Sürekli NAFAKA sorun olabilir...


A. Serdar Önür

A. Serdar Önür

07 Ocak 2018, 20:12

Günümüzde evlilik kadar boşanmada hayatın gerçekleri arasında.

Öyle ki, birkaç gün önce evlenip sonra boşanan çiftler ile kırk yılını doldurupta sonradan boşanan çiftlere kadar toplumun her yerinden ve her kesimden insanın boşanmaya doğru gittiğini görebiliyoruz. Boşanma düşüncesine karşı “çevre ve aileler ne der” gibi faktörlerinde artık çok düşünülmediği mahkemelerin dosya sayısından ve istatistiklerden anlaşılmaktadır.

Aile Mahkemelerinin duruşma saatlerinde, duruşma salonları önünde uzun kuyruklar, tartışmalar, hatta şiddetlerin yoğunlaştığı dönem içerisindeyiz.

Boşanmaların, maddi konulardan kaynaklanan sebepler ışığında gerçekleştiği ve nedenlerin daha çok bu yönde olduğu aşikardır. Hatta birçok çift, boşanmak istediği halde, maddi konularda anlaşamadıklarından “anlaşmalı boşanma” ların olmadığı da görülmektedir.

Bu maddi konuların başında “NAFAKA” gelmektedir. Çünkü taraflar genelde birbirlerine nafaka vermek istememekte ya da en az nafaka ile boşanmak istemektedir. Fakat tarafların ortak çocukları için öngörülen nafakaya çok az kişi itiraz etmektedir. Kısacası “çocuklar olunca nafaka veririm ama eski eşime nafaka vermem” mantığı içinde yaklaşılmaktadır.

Tarafların kendilerine göre nedenlerinden dolayı haklı olup olmadıklarını irdelemeyeceğim. Fakat sağlıklı, fiziksel ve ruhsal engel olmayan, çalışabilen hatta çalışan, zorluklar içinde olmayan, boşandıktan sonra da maddi zorluk içine düşmeyen ya da  tabiri caiz ise evlenmeden önceki maddi ve manevi hayatına tekrardan kovuşan eşin, diğer eşten sürekli olarak nafaka alması günümüz şartlarında tartışılması gerekli olan bir konu olduğu görüşündeyim.

Yabancı ülkerin bir çoğunda nafaka belli bir süreye bağlı olarak verilmektedir. Bu süre sonunda, nafaka alan kişi talep ediyorsa yeniden şartlar değerlendirilmekte, uygun ise belli bir süre daha uzatılmakta uygun değil ise nafaka kaldırılmaktadır. Bazı ülkeler ise nafakayı devlet güvencesine bağlamış olup eğer nafakayı verecek eş bu nafakayı veremiyorsa yani maddi gücü yoksa devlet bu nafakayı ödemektedir. İşte yine devlette sürekli nafaka ödememek için değerlendirmeler ve takipler ile süreler koymaktadır.

Ülkemizde “ NAFAKANIN KALDIRILMASI ” 'nın Şartları şöyledir:
1-Nafaka alanın haysiyetsiz bir hayat sürmesi,
2-Nafaka alanın yoksulluktan kurtulması,
3-Nafaka alanın resmi bir evlenme olmaksızın fiilen karı-koca gibi başkası ile hayat yaşaması (imam nikâhlı evlilik gibi)
4-Nafaka alan eşin yeniden evlilik yapması,
5-Eşlerden birisin ölmesi.

6-Nafaka alanın nafakadan vazgeçmesi, feragat etmesi.
 

Göründüğü üzere bu şartlar oluşmamış ve ispatlanamıyor ise nafakanın kaldırılması çok zor.

Kişiler, hayatının sonuna kadar nafaka ödemek istememekle birlikte, bir dedektif gibi yukarıda açıkladığım şartların oluşup-oluşmadığının peşine düşmekte istememektedir. Devletin belirli bir süre ile nafaka bağlamasını, bu süre bitince şartların tüm taraflar yönünden yeniden değerlendirilmesini ve hakkaniyetli, ölçülü olunmasını istemektedir.

Artık her bireyin yaş ve cinsiyet ayrımına bakılmaksızın iş bulabildiği, çalışabildiği, sosyal hak ve imkanlardan yararlanabildiği ve engellerin olmadığını düşündüğümüzde, günümüz koşullarında bu isteklerin değerlendirilmesi ve gözden geçirilerek vatandaşın ihtiyaçlarına karşılık verecek şekilde düzenlemeler yapılmasının şart olduğu düşüncesindeyim...

Ya siz!...

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mustafa - 4 ay önce
Adil ve hakkaniyetli yazınız için tüm mağdurlar adına teşekkür ederim. Süresiz nafaka yeni bir hayata merhaba demeye, başlatmaya engeldir.
Avatar
kemal - 4 ay önce
30 yıllık kanun, boşanan eşi nafakaya mahkûm ediyor. Taraflar da bu durumu suistimal edip çalışmak yerine SGK'dan emekli maaşı alır gibi nafaka alıyor.SÜRESİz yoksulluk nafaka ZULÜMDÜR.Süreli olmalıdır.
Avatar
nafakaya dur - 3 ay önce
çocuklarımıza nafaka veririm ama boşandığım eşime ömür boyu niye nafaka vereyim. kadın-erkek eşittir. ben çalışıyorsam oda çalışabilir. eskisi gibi çalışamama durumu bile yok. hatta boşanmış kişiler daha çabuk iş bile bulabiliyor. süresiz nafaka durdurulsun.
Avatar
adem - 4 ay önce
evet çok suistimal ediliyo.bende boşandım.şimdi evliyim.eski eşim çalışma taraftarı değil.nafakasını alıp yaşantısına devam ediyo.yaşı daha 30.ben hem ailemi geçinirmenin derdindeyken birde eski eşim yük olarak omuzlarımda.çalışabilecek durumda ve çalışmıyo.bu durumun acil olarak düzeltilmesi gerekmektedir.biliyorumki benim gibi yüzlerce insan var.
Avatar
Elif - 4 ay önce
Doğru tesbitlerde bulunmuşsunuz.
Avatar
Halil - 3 ay önce
Hükümet süresiz nafakaya son vermeli..3 ay evli kaldım ..3 yıldır nafaka ödüyorum..
Avatar
Saitt Gençaslan - 2 ay önce
Nafaka dinimizde 3 ay süreyle ancak boşanan eşler nafakayı gelir kaynağı olarak görüyor.Oysa CEHENNEM'in ateşini yediklerinin farkındalar.ÜZÜLMEYELIM.