banner559

Türkkan; “Türk siyasi tarihinde bir ilke imza attık”

banner418

İYİ Parti’de ilimizden milletvekili seçilen Lütfü Türkkan 24 Haziran seçimleri sonrasında değerlendirmelerde bulundu. Türkkan; “Kocaeli’de, AKP 8 puan, CHP 3 puan kaybetmiş, 8 ay önce kurulan İYİ Parti yüzde 10,24’e ulaşarak en fazla oyu yine AKP seçmeninden almıştır” dedi.

banner482
Türkkan; “Türk siyasi tarihinde bir ilke imza attık”
02 Temmuz 2018 Pazartesi 15:22

banner535

İYİ Parti’de ilimizden milletvekili seçilen Lütfü Türkkan 24 Haziran seçimleri sonrasında The Ness Otel’de basın mensuplarıyla bir araya gelerek değerlendirmelerde bulundu. Gerçekleştirilen toplantıya İl Başkanı Serdar Kaman, il yöneticileri ve milletvekili adayları katıldı. Seçim değerlendirme toplantısının açılış konuşmasını gerçekleştiren İYİ Parti İl Serdar Kaman, “İyisiyle kötüsüyle, eksiğiyle fazlasıyla bir seçimi alnımızın akıyla atlatmış oluyoruz. Teşkilatın en alt yabanından en üst tabanına kadar, emek veren herkese şükranlarımı arz ediyorum. Bundan 8 ay önce çıktığımız bu yolculukta Kocaeli’de bir teşkilatımız yoktu. Bugün kongrelerini yapmış, baskın erken seçimi atlatmış başarılı bir ekiple yol yürüyoruz” diye konuştu.
 

YENİ YÜZLER KAZANDIRDIK
Yaptıkları işin zorluğuna dikkat çeken Kaman, “Yaptığımız iş kolay değil. Siyasete yeni kazandırdığımız birçok yeni yüz var. Hatalarımız, eksiklerimiz vardır. Ama şunu unutmamalıyız ki bu ekip özveriyle çalıştı ve meclise 1 vekil gönderdi. Gönül isterdi ki daha fazla vekilimiz olsun. Biz bu tabloyu bir hayal kırıklığı gibi görebiliriz ancak 8 ay önce var olmayan bir parti bugün meclise 43 vekil sokarak grup kurabilmiş. Kendine Türk siyasetinde hareket alanı açmış” ifadelerini kullandı.
 

FİKRİMİZ DEĞİŞMİŞ DEĞİL
“Türk siyasetinde yeni bir dönem başlıyor” diyen Kaman, “Başkanlık sistemi fiilen başlamış durumda. Artısıyla eksisiyle bu sistemi göreceğiz. Açık söylemek gerekirse biz 16 yıldır var olan iktidarın üretim politikası olmadığını vurguluyoruz. Bu fikrimiz değişmiş değil. Bu da Türkiye için ciddi manda sıkıntı yaratacak hala böyle düşünüyoruz. Halkımız var olan iktidara yeni bir kredi açmıştır. Ancak üretim politikası olmadan varlığını sürdürmesi zor” şeklinde konuştu.
 

PARTİ İÇİNE NİFAK TOHUMLARI EKİLİR
Eleştirilerin birbirini kırmadan yapılması gerektiğini söyleyen Kaman, “Birbirimizi kırmadan, laf sokmadan eleştirimizi yapıp daha sonraki çalışmalarımızı buna göre yapmalıyız. Aksi taktirde parti içerisine nifak tohumları ekilmiş olur. Ben İl Başkanı olarak buna müsaade etmeyeceğim. Önümüzde yerel seçimler var. Seçimlerin erkene alınma ihtimali var. Erkene alınmasa bile önümüzde tam 9 aylık bir süreç var. Bu süreci iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Vatandaşı dinlememiz gerekiyor” diye konuştu.
 

ANKARA’DA SES OLACAKTIR
Son olarak Kaman, “Her ilçe kendi içerisinde potansiyel belediye başkan adaylarını tespit etmeli. Kendi içerisinde, dışarıya fazla yansıtmadan analiz yapılmalı. 24 Haziran seçimleri sonrası bizi temsil etmeye hak kazanan Lütfü Beyi de tebrik ediyorum. İYİ Parti’nin gururu olacaktır. Diğer vekillerden fark yaratacaktır bundan eminim. Kocaeli’nin Ankara’daki sesi olacaktır” diyerek sözlerini sonlandırdı.
 

YENİ BİR DÖNEME BAŞLIYORUZ
Kaman’dan sonra sözü alan Merkez İdare Kurulu Üyesi Ruhittin Sönmez, “İlk seçimimiz oldu. Seçime girebilmek için hepimiz adeta nefes nefese koştuk. Önce seçime girme engelini aştık. Son 50 günde daha birbirlerini tam tanımayan arkadaşlarımız var güçleriyle çalıştılar. Sonuç bazılarımıza göre başarı, bazılarımıza göre başarısızlıktı. Şimdi planlama yaparak yeni bir döneme başlıyoruz” dedi. 
 

SİYASET KÖTÜCÜL BİR UĞRAŞ DEĞİL
Sönmez’den sonra kürsüye çıkan İYİ Parti Genel İdare Kurulu Üyesi Ali Türkşen, “Askeri geçmişimden dolayı bütün hayatı askerlik üzerine yorumluyorum. Tabi siyasetle askerliğin benzer yönleri var. Siyaset kötücül bir uğraş alanı değil. Kocaeli’de ülkenin daha iyi bir yer haline gelmesi için çalışan prıl pırıl insanlar var. Adaylarımız canla başla çalıştı. Ben Kocaeli’den seçilememiş olsam da asla elimi çekmeyeceğim. Her zaman Kocaelili vatandaşların yanında olacağım” diye belirtti.
 

YAŞADIKLARIMIZIN KÜÇÜK BİR GÖSTERGESİYDİ
Son olarak kürsüye çıkan Lütfü Türkkan açıklamasında şu ifadelere yer verdi, “Bu seçim, gerek cereyan ediş şekli, gerekse sonuçları itibariyle uzun yıllar tartışılacak bir seçimdir. Her seçimin kazananı olduğu gibi kaybedeni de vardır. Ancak aslolan seçim sonucunda Türk Milleti’nin kazanması olmalı. Bildiğiniz gibi İYİ Parti 25 Ekim 2017 tarihinde Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener önderliğinde kuruldu. Henüz parti kurmayı ağzımıza aldığımızda yaşadığımız baskı ve engeller, bundan sonraki süreçte yaşayacaklarımızın sadece küçük bir göstergesiydi”
 

TEHDİDE VARAN ENGELLEMELER
“Bir parti düşünün ki kurucuları tehdide varan engellemelerle karşılaşıyor.  Daha sonra kuruluşunun tescilinde bile Yargıtay’da engel çıkartılıyor. Herhangi bir hazine yardımı almıyorsunuz. Bir anda sizi seçime sokmamak için baskın seçim yapılıyor. Genel başkanınızı her gün tehdit ediyorlar. İl ve ilçe örgütleri kuruyorsunuz, kurucu yaptığınız arkadaşlarınız ertesi gün istifa etmesi için tehdit ediliyor, işçiyse işten çıkartılıyor.”
 

8 AYLIK PREMATÜRE BEBEK GİBİ
“Seçime girerken adaylık teklif ettikleriniz aynı tehdit ve engellerle karşılaşıyor. “Bunlar seçime giremez” diye bir taraftan engeller koyuluyor. Seçime giriyorsunuz, ofisleriniz basılıyor, partilileriniz bıçaklanıyor, ilçe başkanınız öldürülüyor. Bu arada bütün bunlarla beraber Türkiye’de yüzde 10 barajını aşmışsınız. Türk siyasi hayatında bu kadar engele rağmen, baskıya rağmen başarılı olmuş ikinci bir örnek yok. Parasız olduğunu da ekleyin. Bu parti 8 aylık prematüre bebek gibi.”
 

TÜRK SİYASİ TARİHİNDE BİR İLKE İMZA ATTIK
“Ne toplantı yapacak salon bile verilmemesi, ne basının ambargosu ne de tehditler bizi yıldırdı. Hazırlık yapmamıza fırsat verilmeden yapılan baskın seçim, Yargıtay ve YSK kanalıyla önümüze konulan engeller, hazineden hiç yardım alamamak ve tüm saldırıların gölgesinde yüzde 10 oy alarak Türk siyasi tarihinde bir ilke imza attık. Sonuçlar bize, özellikle merkez sağ seçmeninin arayışta olduğunu, İYİ Parti’nin Türk siyasetinde uzun yıllar merkez sağda AKP dışında bir güç oluşturmayı başardığını ve İYİ Parti’nin gördüğü teveccüh ile uzun soluklu bir yola çıktığını göstermiştir”
 

EN FAZLA OYU AKP SEÇMENİNDEN ALDIK
“Bu nedenle 24 Haziran’da seçime giren tüm partilerin geçmiş seçim karnesine bakmakta fayda vardır. 1 Kasım 2015 Genel Seçim sonuçları Türkiye tablosuna baktığımızda, AKP yüzde 49,50, CHP yüzde 25,35, MHP yüzde 11,90, HDP yüzde 10,08, SP yüzde 0,70 oy almıştır. 24 Haziran 2018 Genel Seçim sonuçları Türkiye tablosuna baktığımızda ise AKP 42,60, CHP 22,60, HDP 11,70, MHP 11,10, İYİ Parti 10,00, SP 1,30 oy almıştır. 2015-2018 Kocaeli seçim sonuçlarına bakıldığında, AKP yüzde 56,5’ten yüzde 48, 24’e, CHP yüzde 23,4’ten 20,21’e düşmüş,  SP yüzde 1,6’dan yüzde 2,50’ye yükselmiştir. Sonuç olarak Kocaeli’de, AKP 8 puan, CHP 3 puan kaybetmiş, 8 ay önce kurulan İYİ Parti yüzde 10,24’e ulaşarak en fazla oyu yine AKP seçmeninden almıştır.”
 

YİNE PUAN KAYBETTİ
Her ne kadar son seçim diye 1 Kasım tarihi baz alınsa da dönemin olağanüstü şartlarını hatırlamak ve 7 Haziran seçim sonuçlarını da hatırlamakta fayda var. 12 Haziran 2011- 7 Haziran 2015- 1 Kasım 2015 ve 24 Haziran 2018 tablosunda AKP’nin oy oranları gösterilmiştir. 12 Haziran 2011’de Türkiye genelinde yüzde 49,95 oy alan AKP, 4 yıl sonra yapılan 7 Haziran 2011 genel seçimlerinde yüzde 40,90’a düşmüştür. Hatırlarsanız bu büyük düşüş, AKP’nin tek başına iktidar olmasına yetmediği için ülkemizde olağanüstü şartlar oluşmuş, 1 Kasım’da erken seçim kararı alınmıştı. 1 Kasım’da gerçekleşen erken seçimde Türkiye genelinde yüzde 49, 50 oy alan AKP, 24 Haziran 2018 seçimlerinde yeniden puan kaybederek yüzde 42,60 oy aldı.
 

7 HAZİRAN’DA 6 PUAN KAYBETMİŞLERDİ 

Son 4 seçim Kocaeli karşılaştırmasında ise, 12 Haziran 2011’de yüzde 52,67 alan AKP,  7 Haziran’da yüzde 46,30 alarak 6 puan kaybetti. 1 Kasım’da yüzde 56,50 alan iktidar, 3 yıl sonra yapılan 24 Haziran seçimlerinde bu kez 8 puan kaybederek % 48, 40’ta kaldı. Aslında seçmenimizin AKP’den kopuşu 7 Haziran 2015 tarihinde başlamıştır. Tüm çözümsüzlüklerin içinde, 12 Haziran 2011’de Türkiye genelinde yüzde 50’ye yakın oy alan AKP, 7 Haziran 2015’te yaklaşık 10 puan kaybetmişti. Kocaeli’de ise, 12 Haziran 2011 seçimlerinde yüzde 52,67 alan AKP, 7 Haziran 2015’te 6 puan kaybetmişti. 
 

YIKICI MUHALEFET YAPMAYACAĞIZ
“Sonuçlar bize, İYİ Parti’nin girdiği ilk seçimde Türkiye’deki merkez parti eksikliğini giderdiğini göstermiştir. 8 ay önce tüm baskı ve engellere rağmen kurulan hazineden tek kuruş almayan, her türlü basın ambargosuna uğrayan, iftira ve manipülasyona maruz kalan İYİ Parti TBMM’ye 43 milletvekili göndermeyi başarmıştır. Milletvekilliği sayısı 2 artan Kocaeli’de de İYİ Parti’ye güvenen ve temsil için TBMM’ye 1 milletvekili gönderen halkımıza teşekkür ederiz. Milletimiz emin olsun ki biz asla yıkıcı muhalefet yapmayacağız.”
 

TEŞEKKÜR ETTİ
“Muhalefet olsun diye sadece bağıran, çağıran, yıkan, döken bir muhalefet değil, yapıcı, ülkemizin hayrına bir muhalefet yapacağız. Her eleştirdiğimizi, karşısına bir teklif koyarak eleştireceğiz. Böylece merkez siyaseti, bütün oylarına talip olduğumuz insanlarımıza anlatacağız ki meclis grubuna bu konuda büyük görevler düşüyor. Sorumluluğumuzun farkında olarak İYİ Parti’nin etkili siyaset anlayışıyla Türk siyaset hayatında başarılara imza atacağının garantisini veriyor, tekrar bu başarıda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” 
 

banner31

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.