banner521
banner533


Umut yeniden Mustafa Kemal Atatürk…


Hüseyin DAVUTOĞLU

Hüseyin DAVUTOĞLU

14 Haziran 2018, 16:35

Umut iyidir, umut etmek önemlidir. İnsan beynini dinç tutar.

Beslenen umut ile birlikte vücuda salgılanan adrenalin, insanı daha güçlü yapar. 

Umut en önemlisi insanı yaşatır.

Ama boşa geçen umutlar ise insanı yıkar, yok eder, bitirir…

Kitleler de bundan farklı değil elbet. 

Yıldırım Beyazıt Ankara Savaşında umudu, Timur karşında sayıca az olmasına rağmen ordusundaydı. Ordusunda yer alan farklı beylerin savaşçılarındaydı. Ama umut biranda yaşanan ihanetlerle yok oldu gitti. Yıldırım Beyazıt esir düştü.

Kendilerini Ayasofya’ya kapatanların umdu ise kurtarıcı meleklerdi. Ne de olsa Ayasofya bunun için yapılmamış mıydı? Ama Ayasofya’nın kilitli kapsından giren melekler değil Fatih Sultan Mehmet oldu.

Osmanlı İmparatorluğu’nun dış borçlarını ödemesi için 2. Abdülhamit, Düyunu Umumiye’yi kurdu. Umudu buydu elbet. Bırakın borç ödemeyi, Osmanlı elinde neyi var neyi yok yabancıların bıraktı. Beklenen umut, bir imparatorluğun sonunu getirdi.

İşgal altındaki Anadolu’da sarayın umudu İngilizler oldu. Başkentlerini İngilizlere teslim eden Osmanlı iktidarı Anadolu’nun umudu ile yeniden özgürlüğüne kavuştu. Umut İngilizler değildi. Umut Mustafa Kemal’di…

Sosyalistler de umudunu Sovyetlere bağlamıştı. Gelecekler, ülkede devrim yapacaklardı. Ama ülkede ne devrim oldu, ne de SSCB kaldı. Geriye kalan sadece içi boş hayaller oldu…
 

Kardeşin kardeşi vurduğu, sağcıların ve solcuların ABD’nin elinde oyunca olduğu dönemde hak umudu askerde buldu. Umudun adı ise, işkence, ölüm, yoksulluk ve kayıp bir kuşak oldu.

Koca koca paşalar, koca koca hâkimler, savcılar umudunu sümüklü bir imam bağladı. Ellini eteğini öptü, sümüklü mendiline yüz sürdü. AKP iktidarı destekledi, koruyup kolladı. Umut, 15 Temmuz halka ölüm oldu. Umut ise yine bu toprakların cengaverlerinden bulundu. Umudun sümüklü imamda bulamayanlar, bugün hala hiç bir ders almamış gibi başka imamların peşinde gitmeye başladı. Umut imamda değil akılda, bilimde, vicdanda… 

Ve geldik bugüne… Bugün umut nerede? 

AKP bugün umudunu millet bahçelerinde yatıp yuvarlanmaya, kıraathanelerde çay içip kek yemeye bağladı. MHP desen AKP’nin yancısı. İYİ Parti’de umut Meral Akşener’de, peki ya CHP…

Geldik mi zurnanın zırt dediği yere… CHP’nin tek umudu var o da HDP…

Mustafa Kemal’den utanmayan, İsmet İnönü’nün kemiklerini sızlatan, CHP’yi CHP yapan tüm değerleri bir kenara iten zevat, tüm umudunu bir terör örgütünün siyasi koluna bağlamış durumda.

Diyor ki zevat; “HDP barajı geçerse Cumhur ittifakı Meclis'te çoğunluğu sağlayamaz. HDP barajı geçsin”

İşte umut, işte aymazlık, işte hıyanet…

O zaman ben de soruyorum; “HDP'ye oy veren kitleyi neden size oy atması için ikna etmiyorsunuz da PKK'nın siyasi kolunu Meclis'e sokmaya hatta hükümet ortağı yapmaya çalışıyorsunuz?”

Tam bağımsız bir Türkiye’yi kuran CHP, bugün bağımsızlığın kayboluşuna aracılık ediyor. İnsan işte buna üzülüyor, buna kahroluyor… 

Umut iyidir, umut etmek önemlidir…

Umut hiçbir zaman bitmez, umut 1071’de, 1453’de, 1919’da nasıl bitmediyse 2018’de de bitmez… 

Yıkıcılığın içinde yeni bir umuda doğru… Umut ise yeniden Mustafa Kemal Atatürk…

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ersoy Kandemitoğulları - 2 yıl önce
Bugün nefes alıyorsam,onurumla yaşıyorsam bunu hokkabaz cemaatçilere değil ATATÜRK’e milletime ve devletime borçluyum.Allah’tan tüm şehitlerimize rahmet diler tüm cihandaki milletimizin bayramlarını kutlarım.
Avatar
Aslan cülsüm Kandemir - 2 yıl önce
Derince,Başiskele,Kartepe,Gölcük kaymakamlıklarının resmî internet sitesinde kaymakamlık sıfatını kullanan ama hala Atatürk ve Türk bayrağımızı İLE çekilmemiş fotoğraflarını görmekten ben bir vatandaş olarak zul duyarım.Atatürk düşmanlarının Kocaeli fuarlarına çağrılmasından tut,Yuvacık sırtlarındaki Şevki Yılmaz’a,Gölcük’te hakaret eden siyasinin İlçe başkanının kardeşine kadar Allah tüm cemaatlerin şu mübarek Ramazan’da ıslah etsin,doğruları görsünler istiyorum ama nerede,hurafeciler dünyası olan günümüzde beş kavonoz balcılarla sapık hocalarla karıları televizyonlarda izleyip ağzını açmayanlara son sözüm ALLAH HERKESE HAKETTİĞİNİ FAZLA FAZLA VERİR GEM BU DÜNYA DA HEM ÖTEKİ DÜNYADA.Dünyanın kabul ettiği ATATÜRK gibi bir lidere dil uzatan sığırlara da gidip biraz tarihte ülkesini 7 düvele karşı savunmuş,milletini kutuplaştırmayıp tam aksine tek yumruk tek yürek yapan,onurlu bir milletin azmini savunan milletin sesi Atatürk’ü anlayamayanlara ancak acırım!