banner368
banner373

“Önce ‘ben Müslümanım’ demeyi öğrenmeliyiz”

banner301

Saadet Partisi Kocaeli 9.sıra milletvekili adayı Sedat Doğu Uslu, kavgalarının düzen ile olduğunu, düzeni değiştirmedikçe ustanın da bir önemi olmadığını vurguladı. Uslu, İktidarın Kocaeli ve Türkiye’nin hayallerini gasp ettiğini ifade etti.

“Önce ‘ben Müslümanım’ demeyi öğrenmeliyiz”
01 Haziran 2018 Cuma 12:45

banner313

Röportaj; Gökhan KARABULUT

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

1985 Ağrı doğumluyum, uzun yıllardır Kocaeli’nde oturuyorum. Evli 3 çocuk babasıyım, inşaat ve gıda sektöründe iki şirketimiz var. Saadet Partisi’nin çeşitli kademelerinde görev aldım, Anadolu üniversitesinde eğitimim devam ediyor.


Neden milletvekili adaylığı?

Saadet Partisi olarak arzuladığımız bir dünya var, hayalini kurduğumuz bir Türkiye var. Bu hayalimizi hayata geçirmenin en meşru yolu da siyasettir. İnandığımız değerleri meşru zeminde yapmak için aday olduk. Hayalini kurduğumuz bir Türkiye inşa etmek için aday oldum.


‘SORUNLARIMIZ KISIR DÖNGÜYE MAHKUM EDİLDİ’

*İlimizin sorunları nelerdir?

Kocaeli’nin bir hayali yok, ilimizdeki yerel iktidar hayallerimizi gasp etti, gençlerimizin sorunları var, imarda yaşanan sorunlarımız var hepsi kendi içerisinde kısır döngüye mahkum edildi. Öngörüsüzlük almış başını gidiyor, bell bir bloğun uhdesinde yıllarımız heba edildi. İlimizin bir hayale ihtiyacı olmalı. Bunu nasıl başaracağız? Vekillik nasip olursa milletimizin yanına inerek, onları dinleyerek kararlar alacağız. Raporlar üzerinden karar almayacağız. Algısal yönetimi dibe gömeceğiz. Kararlar milleti dinleyerek alınır, anketörlerin yaptığı çalışmalarla karar alınmaz. Saadet Partisi ilimizde ne zaman teveccüh kazanır? Kocaeli halkı Saadet Partisini ne zaman tanır, anlar, bilir ve bu doğrultuda sandıkta seçimini yaparsa kentimiz kazanır. İnanın tüm samimiyetimle söylüyorum, düşünce olarak farklı yere savrulduk, güç zehirlenmesiyle karşı karşıyayız


Seçim takviminiz nasıl işleyecek, seçmene nasıl dokunacaksınız?

Türkiye’de siyasetin belli bir çalışma alanı var ve siyasetin sanatında insan var, insana dokunacağız kendimizi hissettireceğiz, ayakta olduğumuzu, bu işi istediğimizi anlatacağız. Nasıl bir Türkiye, Kocaeli hayalimiz olduğunu anlatacağız, bunu reel olarak alanlarda ortaya koyacağız. Bu hissiyatımızı insanlarımıza gösteremediğimiz sürece başarılı olamayız. Cebimizde çok kartımız var. Ahlak hiç olmadığı kadar yozlaştı, uyuşturucu kullanımı 10 yaşına kadar indi. Milletimize bunları anlatacağız. Dış politikada, ekonomide duvara tosladık. Biz bunların düzeltilebilir olduğunu insanlarımıza anlatacağız. En büyük sorun, birbirimize karşı ötekileştik, birbirimize düşman gibi bakıyoruz. Önce AK Parti demeden, önce CHP demeden önce SP demeden biz Müslümanız demeyi öğrenmeliyiz. Bu anlayışı hakim kılamaz isek yeni Türkiye’ye inşa edemeyiz. Militancı anlayıştan uzaklaşmalıyız.

‘ORTAK MÜŞTEREKLER BİZİ BİR ARAYA GETİRDİ’

Millet ittifakını nasıl değerlendiriyorsunuz? Belirli kesimle CHP SP ittifakını eleştiriyor.

 AK Parti’nin yılladır yaptığı politika tabiri caiz ise,’’ya benimsin ya kara toprağın’ Saadet Partisi bu anlayışa müthiş bir settir. Yan yana gelemez denilen SP ve CHP’yi bir araya getiren bu millettir. Bu ittifak aslında kendi içerisinde Türkiye’nin özlediği bir fotoğraftır. Bize diyorlar ki siz sağcısınız CHP solcu nasıl bir araya geldiniz. Biz sağcı da değiliz solcu da biz Müslümanız. Bu toplumun, siyasi partilerin o kadar çok ortak müşterekleri var ki, yeterli bu ortak müşterekleri görelim. Biz İslamcı bir parti de değiliz biz sadece inancımızı yaşamaya çalışıyoruz.


Millet ittifakı sandığa nasıl yansır?

Ciddi bir teveccühle yansıyacağını düşünüyorum. Kocaeli ve Türkiye’de bu ittifak ciddi teveccüh aldı. Militan anlayıştan uzaklaşmalıyız, uç kutuptaki iftiralarına uğruyoruz maalesef ama bu çok önemli değil. Biz şimdi bir araya gelmeyeceğiz ne zaman bir araya geleceğiz? Camide hepimiz aynı safta namazımızı kılıyoruz, cami dışında neden birbirimize düşmanız. Biz İslam’ı cami dışarısına çıkarırsak o zaman istediğimiz Türkiye’yi inşa edebiliriz. Ortak müşterekler bizi birbirimize bağlayan en önemli değerlerdir.


‘EN VİZYON PROJE LALELER’

17 yıldır yerel yönetimler iktidarın elinde. 17 yıl içerisinde vizyon proje diyebileceğiniz bir proje var mı?

Lalelerdi, inanın çözülebilmiş hiçbir şeyimiz yok


Ne yapılabilirdi peki?

Geçtiğimiz dönemler belediye başkan adaylarımız bunları söylediler. Yerel yönetimler yaşam alanlarını genişletmeliyiz. Eğer siz toplumu Seka Park alanına hapsederseniz bu olmaz. Belli bir alana sığdırılmış bir kent. Bu alanda insanlarımızı sıkıştırmanın anlamı yok. Vizyon proje olarak Tramvayı koydular. Esnafı mahvettiler, herşey sadece magazinsel ve fotoğraf.


Tramvay yanlış bir proje miydi?

Güzergah olarak yanlıştı, planlama yapılmıyor, 10 yıl sonrasını göremeyen bir zihniyetle muhatabız. Bu ferasetle öngörü ile olur.


Temel Karamollaoğlu Genel Başkan seçildikten sonra farklı kesimlerin sempatisi toplayan çıkışları oldu. Emek diyor, hak diyor. Karamollaoğlu’nun siyasi kumaşının dışında bir de ağır Sanayi’yi ülkemize getiren isimlerden biri. Temel beyi sizden dinleyelim birde…

Genel Başkanımız Temel bey geçtiğimiz yıllarda vekillik yapmış, belediye başkanlığı yapmış merhum eski genel başkanımız Erbakan hocamızın yakın ekibinde bulunan bir isimdi. Temel beyi bizim gözümüzde kıymetli kılan davasına olan aşkıdır, bağlılığıdır. O aşkı ile bize güzergah çizmiş biz de bu güzergahtan ilerleyerek yaşanabilir bir Türkiye’yi kurmak için onunla beraber mücadele veriyoruz. Ne diyor genel başkanımız, ’’dünyayı yakar ise garipler yakar’İnsana ulaşmak için önce yanacağız, istikamet bizim için önemlidir, Allah istikametimizi şaşırtmasın.

‘TEZGAH BOZUKSA USTANIN EHEMMİYETİ YOK’

Şansınızı nasıl görüyorsunuz?

Bu sorunuza vereceğim cevap siyasi veya magazinsel gelecektir size ama şunu tüm gönlümle söylüyorum, önemli olan bizim şansımız değil Saadet Partisi’nin şansıdır, 1.sırada olmuşuz 13.sırada olmuşuz hiçbir ehemmiyeti yok, biz şahsi ikbalimiz için siyaset yapmıyoruz, tabiki arzularız vekil seçilmeyi ama önceliğimiz zihniyetimizin mecliste olmasıdır.


Eklemek istediğiniz bir huşu var mıdır?

Bizim işimiz bu vebalı zihniyetle mücadele ederek adil düzeni tesis etmektir. Bizim mücadelemiz AK Parti veya MHP kadrolarına karşı verdiğimiz bir mücadele değildir, biz mücadelemiz düzene karşı verdiğimiz mücadeledir. Eğer tezgah bozuk ise ustanın bir ehemmiyeti yoktur.

banner31

İlgili Galeriler
banner29
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.