banner383
banner373

Sarıbay; “Feragatname tuzağı ne hukukta, ne de vicdanlarda yer almaz”

CHP Kocaeli İl Başkanı Cengiz Sarıbay; “Taşeron işçilerine müjde başlığı ile yapılan yasal düzenlemeler taşeron işçileri mağdur etmek amacıyla araç olarak kullanılmaktadır” dedi.

Sarıbay; “Feragatname tuzağı ne hukukta, ne de vicdanlarda yer almaz”
03 Ocak 2018 Çarşamba 14:35

banner313

CHP Kocaeli İl Başkanı Cengiz Sarıbay açıklamasında; “Taşeron işçilere kadro iddiasıyla çıkarılan KHK’yi fırsat bilen kamu idareleri, belediyeler ve taşeron firmalar, yetkileri olmamasına karşın, işçilere kıdem tazminatı da dahil olmak üzere tüm haklarından vazgeçtiklerine ilişkin feragatnameler imzalatmaya çalışıyor. Oysa KHK’de geçen feragatname işçilerin kıdem tazminatı ve yıllık izin gibi haklarını kapsamadığı gibi, işçilerin böyle bir belgeye imza atma zorunluluğu bulunmuyor” dedi.
 

“YASAL OLARAK DA MÜMKÜN DEĞİL”
Bu koşul ile kadroya ya da şirketlere alınacak işçilerin, kadroya ya da şirketlere alınma hakkı karşılığında, taşeronda çalıştıkları döneme ilişkin, geçmişe dönük olarak, kadrolu işçilerin ya da şirket işçilerinin yararlandığı hak ve alacaklarını talep etmemeleri amaçlanıyor” şeklinde konuşan Sarıbay; “Öte yandan bu koşul ile işçilerin, taşeronda çalıştıkları döneme ilişkin ödenmeyen ücret ve hakları varsa, bunları kamudan talep etmesinin önü kapatılıyor. Ancak bu koşulun, işçilerin kıdem tazminatı ve kullanılmayan yıllık ücretli izinleri kapsaması olanaklı değil. Bu haklar, ancak iş sözleşmesinin sona ermesi ile doğabilecek haklar. Dolayısıyla henüz doğmamış haklardan vazgeçilmesi yasal olarak da mümkün değil” dedi.
 

“MAĞDURİYET YARATILIYOR”
Sarıbay; “KHK’de yer alan koşulları kendince yorumlayan bazı kamu kurum ve kuruluşları, belediyeler ve hatta taşeron şirketler, işçilere kıdem tazminatı da dahil olmak üzere tüm haklarından vazgeçtiklerine ilişkin beyan ve feragatnameler imzalatmaya çalışıyor. Ancak KHK gereği, taşeron şirketlerin böyle bir beyan ya da feragatname alma yetkisi yok. Dolayısıyla işçilerin taşeron şirketlere herhangi bir beyan veya feragatname verme zorunluluğu bulunmuyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı da yaptığı açıklamada, başvuruların taşeron şirketlere değil kurumlara yapılacağını, işçilerin taşeron şirketlere bir beyan ya da feragat vermesinin gerekmediğini de belirtti. Buna rağmen 'Davadan Feragat ' dilekçeleri ile yapılmak istenilen mağduriyet yaratmaktan öte bir şey değildir”.
 

“BÖYLE BİR ZORUNLULUK YOK”
“Söz konusu beyan ve feragatnamelere işçilerin kıdem tazminatı, yıllık izin ücreti vb haklarından da vazgeçtiklerine dair ifadeler ekleniyor. İşçilerin bu tür ifadeleri içeren beyan ya da feragatnameleri imzalama zorunluluğu yok” diyen Sarıbay; “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı da yaptığı açıklamada, işçilerin bir hak kaybına uğramayacağını belirterek, “Alt işveren işçilerimizin, bu kapsamda çalıştıkları hizmet süreleri, İş Kanunu hükümleri çerçevesinde idareler tarafından ileride ödenecek kıdem tazminatına esas toplam hizmet süresi ile izin sürelerinin hesabında dikkate alınacaktır” diyor. Dolayısıyla işçilerin, taşeronda çalıştıkları döneme ilişkin kıdem tazminatları ya da kullanmadıkları yıllık izinlerin ücretlerinden vazgeçtiklerine dair bir beyanda bulunma zorunlulukları yok” ifadelerini kullandı.. 
 

BU BEYANLARDAN KAÇINILMALI
Sarıbay; “İşçilerin başvuru sırasında verecekleri dilekçeler ve yazılı beyanlarında, KHK’nin 127. maddesindeki ifadeleri aynen tekrar etmeleri önem taşıyor. İşçilerin olası hak kayıplarını önlemek için, KHK’de yer almayan ifade ve koşulları içeren dilekçe ve yazılı beyanlar vermemesinde yarar bulunuyor. Bu beyanlardan kaçınılmalıdır. Feragatname tuzağı ne hukukta, ne de vicdanlarda yer almaz” dedi.
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
bu odun - 2 yıl önce
bu kentte büyükşehir belediye başkanı kim diye sorsalar ben ilhan bayram derim karaosmanoğlunun sümsüklüğü laf geçiremezligi akıllara atanacak başlanın ilhan bayram olduğunu akıllara getiriyor nedenmi ?? büyükşehirde müthiş bir memur kıyımı var ? sebeppp ? emekliliği gelmiş sanane 65 yaşına kadar çalışma hakkı var sen mobing uygulayacak insanları emekliliğe zorlayacaksın ilhan bayram kendine gel insanların hayatı ile oynama eşinin emekliliğigeldi sekreterinin emekliliği geldi önce onlar lütfen