banner642
banner613


TOKİ, Kent Konut şimdi de KİPTAŞ


Gökhan Karabulut

Gökhan Karabulut

22 Kasım 2020, 12:19

Zamanında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin bir yan kuruluşu vardı, Kent Konut. Kuruluş gayesi dar gelirli vatandaşlarımızı ev sahibi yapmaktı. Bu amaç için kurulmuştu. İlk zamanlar dar gelirli ailelere birkaç göstermelik siteler yapıldı ardından Kent Konut çıtayı yükselterek orta gelirli ailelere yöneldi.

Dar gelirli aileler unutuldu hedef orta gelirli aileler oldu. Zamanla dar gelirli ailelerde unutuldu, çok lüks daireler siteler yapmaya başladı Kent Konut.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nde ne kadar bürokrat varsa, AK Parti’de ne kadar üst düzey yönetici varsa Kent Konut’un yaptığı lüks dairelerden kapış kapış uygun koşullara satın aldılar.

Kent Konut zamanla rantın bölüşüldüğü çatı haline geldi. Kuruluş amacının dışına çıktı, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu bunun hesabını nasıl verecek bilemiyorum.

Büyükşehir’in yeni belediye başkanı Tahir Büyükakın seçim döneminde projelerini tanıtmak için Antikkapı’da basın toplantısı düzenledi. Toplantıda, Kent Konut’un artık daire yapmayacağını, emlak borsasını yöneteceğini ifade etti. İfade ettiğim gibi Kent Konut artık ev yapma misyonunu tamamlamış, şaibeli bir kurum haline gelmişti.

Yerel yönetimler kentimizde dar gelirli ailelere ev yapacağız diyerek çıktıkları yolda lüks daireler yaparak Kent Konut A.Ş.’nin amaç ve gayesini tasfiye ettiler.

Dönelim bakalım TOKİ’ye(emlak konut). Özellikle Marmara depreminin ardından yurt genelinde yüzlerce site yapmak için kollarını sıvadılar. Kentimizde de onlarca site inşa ettiler.

TOKİ dar gelirlinin dışında daha çok orta gelirli vatandaşlara hitap eden daireler inşa etti. Kent Konut’un zamanında yaptığı gibi göstermelik birkaç dar gelirli vatandaşlarımız için site yapıldı sonrası ise tıpkı kent Konut A.Ş.’de olduğu gibi lüks dairelere yöneldi.

Şimdi de İzmit Belediyesi konut yapmak için kolları sıvadı. Kısa adı KİPTAŞ olan İstanbul Konut İmar Plan Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile beraber konut yapacaklarını duyurdu İzmit Belediyesi.

Umarım Kent Konut A.Ş. ve TOKİ gibi olmaz.

İzmit Belediyesi’nin KİPTAŞ ile beraber yapacağı konutlarla ilgili Kocaeli İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Kahraman Bulut çok haklı tespitlerde bulundu.

Kent Konut ve TOKİ zamanında ilimizde site yaparken yerel firmaların yaşadığı sıkıntıların tekrarlanmasından endişe ediyor Bulut.

Ne diyor Bulut,  “Şahsi kanaatim ben kamu mağrifetiyle toplu konut üretilmesini doğru bulmuyorum. Böyle bir toplu konut projesinde bizim kentimizin ne malzemecisi, ne ustası ne de mühendisi ekonomik olarak istifade edemiyor. Böyle projeler o kente maddi olarak katma değer sunmuyor. Zaten aynı imkanlar buradaki müteahhitlere verilmiş olsa buradaki müteahhitler de o konutları yaparlar. Bizim mimarlarımız, müteahhitlerimiz ve mühendislerimiz burada bunları yapmaya zaten hazırlar. İstanbul’dan gelip yapılmasını hiç hoş buluyorum. Ben Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Kent Konut’unu da olumlu bulmuyorum. Sosyal konut dışında lüks konut üretmesini doğru bulmuyorum. Yerel yönetim bu şehirdeki müteşebbise rakip olmamalı. İnşaat yapmakta en büyük sorun arsa oluşturmaktadır. Bu şehrin müteahhitlerine arsa oluşturulduğu takdirde müteahhitler o binaları layıkıyla yapacaktır’’ diyor.

Yerden göğe kadar haklı İnşaat Mühendisleri Odası başkanı Kahraman Bulut.

Kentimizde geçmişe dair örnekleri var, Kent Konut A.Ş. yaptığı siteleri ilimizde hep aynı firmalara peşkeş çekti, sağdan say 3 soldan say 3 firma Kent Konut A.Ş.’nin ekmeğini yedi, başka firmalara su dahi verilmedi.

TOKİ deseniz Cumhuriyet gibiydi, ilimizden hiçbir müteahhide iş vermedi, inşaat malzemelerini bile kent dışından aldı.

Sonuç olarak;

İzmit Belediyesi ile KİPTAŞ’ın yapacağı dairelerde mutlak surette yerel firmalar kollanmalı ve lüks konut inşa ederek Kent Konut A.Ş.’nin düştüğü duruma düşmemeli…

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ceditli Kahya - 2 hafta önce
İzmit Belediyesi bizim mahallenin kentsel dönüşüm projesini paramız yok diyerek bıraktı şimdi taa İstanbul’dan Seymenlerin arazisine ev yapacakmış. Bravo Fatma başkam
Avatar
Ne - 2 hafta önce
Sayın yazar kiptasinn izmit için fiyatları na bakarmisin dar gelirli yemi ev yapicak...
Avatar
Bağımsız - 1 hafta önce
İZMİTTE EN GÜZEL ÖRNEK "YUVAM İZMİT" PROJESİDİR. İNSANLAR TEK MAAŞLA YUVAM PROJESİNDEN EV SAHİBİ OLDULAR.
Avatar
Oğuz - 1 hafta önce
Fatma Hanıma baksan her yer proje başkanlığı bitti daha dikili ağacı yok :) kapanönünün çatısını onarıyor müteahhitliğe soyundu belli ki kiptaş örneğide bunu gösteriyor. Konserden başka bişey yapamadı vizyon bu ne yapsın :)
Avatar
Umut kurt - 1 hafta önce
İzmit belediyesinin Kiptaş ile işbirliği içinde izmit’imizde konut projelerine girişmesini destekliyorum. Ama umarım kent konut projelerine benzemez. Kent konut’ta kimi konutlar çok sorunluydu kimileri yandaşlara peşkeş çekildi. Geçmişte Errol köse ve sefa sirmen döneminde halka ucuz konutlar yapılmıştı. Umarım yine yapılır. Gerçi döviz artışı ce ekonomik kriz yüzünden inşaat maliyetleride çok arttı. Umarım belediye bir çözüm bulabilir.