banner383

Bülent Baturman: Adım gibi eminim ki…

banner418

Kocaeli Birlikspor Teknik Direktörü Bülent Baturman, lige verilen 1 aylık aranın takımın eksiklerini gidermede ve pozitif yönlerin geliştirilmesinde önemli bir süre olduğunu belirtti, “Adım gibi eminim, oyuncularımın performansları artacak” dedi

Bülent Baturman: Adım gibi eminim ki…
23 Aralık 2017 Cumartesi 09:47

banner32
banner313

Kocaeli Birlikspor’un teknik direktörüz Bülent Baturman hazırlık kampı programlarından takımla ilgili düşüncelerine, transferden mental antrenmana ve taraftara kadar birçok konuda görüşlerini paylaştı. Takımın mental olarak henüz hazır olmadığını belirten Baturman, “Bir aylık çok önemli bir hazırlık süremiz var. Eksiklerimizi gidermek için iyi fırsat. Yılbaşına kadar tesislerimizde saha çalışmalarıyla birlikte ağırlıklı motorik özellikleri geliştireceğiz sonra da 11 gün Antalya’da teknik-taktik ve hazırlık maçı içerikli kamp yapacağız. Öte yandan başkanımız uğraşıyor, transfer açılırsa gelecek tecrübeli oyuncular bu takımın performansını en az yüzde 50 arttırır. Açılmazsa da sonuna kadar mücadele edeceğiz” dedi


Kocaeli Birlikspor Teknik Direktörü Bülent Baturman, “Bodrum bizim yakalayabileceğimiz takımlardan biriydi. Kazanma adına çıktığımız bir mücadeleyi hakemin de hatalı penaltı kararıyla 1-0 mağlup bitirdik. Dördüncü hakem bile penaltı kararına şaşırdı. Oyunun geneline baktığımızda; Bodrum maçında savunma kurgumuzda daha derli toplu hareket eden bir takım görüntüsü içindeydik. Bodrum da çok iyi futbol oynayarak bize karşı kazanmış değil. Neticede yapılan hatalar golle sonuçlandığında olay aleyhte gelişiyor. Sonuç olarak maçı kaybettik. 
 

KAMP ÖNCE TESİSTE 
Tabii ki üstümüzdeki takımlarla puan farkımız 8’e çıktı. Geldiğimizden beri antrenmanlarla birlikte maç periyodu içinde yoğun süreç yaşadık ve antrenmanlarımızda eksik yönlerimize yeteri kadar yoğunlaşamadık. Şimdi bir aylık hazırlanma süremiz var. Bu bir aylık süreç bizim için son derece önemli. Bu zamanı çok iyi değerlendireceğiz. Çalışmalara başladık. Ocak ayının 2’sine kadar kendi tesislerimizde çalışacağız.  Tek idmanla başlayıp günde çift antrenmanla sürdüreceğiz. 
 

MOTORİK ÖZELLİKLER
Genelde saha çalışmasıyla birlikte antrenmanlarımızın yüzde 60-65’i dayanıklılık ve kuvvet üzerine olacak. Oyuncularımızı önce dayanıklılık ve kuvvet noktasında daha iyi duruma getireceğiz. Sonrasında sahadaki oyunsal, taktiksel düşüncelerimizi -top bizdeyken veya topsuz alanda ne yapmamız gerektiğini- zamanı sağlıklı kullanarak aktaracağız. İkinci yarının ilk maçına kadar en iyi şekilde hazırlanmaya çalışacağız. 
 

11 GÜN DE ANTALYA
15 gün öncesinde kulüp menajerimiz Ömer Bey ile yaptığımız programa göre ayın 3’ü itibariyle Antalya’ya gideceğiz. Bu doğrultuda gidiş ve dönüşü de hesapladığımızda 11 günlük kamp süreci geçireceğiz. Orada hava daha iyi. Saha koşullarını göz önünde bulundurduğumuzda teknik-taktik çalışma ve özel maçların daha sağlıklı bir çalışma ortamında geçeceğini düşünüyoruz. Son bir hafta maç arifesi olacak, şehrimizde döneceğiz ve maç hazırlığını kendi tesisimizde sürdüreceğiz” dedi.

FİKİRLER TABİİKİ DEĞİŞTİ
Kulüple anlaşmaya varmadan önce de takımı izleyen ve ilk yarının son 3 haftasında takımla çalışan teknik adam Bülent Baturman aradaki farka dair ise “Takımı dışında olarak seyrettiğimle takımın içinde olduğum süreç arasında düşüncelerim mutlaka değişti. Her gelen hoca ‘Eskiden bir şey yaptırmamışlar, alt yapıda öyle olmuş, böyle olmuş’ der. Fakat ben bunlara sığınmayarak ilk günden beri şunu diyorum; eksik yönlerimizi düzelterek artı yönlerimizi de geliştirerek çalışmak zorundayız. 
 

İLK VE SON MAÇIN FARKI
Özellikle takım halinde savunmada sıkıntılarımız vardı. Sonra da topun bizde kalma süresinde sıkıntılarımız vardı. Biz daha çok savunma kurgusu içinde hem bölgesel, hem de takım halinde savunmayı kuvvetlendirici antrenmanlar yaptık. İlk oynadığımız Mersin maçıyla son oynadığımız Bodrum maçı arasındaki savunma kurgumuzdaki farklılık yüzde 30-35 daha iyi yönde. 
 

YETENEĞİ GÖRMEK İÇİN
Top bizdeyken geçen süreyi de düzelme içine sokarsak oyuncularımızın sahadaki performansı artacaktır. Futbolcularımızın kendine özgü yeteneklerini ortaya koyabilmeleri adına top bizdeyken ya da rakipteyken bireysel, grup ya da takım halinde yapmamız gereken çalışmaların üzerine daha fazla yoğunlaşacağız. 
 

ONLARA NELER DİYOR?
Yaptığımız ilk toplantıda da oyuncularımıza şunu söyledim; ‘Herkes size genç diyebiliyor. Ama kendi açımdan baktığımda 16 yaşında Kocaelispor’da oynamaya başladım. Avrupa’da genç oyuncu yaşı 16-17. Onun üzeri artık genç sayılmıyor. Bunun arkasına sığınmadan bu işten ekmek yemek istiyorsanız; çalışmaktan ve kendinizi geliştirmekten başka hiçbir yol yok. Bunu bilerek çalışmalısınız”. Ve çalışmalar iyi gidiyor. 
 

HAKEMLER ÇOK RAHAT
Kuşkusuz çalışmaların semeresi maçları kazanarak ortaya çıkıyor. Şu maçta (Bodrum) en kötü beraberlikle ayrılabilirdik. Bir de hakemler 17-18 yaş ortalamalı takım olduğumuz için yanlış karar verse bile çok rahat davranabiliyor. Tecrübeli oyuncu olmamasından kaynaklanan rahatlık bu. Hakeme tepki yok, itiraz yok. Tabii ki bunları da sağlıklı yapmak önemli. Böyle olunca hakem çok daha rahat aleyhimizde kararlar verebiliyor” dedi.

TRANSFER AÇILIRSA…
Transferin açılması halinde olası tecrübeli oyuncuların takıma katkısının sorulması üzerine ise teknik patron Baturman, Transfer açılırsa ki başkan bu konuda uğraşı içinde. Şu takımın içinde 3-4 tecrübeli oyuncu olması takım performansını bana göre an az yüzde 50 yukarı çekecektir. Transfer olamazsa da sezon sonuna kadar en iyiyi ortaya koyarak sahada mücadelemizi yapacağız. Sonuna kadar çalışıp mücadele edeceğiz” yanıtını verdi.

2. VE 3.LİG ÇOK FARKLI
Oyuncuların mental olarak hazır olma durumları ve maç baskısını kaldırıp kaldıramama konusunda da samimiyetle görüşlerini paylaşan teknik direktör Bülent Baturman, “Bu konuda temele inmekte fayda var. Bu oyuncular 17-18 yaş ortalamasındalar. U-17, U-19 oynarken hiç beklemedikleri anda kendilerini 2.profesyonel ligde bulmuşlar. 3.lig de değil 2.ligde. Kocaelispor’da aynı yaş grubuyla 3.lig serüvenim, çalışmam oldu. Ancak 3.lig ile 2.lig arasında futbol mantalitesi ve tecrübesi açısından büyük fark var. Takımlara baktığımızda; her takımda en az 5-6 tecrübeli oyuncu var. 
 

NE KADAR HAZIRLAR!
Bizim oyuncularımız aşağıdan bir anda 2.lige çıktıkları için bir tecrübesizlik haliyle göze çarpıyor. Ve mental olarak buraya ne kadar hazırlandılar? Bu hazırlık kısa vadede olacak bir şey değil. Biz bile profesyonel takımda oynamaya başladığımızda; bir maç oynayıp, bir maç bekliyorsun, ikinci maç oynuyorsun bekliyorsun, üçünü maç oynuyorsun. Böyle böyle kazanılarak profesyonel takımda daha iyi konuma geldik. Burada ise durum çok farklı; hepsi beraber bir anda çıktı. Aralarında 3-4 tecrübeli oyuncu olsa yine onların yapacağı ağabeylikle daha önce bir olgunluğun içine girebilirlerdi. 
 

TEK TEK İLGİLENİYORUZ
Oyuncular mental olarak hazır değiller. Geldiğimizden beri sahada çalıştığımız kadar oyuncularımızla birebir, grup ve takım halinde konuşarak bir şeyleri psikolojik olarak da düzeltmeye çalışıyoruz. Tek tek ilgileniyoruz. Ama kısa sürede olacak bir konu değil. Onlara U-19 liginde olmadıklarını 2.ligde oynayan profesyonel futbolcu olduklarını beynen kabul etmeleri gerektiğini ve bu doğrultuda kafa yapıları gelişirse kendilerini ilerletebileceklerini söylüyoruz. 
 

ADIM GİBİ EMİNİM Kİ…
Antrenman öncesi toplantıda da yaşayacağımız süreci anlatıp kendi yaşantımızdan örneklerle gerçekleri ortaya koymaya çalışıyorum. İlerde pişmanlık olmaması lazım. ‘Burası sizin için şükredeceğiniz büyük bir nimettir. Kullanıp kullanamamak kendinizi geliştirmenizle alakalıdır. Geliştirmezseniz 2-3 sene sonunda kendinizi daha kötü bir ortamda bulabilirsiniz’ diyoruz. Mental olarak da onları ayakta tutmaya çalışıyoruz. Onların bundan sonraki süreçte performansları ileriye gidecektir. Adım gibi eminim. Ama biz bunu ne kadar kısa sürede yapar ve skora yansıtırsak ilerleyen süreçte bizim için iyi bir ortam yaratır” şeklinde konuştu.

TARAFTAR MOTİVE EDER
Taraftara da değinen teknik patron Baturman, “Maça gelenlere baktığımızda; futbolcuların aileleri, arkadaşları, dostları geliyor. Futbolcuyu maçta motive edecek olan tribündeki taraftardır. Ne kadar çok olursa oyuncuların da gösterecekleri performans eşdeğer olarak artacaktır. Bazı şeyler de başarıyla orantılı oluyor. Bu sene genç ekiple yola çıkıldığı için insanlar önyargılı yaklaştı ve desteklemeye gelmiyor. 
 

KAZANIRSAK GELİRLER
Başarı da etken tabii ki. İkinci yarı birkaç maç kazanırsak taraftar da artacaktır. Güç mü? Taraftar bana göre çok büyük güç. Gelen burada kendi sahasında oynuyormuş gibi davranabiliyor ve maçı da bitirdikten sonra rahatça gidebiliyor. Baskı yok, stres yok. Böyle bir ortamda gelen takımlar daha rahat ve kolay oynuyor. İkinci yarı iyi sonuçlar alarak taraftarımızın buraya gelmesine sebep vermek zorundayız. İnşallah öyle de olacak” sözlerini kaydetti. 


 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.