banner521
banner533


Velayet, Annenin mi? Babanın mı?


A. Serdar Önür

A. Serdar Önür

27 Mart 2018, 23:12

Velayet…

Bazıları için Anne – Baba ve Çocuk arasında, boşanma sonucunda ortaya çıkan 3 bilinmeyenli denklem…

Bazıları için Anne veya Babanın çocuk üzerinden diğer tarafa karşı elde etmeye çalıştığı bir hırs…

Bazıları için … diye birçok neden sayabiliriz…

Ama gerçekte velayet, çocuğun menfaatlerinin korunması olup, maddi ve manevi ihtiyaçlarının karşılanacağı, ruhsal ve fiziksel gelişimini sağlıklı bir şekilde tamamlayabileceği bir ortamda yaşamasını sağlamaktır. Bu kısmı bir daha okuyunuz… “Çocuğun Menfaatinin Korunması” dır genel amaç…

Boşanmada yaşanan sıkıntıları çocuk üzerinden cezalandırma şekli gibi görmeyen lütfen…

Çocukları boşanma sürecinizden UZAK TUTUN…


Velayet konusunda çocuğun yaşı ve cinsiyeti önemli midir?
 

Genel olarak annenin bakımına, ilgisine ve sevgisine muhtaç olan çocukların velayeti anneye bırakılmaktadır.


Fakat annenin akıl sağlığının çocuğun fiziksel ve ruhsal gelişimini olumsuz etkileyecek derecede bozuk olması, annenin hayasız yaşam sürmesi, madde bağımlısı olması gibi olağanüstü hallerde ya da tarafların anlaşması ile baba, çocuğun velayetinin kendisine bırakılmasını talep edebilir. Bu durumda iddialarını ispat edebilirse çocuğun yaşına bakılmaksızın velayet babaya da bırakılabilmektedir.

VELAYETTE ÇOCUĞUN CİNSİYETİNİN HİÇBİR ÖNEMİ YOKTUR.

Velayetin değiştirilmesi ya da kaldırılması nasıl olabilir?


Eğer velayet hakkını kötüye kullanıyor olduğu ya da velayet görevini yerine getirmediği ispat edilirse, velayetin kaldırılarak diğer tarafa verilmesi ya da her iki tarafa da bırakılmayarak çocuğa vasi atanması mümkündür.

Velayet hakkının sona erer mi?


Velayet hakkını kullanmakta olan taraf vefat ederse, vesayet altına alınırsa, velayet altındaki çocuk 18 yaşını tamamlayarak reşit hale gelirse ya da velayeti diğer tarafa bırakılırsa, velayet hakkı ortadan kalkar.

Evlilik dışı çocuğunuzun velayeti nasıl çözümlenir?


Medeni Kanunumuzun 337. Maddesi gereğince "Ana ve baba evli değilse velayet anaya aittir." Babanın çocuğu tanımış olması  bu durumu değiştirmez.

Son Söz olarak…

Boşanırken çocuklarınızın durumunu çocuklarınızın gözünden değerlendiriniz…

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ayşe budal - 2 yıl önce
anne babaların birbirlerine olan nefretlerini çocuklarının ellerinden çekmeleri gereklidir. bu yazı, kısa öz ve anlamlı bir anlatım olmuş. teşekkürler serdar bey