olarak vergi dairelerine verilen telefon ve e-postalarını güncel tutmalarıdır. Telefon numarasını değiştirenler vergi dairelerine bildirmelidir. 
 

Vergileri artırmak, yatırım ve iş yapma heveslerinin azalmasına neden olur… İşletme sahibi kazandığını vergiye yatıracaksa iş yerini kapatmayı daha kârlı bulacaktır. Hiç değilse çalışıp boşuna yorulmamış olacağını düşünür. Bu ise büyük işsizliklere yol açar…En büyük imparatorluklar bile aşırı vergi yükü nedeniyle yıkılmıştır. Vergileri artırmanın vergi tahsilatını azaltacağı da bir gerçektir.

Vergi mükellefleri üzerindeki vergi yükü azaltılmalıdır ki, ekonomi canlansın.
 

Her şeyde elektroniğe geçen devletin mali müşavirlerin tahsilat sorunları için de e-tahsilat gibi bir çözüm ortaya koyması gerekiyor. Bu konuda son sözü Dr. Koray Ateş üstada bırakalım: “E-Tahsilat için her mükellefin muhtasar beyannamesinde mali müşavir ücreti matrah kısmına yazılmalı. Mali müşavir mükellefle muhatap olmamalı. Aynı OECD ülkelerinde olduğu gibi. Beyanname tahakkuk ettirildiği an mükellef tarafından değil, hazine tarafından meslektaşa ödeme yapılmalı. Mükellef mali müşavirine değil, Hazine’ye borçlu olmalıdır. İnanın hayal değil.”

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.