banner383
banner373

Vatan Partisi’nden kriz çağrısı: “Topyekün vatan savaşında birleşelim”

1980 yıllarından bu yana Türkiye’de yaşanan ekonomik krizin boyutlarını değerlendiren Vatan Partisi Gebze Basın Sözcüsü Mustafa Cerit, bu sıkıntıların sadece işçilere dayatılmaması gerektiğini vurgulayarak, herkesi topyekün vatan savaşında birleşmeye davet etti.

Vatan Partisi’nden kriz çağrısı: “Topyekün vatan savaşında birleşelim”
23 Kasım 2018 Cuma 11:46

banner313

Yaptığı yazılı açıklamada, son zamanlarda da etkisini gösteren ekonomik krizden dolayı yaşanan işçi sınıfının sorunun, emperyalizmden ve işbirlikçi iktidarlardan kaynaklandığını beliren Cerit, “1980’lerden bu yana, işbirlikçi iktidarlar, özelleştirme adıyla, kamuya ait Cumhuriyetin bütün kazanımlarını üretim dışı bıraktılar. Tekel, Et Balık Kurumu, Sümerbank, Şeker fabrikaları, Seka özelleştirilir gibi yapılarak, kapatıldı. Ülkemizde Amerikan sigara tekeli oluşturuldu. Amerikan Cargill'in, GDO’lu mısır şurubuna mecbur bırakıldık. Kağıt yokluğundan gazeteler, kitaplar, dergiler basılamaz hale geldi. Gazeteler tek tek kapanıyor. Kendimiz üretmeden, ithal ürünlerin tüketimi pompalandı. Demir çelik fabrikaları, bankalar, sigorta şirketleri, haberleşme firmaları özelleştirilmekle kalmadı. Yabancıların eline geçti. Temizlik ürünlerinin hepsi yabancı firmaların elinde. Bankalar, sokaklarda kredi kartı dağıtarak, halkı borçlandırdı” dedi. 

“Üretmeden tüketiyoruz”
Geçmiş zamanlardan bugüne kadar Türkiye’de üretilmeden tüketildiği için halkın da devletin de borçlu olduğunu kaydeden Mustafa Cerit, “Mevcut para da, AKP tarafından üretici değil, tüketici alanlara harcandı. Geleceğimiz bile satıldı. Dış borç büyüdü, hazne küçüldü. Bu durumda kriz kaçınılmazdı. Halen durumu kavramayan hükümet, Doğal İstanbul boğazı dururken, yapay İstanbul kanalından söz edebilmektedir. Emperyalist ABD, sürekli Türkiye’yi bölmek, önündeki en büyük engeli kaldırmak için, oyunlar içinde. Türkiye Cumhuriyeti, kurtuluş savaşından bu yana ilk kez, geri dönülmez biçimde emperyalizmle karşı karşıya geldi. TSK, ABD'nin işbirlikçi uzantıları olan, PKK ve FETÖ'ye karşı savaş halinde. Fırat'ın doğusunda ve Kıbrıs da, doğrudan ABD ordusuyla karşı karşıya gelecek. AKP, krizden kurtulmak, için gerekli tedbirleri alamıyor ve alamaz. Kriz, tam anlamıyla kendini göstermiş değil. Büyük bir dalga geliyor. Çok sayıda fabrikanın kapanması, işçilerin işsiz ve aç kalması tehlikesi, üzerimize doğru çullanıyor” ifadelerini kullandı. 


Çözüm önerileri var
Ekonomik kriz için çözüm önerileri sunan Cerit, “Krizden çıkış için, bu güne kadar yapılanların tersi yapılmalı, üretim ekonomisine geçilmelidir. Kongordato isteyen, ya da iflas eden fabrikalara el konulmalı, yüzde 51’i kamunun olmak üzere, isterse yüzde 5’i fabrika sahibine, yüzde 44’ü işçiye pay edilerek, üretime devam edilmelidir. Kamu ve işçiler yönetimde söz sahibi olmalıdır. İktidar ve birçok sendikacı gelen tehlikenin farkında değil. 1989 bahar eylemlerinde de, sendikacıların bir kısmı, işçi hareketini önceden görememişti. Bahar eylemleri o sendikacıları süpürdü. Sendikacılar, gelecek büyük işçi eylemlerini görmezse, yine süpürülür giderler” açıklamasında bulundu. 

“Topyekün vatan savaşında birleşelim”
Krize karşı başlatılan mücadelede herkesin yükü paylaşması gerektiğine vurgu yapan Mustafa Cerit, “Bu dönemde, militan, mücadeleci sendikacılara ihtiyaç var. Yukarıda anlattığımız gibi, işçi sınıfının sorunu, emperyalizmden ve işbirlikçi iktidarlardan kaynaklanıyor. Sadece işçiler değil, tarım ve hayvan üreticileri, esnaflar, devlet memurları, hatta milli sanayici de bu krizden etkileniyor.
Böyle olunca emperyalizme karşı milli bir savaş gerekiyor. Parti ayrımı yapmadan, ancak milli bir hükümet bu savaşta başarılı olabilir. İşçi sınıfı ve milli sanayici, farkında olsalar da olmasalar da ilk kez çıkarları, vatan savaşında birleşmiştir. Herkes aklını başına almalı, krizi işçilerin başına yıkmak yerine, krize karşı yükü paylaşmalı, topyekün vatan savaşında birleşmelidir” ifadelerine yer verdi. 

banner31

İlgili Galeriler
banner29
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.