banner61

Tartışmalar ve kavgaların gölgesinde yapılan kongrede kazanan Sarıbay oldu…

banner65

Cengiz Sarıbay ile Bekir Yurdagül’ün listelerinin yarıştığı CHP Kocaeli İl Örgütü’nün 36. Olağan Kongresi olaylı geçti. Blok liste çarşaf liste oylamasında usulsüzlük yapıldığı gerekçesiyle tansiyon yükselince delegelerin isimleri tek tek okunarak oylama yapıldı. Oylamanın sonucuna göre seçim blok listeyle gerçekleşti. Gerçekleşen kongrenin sonucunda mevcut başkan Cengiz Sarıbay 386 oy ile tekrar başkanlığa seçilirken rakibi Bekir Yurdagül 170 oyda kaldı

banner57
Tartışmalar ve kavgaların gölgesinde yapılan kongrede kazanan Sarıbay oldu…
07 Ocak 2018 Pazar 19:44

banner29
banner15

Heyecanla beklenen CHP Kocaeli İl Örgütü 36. Olağan Kongresi Sabancı Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Mevcut İl Başkanı Cengiz Sarıbay ile Eski Kocaeli Milletvekili Bekir Yurdagül’ün listelerinin yarıştığı kongre son derece hararetli geçti. Çekişmenin hat safhada olduğu kongrede zaman zaman tansiyon oldukça yükseldi. Atışmaların ve tartışmaların kendini her an hissettirdiği kongrede blok liste, çarşaf liste oylamasında tansiyon yükseldi. Divan Başkanı Engin Özkoç’un oylama sonucunu blok liste olarak değerlendirmesi çarşaf listeyi destekleyen partililer tarafından tepkiyle karşılandı ve tartışma bir anda alevlendi ve kavgaya dönüştü. 

Salonda delege olmayanların da oy kullandığını, sayımın doğru yapılmadığı itirazında bulunan partililerin itirazları sonucu delegeler isimleri tek tek okunarak oylarını kullandı. Bir saati aşkın bir süre devam eden oylamada 459 kişi oy kullanırken, blok liste 327, çarşaf liste ise 130 oy aldı. 2 kişi ise çekimser kaldı. Liste tartışmalarının ardından söz almak isteyen partililer kürsüye gelerek konuşma yaptı. Konuşmaların ardından oylama işlemine geçildi. Oyların sayılmasıyla birlikte mevcut başkan Cengiz Sarıbay 386 oy ile güven tazelerken, Bekir Yurdagül 170 oyda kaldı. 10 oy ise geçersiz sayıldı. 

GENİŞ KATILIM
Kongrenin divan başkanlığını Sakarya Milletvekili ve CHP Grup Başkan Vekili Engin Özkoç üstlenirken, yardımcılıklarını ise Eski İl Yönetici Fehmi Timur ile Eski İl Başkanı Nadir Birok yaptı. 636 kişilik delege, 25 kişilik il yönetimi, 9 kişilik disiplin kurulu, 22 kişilik kurultay delegesinin belirlenen kongreye CHP Kocaeli Milletvekilleri Fatma Kaplan Hürriyet, Tahsin Tarhan, Haydar Akar, CHP Eski Kocaeli Milletvekili Hikmet Erenkaya, Hurşit Güneş ve Mehmet Hilal Kaplan, CHP Eski İzmit İlçe Başkanı Selman Yıldırım, CHP İl Gençlik Kolları Başkanı Murat Erinç, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Sevim Pekyörür, KOTO Başkanı Necmi Bulut, CHP’li ilçe başkanları, il ve ilçe yöneticileri ve çok sayıda partili katıldı. 
 

TARTIŞMA KAVGAYA DÖNÜŞTÜ
CHP 36. Olağan İl Kongresi’nde tansiyon yükseldi. Divan Başkanı Engin Özkoç, blok liste ile çarşaf listeyi oyladı. Oylama sonucunda blok liste isteyenlerin sayısının çarşaf liste isteyenlerden fazla olduğu açıklandı. Seçime blok listeyle gidileceği açıklanınca ortalık karıştı. Partililer, oy kullanmak için parmak kaldıranların delege olup olmadığının bile bilinmediği ve sayımın usullere uygun yapılmadığı konusunda eleştirilerde bulundu. Tartışma bir anda alevlendi ve Yurdagül ile beraberindeki partililer sahnenin önüne gelerek Özkoç’a tepkilerini yükseltti. İlerleyen dakikalarda tansiyon iyice yükselince karşı çıkanları sakinleştirmek isteyen partililer ile tartışma yaşandı. Taraflar arasındaki tartışmanın boyutu ilerleyince olaylar bir anda büyüdü. Bunun üzerine divan başkanı Engin Özkoç, delege olmayan partilileri salon dışına çıkardı.
 

2002’DEN BERİ BAŞARISISIZ
CHP’nin önemli isimlerinden Fahri Örengül, Kocaeli’de 2002’den bu yana başarısız bir durumda olduklarını belirterek, “CHP 2002’den bu yana başarısız. Bu kongre CHP’nin yerel bir değerlendirme yapması gereken bir kongre. Neden başarısız oluyoruz, bunun alt yapısı oturtulsun. Acaba kiminle başarılı olabiliriz, ‘Kocaeli’de CHP’nin lider olması için şunların yapılması gerek’ şeklinde somut saptamaların yapılması gerek. Demek ki, parti il kongrelerindeki seçimlere odaklı ve yerel seçimde hüsranla karşılaşıyoruz. Benim üzüldüğüm resim bu. 2019 seçimi hayati bir seçim. Cumhurbaşkanlığı seçimini kaybedersek hepimiz bırakalım bu işi” dedi. 
 

CHP’LİLER ÇALIŞMIYOR
Eski Bekirpaşa Belediye Başkanı Fikret Toker, CHP’liler olarak seçim çalışması yapmadıklarını savunarak, “Çalışıyormuşuz gibi yapıyoruz, kendimizi kandırıyoruz. Az önce sayılan çalışmalar, il başkanının seçim çalışmaları değil, protokol çalışması. İl başkanımızı eleştirmek için söylemiyorum. Karşımızda 365 gün çalışan bir iktidar partisi var. Seçimle ilgili bir birimleri var, 365 gün çalışıyor. AKP ile bu ülkede bir savaşı yaşıyoruz. Sokağa çıkıyorsunuz, jop yiyorsunuz, saldırıyla karşı karşıya kalıyorsunuz. Kimsenin şahsına bir şey söylemiyorum, ama ben il başkanlarından memnun değilim” şeklinde konuştu.
 

386 OY İLE BAŞKAN
Konuşmaların ardından oy kullanma işlemine geçildi. 2 saat süren oy kullanma işleminin ardından oylar sayılmaya başladı. Oyların sayımı ise büyük bir heyecanla başladı. Oylama sonucuna göre mevcut başkan Cengiz Sarıbay delegelerden 386 oy alarak tekrardan başkan seçildi. Başkan adayı Bekir Yurdagül ise 170 oyda kaldı. Sandıktan çıkan 10 oy ise geçersiz sayıldı. 

DİKTATÖRÜ HEP BERABER DEVİRECEĞİZ
Başkanlığa tekrar seçilerek güven tazeleyen Cengiz Sarıbay, “Bugüne güzel bir kongre geçirdik. Bütün açıklamalarımda bu kongrenin 2019 hazırlığı olduğu söyleniştim. İnşallah Cumhuriyet Halk Partimiz hem Kocaeli hem de Türkiye’de başarılı olur. Başımızda bir diktatör var, bu diktatörü hep beraber çalışıp devireceğiz. Ben sonuç sonrası Bekir kardeşimi de tebrik ediyorum” şeklinde konuştu. Seçimi kaybeden Yurdagül ise, “Bir kongre sürecini geride bıraktık. Ben kaybettim Cengiz Bey kazandı. Umuyorum ki kazanan partimiz olmuştur. Sokaklarda demokrasi mücadelesine devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. 
Ahmet YEŞİLMEN


Cengiz Sarıbay’ın Listesi

İl Yönetim Kurulu: Hüseyin Acurman, Hasan Akar, Berna Çetin, Bilgi Dehmen, Metin Düzgün, Gökhan Ercan, Muhip Kanko, Demet Karaman, Naim Keskin, Seyfettin Kılınç, Berna Kurt, Nilay Mert Türk, Mehmet Miroğlu, Suca Omurca, Seda Oral, Hüsamettin Polat, İsmail Sancak, Bülent Sarı, Sabriye Şahin, Didem Turan, Ali Yapa, Selim Yıldız, Özgür Yıldızlı, Şahin Yılmazer.

İl Yönetim Kurulu Yedek: Merih Kuruçelik, Korkut Öz, Nuri Top, Remzi Polat, Yiğit Timur, Ertuğrul Baloğlu, Necati Dalgıç, Mustafa Zengin, Serdar Büyükyağcı, Gökhan Tanrıverdi, Selin Saraç, Bülent Afacan, İsmail Bal, Gökhan Korkmaz, Nurcan Çağlar, Coşkun Sümer, Hasan Basri Geylan, Yakup Temel, Erol Tuğral, Kaya Aslan, Fatih Sıdalı, Nezih Yılmaz, Baki Çepni, Cihan Soyluçiçek.

İl Disiplin Kurulu: Ömer Akın, Cumhur Arıkan, Sadık Atuk, Gürsel Güzel, Hüseyin Karaca, Cemal Polat, Kemal Taş, Tahir Toksoy

Kurultay Delegeleri:  Türkan Çimen, Nihat Değer, Turan Dumlu, Nilgün Düzen, Gülay Eyisabuncular, Yaprak Fidancı, Mehmet Kaçar, Mehmet Hilal Kaplan, Ali Kara, Durmuş Karaboğa, Nezire Karakadılar,  Selahattin Kaya, İrfan Keskin, Sinem Koç, Mehmet Ümit Küçükkaya, Nuri Paşa, Birol Sağlam, Alpaslan Seymen, Yakup Törk, Yılmaz Uçak, Selman Yıldırım, Musa Yılmaz
 
Bekir Yurdagül’ün Listesi

İl Yönetim Kurulu: Cihat Altınyuva, Gürsel Araz, Aziz Ateş, Buse Atilla, Ercan Balseçen, Tuncay Başol, Rana Tunç Berkdemir, Kardelen Beydaş, Ali Fuat Bilir, Kemal Doğan, Ali Doğan, Necdet Doğan, Filiz Kandemir Duman, Fetih Güven, Ümit Karaduman, Ersin Karagöz, Şemsettin Karagöz, Gökhan Korkmaz, Yelda Pişkin, Tayfun Sarıkaya, Savaş Şengeç, Ahmet Uzun, Hasan Yener, Hakan Yeşil.

İl Yönetim Kurulu Yedek: İbrahim Yılmaz, Ahmet Yılmaz, Selman Kurcan, Gülser Ustaoğlu, Yasemin Sağlık, Ahmet Kulakçı, Meltem Er, Selahattin Erata, Serkay Bayar, Nurbay Yazar, Ali Kargı, Ergün Aşkın.

İl Disiplin Kurulu: Celal Balkaya, Özlem Çalık, Beyhan Korkmaz, İsmail İşçi, Serdar Nilhan, Cihat Öcal, Türkan Tuncer, Serkan Yıldırım, İlhami Yoldadurmaz

Kurultay Delegeleri:   Yeşim Akpınar, Tamer Aktaş, Rıtvan Alkan, Necati Altınkaynak, Kerem Akdemir, Gazi Aydoğdu, Kardelen Beydaş, Dilber Boz, Hasan Çelik, Suna Çınar, Nazım Gençtürk, Gülay Eyisabuncular, Tolga Karanfil, Zeki Kural, Asude Fırat Özkan, Fikret Toker, Adnan Usta, Buket Yavuz, Sabri Yıldız, Bekir Yurdagül, Şevket Yorulmaz, Kenan Üner
 


 

banner32
banner31

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.