banner446
banner421

Orman katliamına sebep olacak santral Meclis gündeminde

banner418

Gölcük’te inşa edilmesi planlanan rüzgar enerji santralleri çevreyi tehdit etmeye devam ederken, Gölcük Eriklitepe Tabiat Parkı'na yaklaşık 500 metre uzaklıkta olmasına da bölgede yaşayan köylüler tepki gösteriyor. 

Orman katliamına sebep olacak santral Meclis gündeminde
12 Ekim 2018 Cuma 13:50

banner32

Yaşanan bu çevre sorununa kayıtsız kalmayan İYİ Parti TBMM Grup Başkan Vekili Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan ise, köylülerin bu tepkisini TBMM’ye taşıyarak, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in yanıtlaması isteğiyle soru önergesi verdi. 


Türkkan önergesinde, kayın ormanlarının bulunduğu bir doğa içerisinde kurulacak olan rüzgar santrallerinin olduğu yerde 3 derece ısı artışı yaratarak çevresindeki su kaynaklarının kurumasına neden olacağına dikkat çekerken, diğer yandan da direkler arasında türbülans meydana geldiğinden göçmen kuşlarının, arıların yön şaşırmasına sebebiyet vereceğini belirtti. 


“Köylüler tepki gösteriyor”
“Kocaeli'nin Gölcük ilçesinde inşa edilmesi planlanan rüzgar enerji santrallerine bölgede yaşayan köylüler tepki göstermektedir” diyen Türkkan ayrıca rüzgar tribünlerinin olduğu yerleşim yerlerine yakın olan bölgelerde rüzgar sendromu hastalığnıı meydana getirip, insanların sağlıksız bir şekilde yaşamalarına neden olacağını ifade etti. 


Yeni bir orman katliamı mı gerçekleşecek? 

rüzgar santrallerinin parçalarının taşınabilmesi için bölgedeki yollarda bulunan ağaçların kesilerek genişletilmesi gerektiğini, bu durumun  da yeni bir orman katliamına neden olacağını kaydeden Türkkan, Bakan Dönmez’e çevreyi ve insan sağlığını tehdit eden gerekçeler için alınması düşünülen tedbirlerin neler olduğunu da sordu.  

İşte Türkkan’ın o önergesi:


                                                                                      TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA


Aşağıdaki sorularımın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.12.10.2018         

Saygılarımla                                                                                                                                                                                  Lütfü TÜRKKAN
                                                                                                                                                                                                    Kocaeli Milletvekili

Kocaeli'nin Gölcük ilçesinde inşa edilmesi planlanan rüzgar enerji santrallerine bölgede yaşayan köylüler tepki göstermektedir.

Köylüler; Gölcük Eriklitepe Tabiat Parkı'na yaklaşık 500 metre uzaklıkta, kayın ormanlarının bulunduğu bir doğa içerisinde kurulacak olan rüzgar santrallerinin olduğu yerde 3 derece ısı artışı yaratarak çevresindeki su kaynaklarının kurumasına neden olacağını, direkler arasında türbülans meydana geldiğinden göçmen kuşlarının, arıların yön şaşırmasına sebebiyet vereceğini ve rüzgar tribünlerinin olduğu yerleşim yerlerine yakın olan bölgelerde rüzgar sendromu hastalığı meydana getirip insanların sağlıksız bir şekilde yaşamalarına neden olacağını söylemektedirler.   

Ayrıca; yüksekliği 180 metre, kanadı 70 metre, çapı 35 metre uzunluğunda olan rüzgar santrallerinin bu parçalarını taşıyabilmek için bölgedeki yolların ağaçlar kesilerek genişletilmesi gerektiğini, bu durumun  da yeni bir orman katliamına neden olacağını ifade etmektedirler. 

1-Rüzgar santrallerinin Kocaeli’nin Gölcük ilçesindeki Eriklitepe Tabiat Parkı'na yaklaşık 500 metre uzaklıkta, kayın ormanlarının bulunduğu bir doğa içerisinde kurulacak olmasının özel bir nedeni var mıdır, doğa açısından eşsiz olan bu bölge neden seçilmiştir?  

2-Santrallerin yapımına karar vermeden önce köylülerin de saydığı, doğayı ve insan sağlığını tehdit eden gerekçeler dikkate alınmış mıdır, ya da bundan sonra alınması düşünülmekte midir?

3-Yeni bir orman katliamına sebebiyet verecek olan rüzgar santrallerinin, bu durum bile bile yapılmasına devam edilecek midir?

4-Rüzgar santrallerinin yapımına bu bölgede devam edilecekse çevreyi ve insan sağlığını tehdit eden gerekçeler için tedbirler alınması düşünülmekte midir varsa bunlar nelerdir? 

banner31

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.