banner613


Son sığınak


Kenan SEYREK

Kenan SEYREK

16 Kasım 2020, 14:11

Her şeyi kendinde bulan, kendini bulamaz. Yetebilmek önemli ve bir o kadar da yetinebilmek önemli. Yettiği kadar deyip işin içinden de çıkabilirsin ama unutma verdiğin kadar alırsın. Sen yetinmiyorsan, karşındakine de sevgide yetim muamelesi yapma.
 

Sığ sular balıkları, sığ düşünce umutları öldürür. Beni alıp, taht köşküne koyarsan, dünyayı güneşin değil, kendi evreninde döndürürsen, bencilliğin, ele geçirirse zihnini biz evinden atılırsın… Geriye duygusuz bir zamir olan sen kalır dillerde…
 

Sen, dünyanın en zeki ve maharetli insanı olsan ne olur. Zihnin başka zihinlere yol açmıyorsa, maharetin bir insanı kolaya koşmuyorsa…
İnsan egosunun esiri olursa bırak kendine aynaya yalan söyletir. Dili aynaya yapışır ve oradan uzanır yalanlar ve o uzantıda yaşar… Böyle bir insanın tutunduğu dal kurur, yürüdüğü yol çöker, oturduğu sofra hazımsızlık yapar…

 

İnsan, firavun da olan insan, İbrahim Ethem de olan insan… İnsan, ne aradığını bilmezse buldukları yük olur. Altında ezilir, ezildikçe yüklenir, yüklendikçe ezilir ta ki izi kalmayana kadar. İnsan, yerde kuşu, çatıda deveyi ararsa, deve kuşu olup çıkar. Sığınmak için kafasını kuma gömer. Görmeyince, görülmediğini düşünerek…  
 

İnsan, insanın sığınağı olmalı… Gönül kapısından girersen, hoş karşılanırsın, gönlün hoş, mekân ferah olur. Birbirinize sığınak olursunuz. 
 

Gözün kapısından girersen buyuru beklemeden, hüzünle karşılanırsın, kalbin bu hüzün ile yüklenir, kararır, sığındığın yer mezardan dar gelir. 
 

Sığlığa düşmeden sığınabilirsek, beni ayakkabılarımızı koyduğumuz yere koyup biz libasını giyebilsek işte o zaman sığınağımız cennet, sığındığımız Rahman olur.
 

Yok, tüm sığlığımızla bencillik köprüsünde ben adımları ile adımlayıp, gördüğümüz herkesi ötekileştirerek yürür isek beriye gelen kaostan başka bir şey değildir.        
 

Sığındığını işgal edenin yüreği işgal olur. 
 

Sonuçta insan unutursa, unutturulur. Ölümlü olduğu, hesap olduğu ve aciz olduğu... Ve son anda sığınmak için cansiperane koştuğu viranenin yıktığı son sığınak olduğunu hatırlamak unutmaktan da acıdır.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.