banner383

Katile verilen 20 yıllık cezaya tepki

banner301

Gebze ilçesinde 19 Ocak 2013 tarihinde işlenen cinayet davasında cinayeti işleyen sanığa verilen müebbet cezasına sanık itiraz etti. İtiraz sonucu Yargıtay kararı bozdu. Yeniden görülen duruşmada sanığa Kasten Adam Öldürme suçundan 20 yıl hapis cezası verildi. Kızı öldüren anne karara tepki göstererek, “Onun cezasını çekmesini istiyorum, indirimini istemiyorum” dedi.

Katile verilen 20 yıllık cezaya tepki
05 Ocak 2017 Perşembe 16:21

banner32
banner313

Olay, Sanık Volkan Civelek hem boşandığı eşi Mehtap Bülbül'ü hem de ailesini tehdit ediyordu ve bu nedenle evden uzaklaştırma cezası almıştı. Savcılık da kadın hakkında koruma kararı almıştı. Uzaklaştırma kararının bittiği gün ise Civelek, Mehtap Bülbül'ü kaçırarak iki gün alıkoymuş, iki günün sonunda Mehtap Bülbül’ün başına iki el ateş ettikten sonra onu hastane önüne bırakıp "Ceset var" diyerek olay yerinden uzaklaşmıştı. Ağır yaralı Mehtap Bülbül hastanede 2 gün sonra yaşamını yitirirken, Civelek yakalanıp tutuklanmıştı.
Gebze 2.Ağır Ceza Mahkemesinde 30 Haziran 2014 tarihinde görülen 12. duruşmada mahkeme heyeti sanık Volkan Civelek’e “Cinayet” suçundan önce ağırlaştırılmış müebbet cezası vermiş ardından kararı ömür boyu hapis cezasına çevirmişti. Verilen cezaya sanık Volkan Civelek itiraz etmiş, itirazı değerlendiren Yargıtay 1. Dairesi karası bozarak yeniden mahkemeye göndermişti.

 

SANIK VOLKAN CİVELEK DURUŞMAYA TELEKONFERANSLA KATILDI

Yargıtay 1. Dairesinin kararı bozmasının ardından Gebze 2. Ağır Ceza Mahkemesinde bugün duruşma yeniden görüldü. Duruşmaya öldürülen Mehtap Bülbül’ün kardeşleri Meryem Bülbül, İbrahim Bülbül ve annesi Yeter Bülbül ile avukatları Vahit Kuzu ile sanık Müdafii Avukatı Ender Kibiroğlu katıldı. Sanık Volkan Civelek ise bulunduğu ceza evinden telekonferans usulü ile mahkemeye canlı bağlandı.
Mahkeme heyet değişikliği nedeniyle tutanakların okunması ile başladı ve Yargıtay 1.Ceza Dairesinin bozma ilamı okundu. Bozma ilamının okunmasının ardından karar ile ilgili sanık ve mağdur avukatlarına değerlendirilmeleri soruldu. Öldürülen Mehtap Bülbül’ün Avukatı Vahit Kuzu, “Geçen celse beyan ettiğimiz üzere ortada haksız tahriki gerektiren durum yoktur. Biz bozma kararına karşı direnilmesini talep ediyoruz” dedi. Sanık Volkan Civelek, “Yargıtay bozma ilamına uyulmasını talep ederim” diye konuştu.

 

BİZ ESKİ KARARDA DİRENİLMESİNİ TALEP EDERİZ

Avukatların değerlendirmesinin ardından Mahkeme heyeti oy çokluğu ile Yargıtay 1. Dairesinin vermiş olduğu bozma ilamına uyulmasına karar verdi. Yargıtay bozma ilamının uyulması kararının ardından söz verilen Mehtap Bülbül’ün yakını İbrahim Bülbül, “Sanık karar verilirken bağırarak çıkmıştır. Mehtap 2 gün boyunca tüm İstanbul polisi tarafından aranırken, annemi arayıp kardeşimin yalvarmasını ve ağlamasını dinletmiştir. Biz eski kararda direnilmesini talep ederiz” ifadelerini kullandı.

 

BU AŞAMADAN SONRA SANIĞIN EN AĞIR ŞEKİLDECEZALANDIRILMASINI TALEP EDERİZ

Mehtap Bülbül’ün avukatı Vahit Kuzu, “Yargıtay bozma ilamına uymakla kadın cinayetlerine meşruluk kazandırılmıştır. Önceki heyet sanığın ruh hali ve dosyadaki beyanlarını birebir görmüştür. Fakat Yargıtay maalesef 2 kişi arasında olduğunu iddia ettiği olayda sanığın savunmasını esas alarak haksız tahrik hükmünün uygulanması gerektiğini belirtmiştir. Bu itibarla bu aşamadan sonra sanığın en ağır şeklide cezalandırılmasını talep ederiz” dedi.
Avukatın ve Mehtap Bülbül’ün açıklamalarının ardından iddia makamı esas hakkında mütalaasını sundu. İddia makamının esas hakkında vermiş olduğu mütalaanın ardından Sanık Volkan Civelek’e son sözü soruldu. Son sözü sorulan Volkan Civelek, “Mütalaaya diyeceğim bir şey yok, bu olaydan dolayı karşınızda olmaktan utanç duyuyorum” dedi.

 

SANIK 20 YIL HAPİS CEZASI İLE CEZALANDIRILDI

Sanığın son sözünün ardından Gebze 2.Ağır Ceza Mahkemesi heyeti kararı açıkladı. Verilen kararda Sanık Volkan Civelek’in üzerine atılı eşi olan maktul Mehtap Civelek’i kasten öldürme suçu işlediği anlaşıldığından sanığın geçmişi, sosyal ilişkileri, fiilden sonraki ve duruşmadaki tutum ve davranışları, cezanın sanığın geleceği üzerinde ki olası etkileri nazara alınarak TCK 62 maddesi uyarınca verilen cezanın takdiren 1 bölü 6 oranında indirilerek 20 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verildi.

 

ONUN CEZASINI ÇEKMESİNİ İSTİYORUM, İNDİRİMİNİ İSTEMİYORUM

Mahkeme sonrasında açıklamalarda bulunan ve kızını öldüren Volkan Civelek’e verilen cezanın yeteli olmadığını söyleyen Mehtap Bülbül’ün annesi Yeter Bülbül, ”Kızımı dolandırdı, benimle konuşa konuşa saat vere vere benim kızımı öldürdü, gelin alın götürün dedi. Şimdi adliye indirimini istiyor. İndirime karşı ben ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını istiyordum ama indirim verdi. Bide kızı var. Öldürüldüğünde 4 yaşındaydı şimdi 9 yaşına girdi. Onun cezasını çekmesini istiyorum, indirimini istemiyorum. Cinayeti işliyor adam, bu kapıdan girerim bu kapıdan çıkarım diyerekten yollarını bulmuşlar. Yalandan dolandan indirime gidiyorlar. Adalet istiyorum. Çıkmasını istemiyorum. Hiçbir zaman çıkmasını istemiyorum, cezasını çekmesini istiyorum” ifadelerini kullandı.


İlgili Galeriler
banner29
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.