banner521
banner533

Küçükkaya: İzmit parsel parsel satılıyor

banner418

Cumhuriyet Halk Partisi İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya düzenlediği haftalık basın açıklamasında İzmit’te ki arazi satışları için “ İzmit parsel parsel satılıyor” dedi.

banner482
Küçükkaya: İzmit parsel parsel satılıyor
09 Aralık 2016 Cuma 12:57

CHP İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya parti binasında düzenlediği haftalık basın açıklamasında İzmit’te arazi satışlarına değindi. Küçükkaya’nın yanı sıra Bekirpaşa Belediye Başkanı Fikret Toker, Kocaeli Eğlence Yerleri Derneği Başkanı (KEYDER) Yusuf Ziya Tom katılım gösterdi. Açıklamada İzmit Belediyesi’ne yüklenen Küçükkaya,” İzmit Belediyesi’nin 84 milyon SGK, 54 milyon vergi borcu var. Eski belediye borçları donduruldu oradan bir borç yok. İzmit parsel parsel satılıyor” dedi.


İŞ İZMİT’İ SATMAYA GELİNCE
Söylememiz gereken son lafı ilk başta söyleyelim İzmit satılıyor. İzmit Belediyesi, şehri parsel parsel satmaya hevesli. İzmit Belediyesi’nin yaklaşık 84 milyon SGK, 54 milyon vergi borcu var. Eski belediyelerin borçları donduruldu. Eski belediyelerle ilgili bir borç söz konusu değil. Geçen sene bütçe kitapçığını bize iki gün önce verdiklerinde bu meclisi erteleyelim talebimizi nezaketen bile cevaplamadılar fakat iş İzmit’i satmaya gelince böyle davranmadılar. Herkes meclise katılsın ve İzmit’in nasıl parsel parsel satıldığını görsün.


12 TRİLYONLUK KAYIP
Kaymakamlık binası SGK’ya satılıyor. Binanın 2015 yılında belediyenin belirlediği değeri 3 .554. 707,25 TL, SGK’nın belirlediği fiyat 13. 554.707, 25 TL. 2016 yılında ise sermaye piyasa kurulunun belirlediği değer 18.145.000,00, anlaşılan değer ise 8, 446, 312 TL. Bu fiyatlara göre kaybedilen değer 9, 698,688 TL. İkinci olarak Kuruçeşme Adliye Binası 1 trilyon 654 milyar SGK kurumuyla anlaşılan değer. Kaybedilen değer 1, 268,000. Kuruçeşme gibi İzmit’in gelişmekte olduğu bir yerde değer kaybının izahatı sıfır. Kaybedilen değer 378 bin TL. Piyasaya göre bu bina 2 trilyon küsürlük bir bina. Yani toplamda 12 trilyonluk bir kayıp daha çıktı.


SİRMEN’İN YAPTIKLARIYLA SÖZÜM ONA BELEDİYECİLİK YAPSINLAR
Bir vicdan yarası daha. Belsa Plaza B blok. Burada da kaybedilen değer 14, 380,125 TL. Bir devlet düşünün ki Belsa Plazasını, İZGAZ’ını yapan bir belediye başkanını bunları yaptığı için hapse atsın. Bunu yapanlar hayatları boyunca sosyal demokrasiye hizmet ettikleri için parmaklıklar arkasında olsun. Buna hizmet edenler ve parasını yiyenler de keyif çatsın. Sefa Sirmen hapiste yatarken bunlar da Sirmen’in yaptıklarıyla sözüm ona belediyecilik yapsınlar. Yer Halkevi Balık Pazarı. Balıkçıların haberi var mı yok. Bu sene 6 trilyona anlaşmışlar. Daha sonra 5 trilyona indirilmiş. Bu yöneticilik kaybıdır. Buranın önünden bir tramvay geçecek. Bu tramvay için İzmit’te o kadar ocak söndü ki ve görülüyor ki ilerleyen günlerde sönmeye devam edecek. 


SATILIK CAMİ
Gelelim vergi dairesine. Kassal Çocuk Yuvası. 9 bin 792 metrekarelik bir yer. Bugün ki piyasa değeri 39,168,000 TL. Defterdarlığın belediyeye borcu karşılığı önerdiği rakam 29, 378, 550 TL. Kaybedilen sadece arsa değeri 10.000.000 TL. Bunun yanında beş yüz metre ileride Brissa Yahya Kaptan arasındaki 13 dönümlük arazi de satıldı. Şu an oturduğum yerden İzmit’i yönetsem SGK borcunu kapatmıştım. Bir de SGK diyor ki ben burayı alırım fakat plan tadilatıyla. Yıllardır CHP camileri ahıra çevirdi diye bir yalan uydurdular. CHP camiyi ahıra çevirmedi sen bunun biliyorsun da devlet cami satıyor. Bunlardan biri de Gündoğdu Camii. Neden İzmit Belediyesi sadece borçtan kurtulayım da ne olursa olsun mantığıyla hareket eder hiç anlamıyorum. Akçakoca Evleri Camii’de satılık. Tüysüzler’deki camii alanı da satılık.

 

EY NEVZAT DOĞAN…
Kamuoyuna soracağımız en önemli şey şu. Bizim yönettiğimiz sürenin daha fazla süresinde AKP tarafından yönetiliyor. Ey Nevzat Doğan bunca şeyin yanında bir güzel AKP zihniyetinin yaptığı bir yapıyı da satsaydın biz de deseydik ki AKP de bu şehre bir çivi çakmış. Bu anlattığım bir Türkiye hikâyesi. İyi ki CHP var ki siz en azından bunları sata sata lale dikebiliyosunuz, güreş festivali yapabiliyorsunuz, insanlara sanki kendi cebinizden verir gibi kumanya dağıtamazsınız. Sıkıştıklarında İzmit’i beraber yönetelim diyorlar. Ama AKP babasından kalan malı satan hovarda evlat gibi.”

 

KASAMDA 1 MİLYON TL’Yİ GÖRMEZDİM
Eski Bekirpaşa Belediyesi Başkanı Fikret Toker ise konuyla ilgili şunları söyledi: “ Ben belediye başkanlığı süresince kasamda 1 milyon TL’yi görmezdim. 7 milyon TL yıllık bütçemdi. Buraların satılacağına çok üzüldüm. Fakat en azından kamuoyu bunları öğreniyor diyerek seviniyorum. Biz depremin şartlarında parasızlık içinde görevimizi yaptık. Bekirpaşa belediyesi 3 dönem yaşadı. 2 dönemi onlar yönetti. 

 

NE DİNE SIĞAR, NE İNSANLIĞA 
Bunlara eşdeğer daha en az 4, 5 tane bu değerde projemiz var. İki dönem yönettiler. Bir tanemize eşdeğer bir projeleri varsa ben susarım. Gündoğdu Camii bunun yerindeki eski camii depremde hasar görmüştü. Bunu yerine camiyi de biz yaptık. Bunu satabilen bir zihniyetin dinle, İslam’la bir alakası yoktur. Bu ne dine sığar, ne insanlığa sığar ne de Müslümanlığa sığar. Kassel çocuk köyünde yaklaşık 118 tane kimsesiz çocuk var. Buda satılmak isteniyor. Ama ben en azından bu satışın durdurulacağını düşünüyorum. Çünkü burada Avrupa Yatırım Bankası’ndan alınmış 1 milyon Euro hibe yardımı var. Bu kentte bir 2009 seçimi yaşandı. Zaten bunları satan zihniyet o koltuğa da hakkıyla oturmadı. Onu da hatırlatmak istiyorum.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.