banner286
banner282


Şu askerlik meselesi ve temel eğitim


Mustafa BAĞDİKEN

Mustafa BAĞDİKEN

24 Temmuz 2018, 14:23

Siyasetçilerle askerin, askerlik işine bakış açıları arasında dağlar kadar fark var. 

Siyasetin neresinde olursan ol. İster iktidarın, ister yanlısı bir partinin, ister muhalefetin tepe noktasında ol. Her sözün emir kabul edilse bile, askerliğe bir asker hassasiyeti ve riskleriyle, ekonomiye bir ekonomist gözüyle getirisi ve götürüsüyle, diplomasiye bir diplomat nezaketiyle bakmalısın.

Askerlikle ilgili söylenecek hassas bir söz bu kutsal göreve sevgiyi saygıyı ilgiyi azaltabilir. Ekonomiyle ilgili yanlış bir kelime ve rakam zincirleme iflaslara yol açabilir. Diplomasiyle ilgili yersiz bir kelime, yanlış anlaşılabilecek espri veya yanlış tercüme ülkeleri savaşın eşiğine getirecek kadar büyük krizler çıkarabilir.

Türkiye Cumhuriyeti’nde şu anda hala hayatta olan ve vatani görevini 24 ay, yani tam tamına iki yıl yapan vatandaşlarımız var. Tabi, ikinci dünya savaşı dönemi ve sonraki belirli bir süre 4 yıl askerlik yapıldığını da unutmayalım.  Şu bedelli gündeme geldiğinden beri içleri daralıyor, boğazları düğümleniyor, söyleyecek söz bulamıyorlar.

Hem de, o yılların koşullarında incecik barakalarda kışları titreyerek geçiren insanlarımız onlar.  İki metre karla kaplı sınır boylarında donma pahasına nöbet tutan,  belki de haftanın 7 günü kuru fasulye-patates-bulgur pilavı gıda üçgeninde karnını doyuran, bazıları ulaşım güçlüğü ve diğer sorunlardan dolayı günlerce aç kalan askerlerimizdi onlar.

Nüfus arttıkça, teknoloji geliştikçe askerlik önce 20 aya, sonra 18 aya, sanırım şimdi 12 aya kadar indi. Üniversite mezunları ise kısa dönem dediğimiz 6 ay süreyle askerlik yapıyor.

Bedelli veya paralı askerlik gündeme geldikten sonra herkes görüşünü açıklarken, aralarında 24 ay askerlik yapanlar da dahil herkesin içini bir sızı kapladı. Hele bazı siyasetçilerin, “28 gün de yapmasınlar. Parayı veren hiç yapmasın, devlet ayrıca masrafa girmesin. 28 günde yaylalar türküsünü bile ezberleyemez” demesi yürekleri daha da sızlattı.

Onun için hassas bir konuda görüş açıklarken, siyasetçi  ilgili alanda uzmanlaşmış, hatır gönül ilişkisiyle bu görevi üstlenmemiş,  “tamam efendim, peki efendim,  çok haklısınız efendimci” olmayan danışmanlarının görüşünü almadan topa fazla girmemeli diye düşünüyorum.

Bedelli askerliğin pazarlık kapısı, (pazarlık kelimesini üzülerek kullanıyorum) 28 günle başladı. 21 gün ve 15 bin TL ile kapandı.  Muhtemelen sayıları 500 bini bulacak olan ve parayı bastırıp sadece 21 gün askerlik yapacak olan o Türk gençleri, bu süre içinde temel eğitim alacak.

Aslında en doğru sözü, bugün çiçeği burnunda yeni Milli Savunma Bakanı, bir öncesi Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar söylemiş.  Bu bir uzman görüşü olsa da, kabarmış yürekleri biraz ferahlatmak için söylenmiş söz.

Sanırım 28 günü tamamen kaldırmak yerine, 21 günde karar kılınmasında Hulusi Akar’ın “Temel eğitimin kaldırılması uygun olmaz. Temel eğitimin süresi uzar ya da kısalabilir”  şeklindeki sözleri ve görüşü etkili olmuş.  Muhtemelen bu görüş olmasaydı, 21 gün de yaptırılmayacaktı.

Kesinleşen 21 günde yaylalar türküsünü öğrenemeseler bile bu gençlere en azından “askerliğin ne olduğu” anlatılacak.  “Türkiye’nin nasıl bir hassas coğrafyada bulunduğu, bu topraklarda gözü olan düşman ülke askerlerinin bir savaş sırasında nasıl acımasızca öldürme eğitimi aldığını, kendilerinin de bir savaş halinde ülkeyi, kendilerini, ailelerini, çocuklarını nasıl ve hangi silahlarla korumaları” gerektiği ve silahları tanımaları öğretilecek.

Aralarında “parayı veriyoruz, hiç gitmeyelim” diyenlerin de çoğunlukta olduğunu düşündüğümüz bu bedelli gençlik, inşallah vatan görevinin ve her şeyin para olmadığını o 21 günde öğrenirler.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.