banner521
banner533

Kongre'de heyecan devam ediyor... Oy kullanma işlemi başladı

banner418

CHP Kocaeli’de ilçe Kongrelerinin son durağı olan CHP Gebze’de büyük yarış başladı. Gebze İlçe Başkanlığı için 5 aday bulunuyor.

banner482
Kongre'de heyecan devam ediyor... Oy kullanma işlemi başladı
19 Ocak 2020 Pazar 12:08

banner535

Gebze’de 5 isim ilçe başkanlığı koltuğuna aday olduğunu duyurdu. Mevcut ilçe başkanı Musa Yılmaz’ın yanı sıra, geçmiş dönem ilçe başkanı İsmet Kara, Sait Aydın, CHP Gençlik Kolları Başkan Yardımcısı Gökhan Orhan ve Serdar Tüze bugün gerçekleşecek olan kongrede delegelerden oy bekleyecek. Kongre’de 416 delege oy kullanma hakkına sahip,  gerçekleşecek kongre sonucunda İlçe Başkanı dışında 17 ilçe yöneticisi ve 106 il delegesi de belli olmuş olacak.

Kongreye CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, CHP İl Sekreteri Hüseyin Acurman, CHP İl Başkan Yardımcısı Harun Yıldız, Millet İttifakı Derince Belediye Başkan Adayı Sertif Gökçe, CHP Kocaeli Gençlik Kolları Başkanı Emre Andız, CHP eski İzmit İlçe Başkanı Selman Yıldırım, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya, CHP İlçe Başkanları, İYİ Parti İlçe Başkanı Av.Burak Uluköylü katıldı.

Kongrenin başlamasıyla birlikte divan kurulu belli oldu. Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer seçilirken Divan Başkan Yardımcısı Çiğdem Canbaz, Katipler Muhammet Demir ve Zafer Yılmaz seçildi

"TOPLUMSAL BARIŞIN SAĞLANDIĞI BİR ÜLKE İÇİN MÜCADELE EDELİM"

Divan Başkanı Seçilen Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer yaptığı konuşmasında; Bugün kazananı kaybedeni olmayan bir seçim yapacağız. Kim kazanırsa kazansın CHP kazanmış olacaktır. Bugün kim seçilirse seçilsin hak ve hukuk mücadelesini vereceğiz. Bu seçimin Gebze için refah dolu günlere vesile olmasını diliyorum. CHP diğer partilere benzemez. CHP her zaman ilkelerin ve değerlerin partisi olmuştur. Erzurum’da, Amasya’da, Sivas’ta, Ankara’da milletin iradesiyle seçilmiştir. Kurucusuyla, adıyla, milletin iradesinin temsilcisi olmuştur. CHP kadının eşit yurttaş sayıldığı, çocukların, gençlerin, akılla bilimle kültürle buluştuğu, komşularıyla dostane ilişkiler kuran bir ülkenin divanı olmuştur. O yüzden bugün de kim kazanırsa kazansın CHP kazanacak diyoruz. Atatürk’ün hayalini kurduğu kimsesizlerin cumhuriyet için seçimi kazanan kişi var gücüyle çalışacak. Memleketin dört bir yanında kongrelerimizi yaptık. Son haftalara girdik sanırım Kocaeli’de de son kongre Gebze kongresi olarak gerçekleşiyor. Yakında da il başkanlarımızı, kadın kolları başkanımızı seçeceğiz. Bakın iktidar partisine onlar seçim yapmıyor, onlar başkan atıyor. İl Başkanı atanıyor, İl Başkanı İlçe Başkanını atıyor, tek adamlık rejimi partiye tamamen nüfus etmiş durumda, biz hiçbir zaman tek sesin egemen olduğu bir parti olmadık. Farklılıklarımıza saygı duyarak, farklılıklarımızla var olacağız. İktidarı kazanmak zorundayız. Millet ittifakı çatısı altında mücadele eden herkese kucak açacağız. Parlamenter demokrasiye döneceğimiz günler yakın. Yeter ki bizler kimsenin yatağa aç girmediği, toplumsal barışın sağlandığı bir ülke için mücadele edelim." dedi.

Kongre heyecanı tüm hızıyla sürerken CHP Gebze Eski Belediye Başkanı Mehmet Emin Akın konuşmasını yapmak üzere kürsüye geldi. Akın yaptığı konuşmada; "Bugün bu salonda olağan bir ilçe kongresini gerçekleştireceğiz. Dileğim temennim kişisel sataşmaların olmadığı objektif eleştirilerin olduğu ve CHP’nin ideolojisine siyasetine katkı sunacak önerilerin olacağı bir siyasi arena olarak görmek istiyorum. Böyle olacağına da inancım tam arkadaşlarım. Söylediğim bu anlayışa uygun olarak hem görüşlerimi hem de önerilerimi sunmak istiyorum. Bugün ki delege sisteminden bahsetmek istiyorum, bu delege sistemimiz partimizin ilkelerine ve ideolojilerine katkı sunan bir sitem değil maalesef, bu sistemin tamamiyle değişmesinden yanayım. Önerim şudur; İki türlü delege oluşuyor, bir sahipli delege birde kadrolu delege. Delege arkadaşlarımı sakın alınmasınlar ama bugüne kadar olan işler bunlar, partide işer böyle yürüyor. Sahipli delege fayda sunamıyor. Dışarıda anlatıyorlar şunun bu kadar şunun bu kadar delegesi var diye. Bu sistem kaldırılmalı üyeler sıfırlanmalı üyeler sıfırlandıktan sonra parti eğitmenleri tarafından eğitilmeli ve sertifika alan üye partiye kayıt olmalı. Önce yedek sonra asil üye olarak üye yapılmalıdır. Başarı buradan geliyor. Bu sitem bu şekilde yürümesi lazım bu sistemin partimize yarar getireceğini umuyorum. Bu önerimi sizlere genel merkeze ve yöneticilerimize sunuyorum. Siyaset yapma anlayışımızın değişmesini istiyorum, mutlaka değişmeli. Ben varsam parti var ben yoksam parti yok anlayışından mutlaka vazgeçmeliyiz diye düşünüyorum. Değerli arkadaşlarım partimizin aday belirlemede iki sistemi var birisi ön seçim biriside genel merkez ataması var. Ben deneyimlerimi aktarmaya çalışıyorum. Önseçim sistemi hepimizin savunduğu ve her partililerin en demokratik gördüğü bir sistem bun sisteme bende katılıyorum. Hep seçim yapılıyor hep istiyoruz, ön seçim yapılıyor kaybedenler partiye küsüyorlar yada başka partilere gidip oy veriyorlar. Merkez atamasında da o dönem genel merkez öyle uygun görmüştür öyle olmuştur ama insanlar bu sistemde de yine partiye küsmeler yaşıyor. Ön seçimi savunuyorsak demokrat olmalıyız diye düşünüyorum. En çok konuşulan durum partide sevgisizlik olduğu, birbirimizi sevmeyebiliriz ama birbirimize saygı göstermek zorundayız. Birbirimize saygı duymak zorundayız diye düşünüyorum. Başarı böyle gelecektir. Teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

"HERKES AKLINI BAŞINA ALMALI"

Bu kez de kürsüye konuşmasını yapmak için Gebze Eski İlçe Kadın Kolları Başkanı Kıymet Ayan geldi. Ayan Serdar Tüze'ye destek verdiğini söyleyerek;  "Hepimiz ülkenin nereye gittiğini biliyor ve dehşetle izliyoruz. Beni partim ve gidişatı daha çok ilgilendiriyor. Bu gidişle gittiği sürece ülkenin de gidişatının düzeleceğine inanmıyorum. Beş adayda birbirinden kıymetli partimize gönül vermiş arkadaşlarımız. İktidar olamamamızın sebebi parti içi bir olamamamızdır. Bizde bir tabir vardır kavgalı eve kız verilmez o yüzden herkes aklını başını almalı. Bir arkadaş bizim elimizi sıkmadı, ben ilk önce kendi ekibimin elini sıkarım dedi. Bizden değilsin ben senin elini sıkmam diyor, çok ayıp çok ayıpladım .Ben diyorum ki bu partiyi ayrıştırmayacak birileri olmalı. Parti içinde böyle bir kadronun olduğunu biliyor ve Serdar Tüze ve arkadaşlarını destekliyor. Sonuna kadar arkasındayım." ifadelerinde bulundu.

Kürsüye çıkan bir başka isim de Kocaeli eski milletvekili Mehmet Hilal Kaplan oldu. Kaplan konuşmasında; “Bu kenti 25 yıldır biz yönetmiyoruz. AK Parti’nin anlayışı olan siyasi görüşler yönetiyor. İki gün önce Ticaret Odası Başkanı “Gebze’yle övünün, milli gelirin en yüksek olduğu ilçe” dedi. Ama en fakirin olduğu yer de Gebze. Nedeni, yönetimlerin kötü bir anlayışla idare etmesi. AK Parti’nin 25 yıldır burayı idare etmesinde bizim eksikliğimiz yok mu? Bugün 5 adayımız varsa demokratik yarıştan değil, 5 adayın olma nedeni bir araya gelemememizden. Bir konuşmacı arkadaşımız ‘birbirimizi sevmiyoruz, saygı göstermek zorundayız’ dedi. Birbirimizi sevmek zorundayız. Gebze küçük bir ilçe değil. Bölgenin milletvekillerini itibarsızlaştırma hakkınız yok. Sevgili Hüseyin Aksu bu partinin ilçe yöneticiliğini yaptı. Bir cenazesi oldu. Böyle bir partilinin iletişimini, mesajlaşmasını ne yazık ki alamıyor. Ben genel başkanıma kırgın olduğum bir nokta var. İlk kez burada açıklıyorum. 2016’da annem vefat ettiğinde meclis başkanı, AK Parti’nin başındakiler aradı, genel başkanım aramadı. Ben burada bu kırıklığı yaşıyorsam, seçilen bir milletvekilinin, bir delegenin iyi gününde kötü gününde iletişim kurmuyorsanız kaybeden biz değil, CHP’dir. 1999’dan 2019’a kadar olan seçimleri kontrol edin bir şey çok üzücü. CHP, buradan kendi oyunu alamıyor.” dedi.

OY KULLANMA İŞLEMİ BAŞLADI

Gebze’de 5 isim ilçe başkanlığı koltuğuna adaylık için yarışıyor. Mevcut ilçe başkanı Musa Yılmaz’ın yanı sıra, geçmiş dönem ilçe başkanı İsmet Kara, Sait Aydın, CHP Gençlik Kolları Başkan Yardımcısı Gökhan Orhan ve Serdar Tüze konuşmalarını gerçekleştirdi. Konuşmaların ardından listelerin belirlenmesiyle oy kullanma işlemine geçildi.
416 delege oy kullanma hakkına sahip,  gerçekleşecek kongre sonucunda İlçe Başkanı dışında 17 ilçe yöneticisi ve 106 il delegesi de belli olmuş olacak.

banner31

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.