banner521
banner533

Türkiye ittifakına ilk adım: Masa kuralım

banner418

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçimlerin ardından dile getirdiği Türkiye ittifakı tartışılmaya devam ediyor. Çoğu kesim ittifakın sağlanması konusunda hemfikir açıklamalar yapıyor ancak yönteme ilişkin belirsizlik sürüyor. İlk adım olarak bir masa kurulması ve siyasi çevrelerin toplanması öneriliyor

banner482
Türkiye ittifakına ilk adım: Masa kuralım
30 Nisan 2019 Salı 08:48

banner535

‘Türkiye İttifakı’ için somut adım atılması, atılacak ilk adımın da bir masa kurulması ve ittifaka katılacak partilerin bu masa etrafında buluşması olduğu bildirildi.

Türkiye’de uzun süreden beri ‘Milli İttifak’ beklentisi hakim. Ekonomik kriz ve çevre ülkelerdeki sıcak gelişmeler ‘milli ittifak’ı zorunlu kılıyor. Ak Parti iktidarının yıpranması ve krizleri tek başına aşabileceğine olan inancın sarsılması toplumda ‘Milli İttifak’ ve ‘Milli Hükümet’ taleplerini öne çıkardı. İlk kez Vatan Partisi ‘Milli hükümet’ önerisi getirerek Ak Parti-CHP-MHP ve Vatan Partisi’nin birlikte hükümet kurmasını önerdi.

31 Mart seçimlerinden sonra da Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ‘Türkiye ittifakı’ önerisi geldi. Erdoğan’ın ‘Türkiye İttifakı’ önerisi siyasi kulislerde hızla tartışılırken ABD de harekete geçti. ABD milli bir ittifakın önünü kesmeye çalışırken, ABD planlarına uygun bir ittifak formülü dillendirilmeye başlandı. ABD, siyasi partiler içinde kendine yakın grupları harekete geçirerek ‘Türkiye ittifakı’nın önünü kesecek girişimleri başlattı. CHP’de bir kanat, Çubuk saldırısını öne çıkararak MHP’yi hedef aldı. MHP ile ipleri gererek ‘Türkiye İttifakını’ engelleme, ABD’nin isteği doğrultusunda bir ittifakın önünü açma çabası dikkat çekti.
 

AK PARTİ’DE GELİŞMELER
Benzer tavırlar Ak Parti’de de yaşanıyor. ABD’ye yakın ekipler ‘MHP altımızı oyuyor’ gerekçesiyle ‘MHP’nin dizginlenmesi’ görüşünü savunuyor. Hatta ‘MHP’yi İyi Parti ile yola getirme’ çabası içinde olanlar bile var. Partide MHP’nin yerine İyi Parti’nin alınması görüşü, alttan alta yayılıyor. Buna İyi Parti içinden destek verenler de var.
 

SOMUT ADIM ATILMALI
Ekonomik kriz derinleşiyor. Türkiye’ye yönelik uluslararası baskılar da artıyor. Siyaset kulislerinde, “Türkiye’nin buradan çıkış yapabilmesi için Erdoğan ‘Türkiye İttifakı’ önerisinin altını doldurmalı” görüşü öne çıkıyor. ‘Türkiye İttifakı’ için önce bir masa kurulması, ‘Türkiye İttifakı’na katılacak partilerin bu masa etrafında buluşması gerektiği savunulurken, ‘İşe bu masa kurularak başlanmalı’ deniliyor. Ak Parti Kızılcahamam kampı sırasında kulislerde bu konunun tartışıldığı, önümüzdeki dönem gerginlik yaratmadan bir araya gelmenin yollarının aranması fikrinin savunulduğu belirtiliyor.

CHP eski Grup Başkanvekillerinden Kemal Anadol, Erdoğan’ın ‘Türkiye İttifakı’ önerisine açıklık getirmesi gerektiğini belirtti. Anadol şöyle konuştu: “Türkiye büyük sorunlarla karşı karşıya. Böyle bir dönemde milli konularda işbirliğine ihtiyaç var. Ama Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önerisinin içi boş. Erdoğan somut bir şeyler söylemeli. Somut bir şey söylemeli ki toplum ikna olmalı. Toplum ikna olmadan bu iş olmaz. Yol haritası verilmeli. Yönetimin paylaşılacağı ifade edilmeli. Bu arada şu anda kullanılan dil de değişmeli.”

İÇ BARIŞ SAĞLANMALI
Ak Parti kurucularından eski başbakan yardımcısı Ertuğrul Yalçınbayır da yaptığı değerlendirmede Ak Parti’nin Türkiye’yi tek başına düzlüğe çıkarma olanağı bulunmadığını, yaşananların da bu konuda umut vermediğini ifade ederek şunları söyledi:

“Türkiye ittifakı Cumhuriyetin nitelikleri etrafında birlik olmalıdır. Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş felsefesine uygun bir ittifak olmalıdır. Ayrıştırıcı söylemin kimseye yararı yok. Demiri soğutmak lazım. Ama bana göre demiri soğutmak için bir özeleştiriye de ihtiyaç var. Bu yapılırsa daha inandırıcı olur. Türkiye ciddi sıkıntılarla karşı karşıya. Toplumun tüm kesimlerinin görüşleri alınarak karar verilmeli. Tek başına kamuoyu oluşturma masası terk edilmeli, tüm görüşlerin yer alacağı bir masa kurulmalı. Örneğin geçtiğimiz günlerde 24 Nisan olayları yaşadık. Sayın Perinçek Ermeni soykırımı iddialarının çökertilmesi konusunda çok önemli başarılar sağladı. Türkiye’ye önemli katkılar sağlandı. Perinçek de devlet katında yer almalı. Toplantılara çağrılmalı. Türkiye İttifakı ancak böyle sağlanabilir. İhtiyaç acil, önce ülke içinde birlik sağlanmalı.”

Hiçbir partinin, özellikle de iktidar partisinin sadece kendini düşünme döneminin geçtiğini vurgulayan Yalçınbayır, şöyle sürdürdü: “Türkiye İttifakı gelip geçici bir durum olarak düşünülmemeli. Türkiye Prekazi’nin açıklamalarını okumalı. Türkiye neredeyse ikiye bölünmüş durumda. Cumhurbaşkanlığı sistemi istikrar değil istikrarsızlık getirdi. Vekiller artık liderinin değil, milletin vekilleri olmalı.’
 

Aydınlık    
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.