banner613


Tanrı Dağı ve Enginyurt


Gökhan Karabulut

Gökhan Karabulut

28 Nisan 2019, 17:28

Amerika'ya ders vermek için iPhone kıran MHP Milletvekili Cemal Enginyurt’un Tanrı Dağı'na çıkıp uluduğu gibi ‘sulu’ değildir Tanrı Dağı…

Son günlerde MHP Milletvekili Cemal Enginyurt’un Tanrı Dağı’ndaki görüntüleri konuşuluyor sosyal medyada.

Tanrı Dağı’nın ne kadar sulandırıldığını günlerdir izliyoruz.

Tanrı Dağı nedir, ne anlama gelir?

Cemal Enginyurt’un ve sosyal medya kullanıcıları tarafından sulandırılan Tanrı Dağı’nın Türkler için önemi nedir?

Anlatayım!

Tanrı Dağı denilince akla Doğu Türkistan gelir. Türkistan denince ise akla Turan gelir. Tarihte adı geçen ve unutulan büyük kahramanların destan yazdığı yerdir Tanrı Dağı.

Tanrı Dağı’nın en tepesinde ulu hakanın ismini verenler bugün Kırgızistan topraklarında bütün heybeti ile mazisini aramaktadır.

Kağan Tanrı Tepesi (KhanTegri) kutsal Tanrı Dağı’nın zirvesinde Türk’ün silik mazisine hüzünlü bir bakış sergiler. Tanrı dağları, tepelerinde kar, eteklerinde her rengin kuşağını içinde barındıran yeşillik ile bilinir.

Ormanlarla kaplı Tanrı Dağı’nın çoğunluğunu çam, ardıç, şimşir gibi ağaçlar kaplar. Bu ağaçların kendine has kokusuyla Tanrı Dağı’na ayrı güzellik veren haşmeti vardır.

Türkler Tanrı Dağı’nı kutsal bilmiş, ne Tanrı Dağı’nın altında ne de üstünde ‘altın’ olmadığı halde bazen ‘altın dağları’ denilmiştir. Altın dağlarından nice yiğitler çıkmış ve bu tepelerde ağıtlar yakmıştır.

Türkler ilk medeniyetlerini Tanrı Dağlarının eteklerinde kurmuşlardır…

Eski Türk kültüründe, büyük dağa sahip olmayan medeniyetlerin yok olacağı görüşü hâkimdir.

Bugün Oğuz soyunun sahibi bozkurt yürekli Anadolu Türklerinin Tanrı Dağı’na ilgisini anlayabilmek için önce Türk gibi ve Türkçe düşünmek gerekiyor.

Tanrı Dağı’nın Türk tarihinde 10 bin yıllık bir gelenekten geldiğini bilmemiz gerekiyor.

Maalesef bugün biz Türklerin, içinde bulunduğu en büyük sorun; hiç şüphesiz tarihine küs, geçmişine düşman ve vurdumduymaz tavrımızla mazimize kayıtsız kalmamızdır.

Bugün, Türk Milleti tarihinden koparılmış, yabancılaştırılmış, Cumhuriyetimizi kurduğumuz şuur dezenformasyona uğratılmıştır.

Türkiye’de son yarım asırdır, Türkçe düşünmek adeta yasaklandı, toplum benliğinden kopartılmak için ‘ırkçı, şovenist’ mantığa oturtulmaya çalışıldı.

Kısmi olarak başarılı da olundu. Bugün Türk Milliyetçiliğinin fikri değeri ‘kafatasçı, ırkçı’ çizgi olarak siyaset arenasında karşılık bulduğu gibi toplum nazarında da karşılığı bu noktaya çekilmiştir.

Çözüm nedir?

Tarihi iyi okumaktır, incelemektir.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.