banner559

Kocaeli Koz sordu Mehmet Ellibeş cevapladı…

banner418

kocaelikoz.com’un sorularını yanıtlayan AK Parti İl Başkanı Mehmet Ellibeş önemli açıklamalar yaptı.

banner482
Kocaeli Koz sordu Mehmet Ellibeş cevapladı…
09 Temmuz 2020 Perşembe 09:12

banner535

Yerel seçimlerin ardından AK Parti İl Başkanlığı’na getirilen Mehmet Ellibeş, kocaelikoz.com’un sorularını yanıtladı. Ellibeş, kongre sürecinden yeni partilere, Cumhur ittifakından yerel yönetimeler kadar birçok konuyu gazetemize değerlendirdi. 

Son aylarda AK Parti’nin oy kaybı iddiaları ile ilgili söylemleri doğru olmadığını ifade eden Ellibeş, AK Parti’ye yoğun bir teveccühün olduğunu ifade etti. Geçmiş dönemde Kocaeli’de kurulan il başkanları masasını değerlendiren Ellibeş, “halkın temsilcilerinin polemikten ve popülizm’den uzak samimi toplantıları kentimize faydalı olur” dedi.

İşte AK Parti İl Başkanı Mehmet Ellibeş’in açıklamaları…
 

“BİZ GÖREVİ TALEP ETMEDEN ALLAH BİZE NASİP ETTİ”
Kongrede il başkanlığına aday olacak mısınız?

“Biz görevi talep etmeden Allah bize nasip etti. Bizim parti teşkilatımızda yapılanmamız içerisinde görev verilir ve bu görevi en iyi şekilde yapma gayreti içinde oluruz. Önceliğimiz ilçe kongrelerini tamamlayarak yolumuza devam etmektir.”
 

“GENEL BAŞKANLARIMIZIN ARASINDA Kİ SAMİMİ UYUM BİZE DE AYNI ŞEKİLDE YANSIMIŞ DURUMDA”
Kocaeli’de Cumhur ittifakı ile uyumlu çalışabiliyor musunuz?

“Mükemmel, en ufak bir sorun bile yaşamıyoruz hatta anladığım kadarıyla Kocaeli, hem bizim hem de MHP Genel Merkezlerince de Türkiye’ye örnek bir uyumun tescillendiği bir il konumundadır.  O açıdan Aydın Ünlü beyin başkanlığı ile uyumlu ve senkronize bir çalışma içerisindeyiz. Genel başkanlarımızın arasında ki o samimi uyum bize de aynı şekilde yansımış durumdadır. Her iki partinin tüm teşkilatları güzel bir uyum içerisinde ülkemize ve milletimizin hizmetine katkı sunmaya çalışıyoruz. “
 

“GAYRETLİ ÇALIŞMALARI VAR BAŞARILILAR”
İlçe Belediyelerinin çalışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

“Bu konuda en iyi değerlendirebilecek geçmişi olanlardan da biriyim. 41 yıllık belediye geçmişi olan biri olarak bunun da son 15 yılı belediye başkanlığı olarak geçti. Belediyelerin elinde olan imkanlarını çok iyi tanıyabilecek konumdayım.  AK Partili belediyelerimizin seçimde vaatlerini içeren beyannamelerini uygulama noktasında gayretli çalışmaları var, başarılılar. Belediyelerimiz pandemi döneminde sınıfı geçerek başarılı bir performans gerçekleştirdiler.”
 

“İNANCIMIZ TAMDIR Kİ İLK SEÇİMDE İZMİT’İ TEKRAR KAZANACAĞIZ”
AK Parti’nin İzmit’i kaybetmesi ve Sibel Gönül’ün adaylığını nasıl değerlendiriyorsunuz?

“Biz siyasi anlayış olarak halkın iradesine inanmış bir yapıyız. Sandığın yani milli iradenin sandığa yansıyan sonuçlarının başımızın üstünde yeri var. Bu vesileyle biz İzmit’i kaybettik doğru ama inancımız tamdır ki ilk seçimde İzmit’i tekrar kazanacağız.”

“AK PARTİ HEM ÜLKE GENELİ HEM KOCAELİ İTİBARİYLE YOLUNA ÇOK GÜÇLÜ ŞEKİLDE DEVAM EDİYOR”
Son anketlerde AKP’nin oyunun düştüğü görülüyor. Kocaeli’de durum nasıl ve yeni kurulan partiler Kocaeli’de AK Partiden oy alabilir mi?

“Türkiye geneli itibariyle ben AK Parti’nin oylarının çok ciddi düştüğü tespitine katılmıyorum. Bu konuda genel merkezimiz ve bağımsız anket kuruluşlarının yaptığı anketler var. Şu an ki konjonktürde durumun net olarak görülmesi mümkün değil fakat AK Parti’ye yoğun bir teveccüh söz konusu ve Türkiye genelinde yeni katılımlar bulunmaktadır. Cumhurbaşkanımız önderliğinde bu hareket 2023 ve 2053 hedeflerine emin adımlarla yürümeye milletiyle devam ediyor.  Kocaeli özelinde baktığımız zaman da bunun yansımasını Kocaeli’de net olarak görebiliyoruz, her gün halkın içindeyiz kentin farklı dinamikleri ile buluşuyoruz onlarla bütünleşiyoruz ve bunu da fotoğraflarla net olarak görüyoruz. AK Parti hem ülke geneli hem Kocaeli itibariyle yoluna çok güçlü şekilde devam ediyor.

“SONUCU SANDIKTA HEP BERABER GÖRECEĞİZ”
Ülkemiz demokrasi ile taçlandırılmış bir Cumhuriyet rejimi ile yönetiliyor. Bu sistemin, rejimin olmazsa olmazı siyasi partiler ve siyasetçilerdir. Cumhuriyetimizin kuruluşundan itibaren siyasi partiler kuruldu. Kurulumundan sonra halen devam eden partiler de var tarihin tozlu sayfalarına geçerek geçmişte kalanlarda var. Yeni partiler de kurulacaktır buna da saygı gösteriyoruz, yasal ve legal olan her türlü yapılanmayı uygun görüyoruz. Nihai kararı milletimiz veriyor ve sonucu sandıkta hep beraber göreceğiz. Yeni kurulan partileri saygıyla karşılıyorum. “
 

“CUMHURBAŞKANIMIZ 5 MİLYAR LİRALIK BİR HEDİYEYİ KOCAELİ’YE ARMAĞAN ETTİ”
Cedit Mahallesi ve Gebze-Darıca Metrosunun bakanlığa devri hakkında ne düşünüyorsunuz?

“Biz Kocaeli seviyoruz, Kocaeli ile bütünleşmiş bir yapıyız ve bu konularda her türlü mülahazadan uzak şekilde bazı tespitleri yapmak gerekir. Metro dediğimiz olay takriben 5 milyar liralık bir yatırımdır. Dönemin Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu tarafından ihalesi yapılmış ve 5 senelik yatırım programı içerisinde bitirilmesi amaçlanıyordu. O dönem itibariyle 5 milyar liralık bir bütçeyi gerektiriyordu bu devir gerçekleşmeseydi 5 milyar farklı hizmetlerimize harcanacak bütçe oraya harcanacaktı. Büyükşehir Belediye Başkanımız Tahir Büyükakın isabetli bir karar aldı ve metroyu bakanlığa devretme görüşünü Cumhurbaşkanımız ile paylaştı ve bu durumun sonunda Cumhurbaşkanımız 5 milyar liralık bir hediyeyi Kocaeli halkına armağan etti. Tahir Büyükakın başkanı bu kararlılığından dolayı takdir ile karşılayarak tebrik ediyorum.

“İZMİT BELEDİYESİ BU SÜREÇTE BAZI GİT GELLER YAŞAMIŞ, “TOKİ İLE BERABER KENDİM Mİ YAPAYIM BAKANLIĞA DEVREDEYİM Mİ?” ARASINDA KALMIŞTIR”
Bizler seçim meydanlarında seçimden önce 5 yıl içinde neler yapabileceğimi halkımızla paylaşırız. Cedit özeline dönersek geçtiğimiz dönem Belediye Başkanı Nevzat Doğan zamanında burası hakkında kentsel dönüşüm için bir karar verilmiş. Bu doğru bir karar bunu nasıl tespit ediyoruz halkımızın %80 üzerinde kısmı mutabakatla bu dönüşüme olur vermiş. O dönemde bir protokol yapılmış İzmit Belediyesi ve TOKİ arasına sözleşmeler imzalanmış. Seçimden önce de Fatma Kaplan Hürriyet ve CHP Milletvekilleri oraya giderek burayı yapacaklarına dair söz verdiler. İzmit Belediyesi bu süreçte bazı git geller yaşamış, TOKİ ile beraber kendim mi yapayım yoksa bakanlığa devredeyim mi? arasında kalmıştır. Bu noktadan sonra bu dönüşümün orada yaşayan halkımızın mağdur olmadan yapması gerekilen bir durumdur, zamanla yarışılan bir husus olduğu da gerçektir. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Bey’de devreye girerek ‘Gerektiğinde bizde taşın altına gövdemizi koyarız’ söylemlerini hatırlıyoruz. İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın birlikte bakanlığa giderek bir görüşme gerçekleştiriliyor, o toplantıda İzmit Belediyesi protokolden çekiliyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Büyükşehir ortak şekilde projeyi yapma kararı alındı ve bu gelişmeyle Cedit kentsel dönüşümünün gerçekleşmesi kesinleşti. Cedit halkına hayırlı olsun diyorum.” 
 

“BÜROKRATLARLA İLİŞKİMİZİ TESİS EDEREK HALKIN BEKLENTİLERİNE CEVAP VERMEYE ÇALIŞIYORUZ”
Kocaeli’de bürokrasi ile çalışmanız nasıl gidiyor? Herhangi bir sorun yaşıyor musunuz?

“Bizde geçmişte kısmen bürokrat olarak görev aldık. Bürokrat dediğimiz kesim kendi kurumlarıyla ilgili görev aldıkları bölgelerde halkın istek ve taleplerini yerine getirmektedir. Hükümetimizin kendi bakanlıkları ile ilgili ilimizde gerçekleşen yatırımları takip etmek ve yapmış oldukları tespitler doğrultusunda Ankara’yı bilgilendirmektir.  Bizde iktidar partisi olmamız sebebiyle halka hesap veren konumundayız, halkımızın gözünde sınıfı geçmek ve onların beklentilerine cevap vermekte noktasında ilgili bakanlıkların Kocaeli’de temsilci olan bürokratlarla ilişkilerimizi tesis ederek halkımızın beklentilerine cevap vermeye çalışıyoruz. Geçmiş dönem valimiz ve şuan görev olan valimiz başta olmak üzere bu bürokratlarımızın görevlerini en iyi şekilde yapmaları konusunda bizde yardımcı oluyoruz. 
 

“HERKES KENDİ İŞİNİ YAPACAK”
İl Sağlık Müdürü ile sözleşme imzalanıp imzalanmaması gündemi meşgul etmişti. Ergüney’in sözleşme imzalaması sonrasında Sakarya’da bir tarikatı araya sokması sonrasında kendisiyle sözleşme imzalandığı iddia edildi.  Tarikatlar tekrardan devlette etkin bir konuma mı geliyor?

“Sayın Cumhurbaşkanımızın öyle bir tavrı yok aksine bir görüşü var. Herkes kendi mecrasını, kendi işini yapacak. Mutlaka cemaatler bizim manevi değerlerimizi topluma ulaştırma noktasında aktif görevler üstleniyorlar hükümetimiz de devleti yönetiyor. Herkes bu ayrımı çok net biliyor. Sözleşmesinin bitiminin sonrasında yeniden sözleşmesinin yapılacağı bir süreç içerisinde karşı fikirler, farklı görüşler olabilir. Bu fikir ayrılıkları ve görüşler sonrasında bakanlık Ergüney ile yeni bir sözleşme imzalama kararı almıştır. 
 

“HALKIN TEMSİLCİLERİNİN POLEMİKTEN VE POPÜLİZM’DEN UZAK SAMİMİ TOPLANTILARI KENTİMİZE FAYDALI OLUR”
Geçmiş dönemde il başkanları masası kurulmuştu bunun tekrar olması gündeme gelir mi? Buna sıcak bakıyor musunuz?

“İl başkanları olarak zaten uyumlu bir çalışma içerisindeyiz, diğer il başkanları ile görüşüyoruz. CHP ve İYİ Parti kongrelerini bitirdi. MHP ve AK Parti’de kongre sürecine girecek ve ilçe kongrelerinden sonra il kongresi gerçekleşecek. Bu süreçten sonra tekrar değerlendirilebilir. Halkın temsilcilerinin polemikten, popülizmden uzak samimi toplantılar kentimize faydalı olur. Bu toplantılarda halkın istekleri ve kent genelinde eksiklerin tespitlerinin yapması hem ülkemiz ve ilimiz adına olumlu olacaktır. Bu konuya sıcak bakıyorum. 

“TÜM SORUMLULUK HÜKÜMETE BIRAKILMAMALIDIR”
Kıdem tazminatı ve çoklu baro sistemi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kıdem tazminatı hakkında sadece söylentiler konuşuluyor. Cumhurbaşkanımızın dediği, “Çalışan kesimim hakları kesinlikte korunacaktır, mağdur edilmeyecektir” söylemi çok önemlidir. Ortada bir taslak yok fakat işverenlerin, sendikaların bu konuyu tartışarak bu konuda sorumluluk alarak görev üstlenmelidir. Tüm sorumluluk hükümete bırakılmamalıdır. Hem işverenlerimiz hem de sendikalarımız bu çalışmanın içerisinde çalışarak taraflar bir sonuca gitmelidir.
 

“BİR BÖLME VEYA PARÇALAMA ANLAYIŞI YOKTUR”
 Niyetin ne kadar samimi olduğu ortadadır, herhangi bir bölme veya parçalama anlayışı yoktur.  Temsil noktasında herkesin temsil edilme noktasında yapılan bir çalışmadır. Üç büyük ili ilgilendiren bir tasarı gibi gözüküyor. 5 bin üyesi olan bir ilde 2 bin kişi bir araya gelerek bir baro oluşturabiliyor. Kocaeli’de de böyle bir imkan zaten yok. Üç büyük şehrimizde ağırlıklı şekilde olacak bende bunu yadırgamıyorum, temsil noktasında herkes kendini baro içinde kendini temsil edebilsin.”   
 

“AKTİF GÖREVLERİMİ BIRAKARAK ÇEKİRDEK AİLEMLE ZAMAN GEÇİRMEYİ PLANDIĞIMI SÖYLEMİŞTİM”
İl başkanlığı sonrasında torun bakacağınızı ifade etmiştiniz. AKP Genel Merkezi tarafından il başkanı olarak atandınız. Bize bir Mehmet Ellibeş özeleştirisi yapar mısınız?

“41 yıl Gölcük Belediyesinde görev aldım, sorumluluk üstlendim ve son 15 yılında belediye başkanlığı yaptım. En doğal hakkımdır ki bu 41 yıl sonunda bu aktif görevlerimizi bırakarak çekirdek ailemle zaman geçirmeyi planladığımı söylemiştim bu konuda aksini söylemiyorum. Yaşam içinde alacağınız bazı kararlar sizin iradeniz dışında olabiliyor, nihayetinde biz bu kararı alırken inandığımız bu davanın bir neferi olacağımızı ve AK Parti’nin mücadelesini sonuna kadar yapacağımızı ifade etmiştik. Cumhurbaşkanımız bizden, şahsımızdan rica ettiğinde bu bizim için emirdir başımızın üstünde yeri vardır. Bizde bu görev sorumluluğu bilinci içinde bir yılı bitirdik inşallah başarılı olmuşuzdur. AK Parti Kocaeli’nin var olan gücünü daha ileriye taşımak için genel merkezimiz ve teşkilatımızla var gücümüzle çalışıyoruz. 

“KOCAELİ HALKININ EMRİNDE OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”
Kocaeli halkına bir mesajınız var mı?

“Kocaeli Koz aracılığıyla tüm Kocaeli’de yaşayan insanlarımıza sağlık sıhhat, mutluluk ve huzur diliyorum. Barış içerisinde, huzur içerisinde güzel günler yaşamayı nasip eder inşallah. Bir gerçeği daha ifade edeyim, onların istek ve beklentilerinin takipçisi olacağız. Kocaeli’de her daim halkımızla beraber olduk olmaya da devam edeceğiz. Onların bize samimi yaklaşımları bizleri de mutlu ediyor. Kocaeli halkının emrinde olmaya devam edeceğiz.” 


 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Vatandaş - 4 hafta önce
o yüzden mi mhp ye sığındınız
Avatar
Vatandaş - 4 hafta önce
Cumhurbaşkanı 5 milyar hediye etmiş şehre bak sen :) Kocaeli şehir olarak her yıl neler ediyor ekonomiye onu da söyle. Herkesi kendi seçmenin zannettme.
Avatar
Karatepe - 4 hafta önce
Ellibeşe sorarmısin gölcük yeni sanayi sitesınde kaç dükkani var Allah doyursun yediniz kocaelini türkiyeyi
Avatar
Ersoy Kandemir - 4 hafta önce
Cemaatler eğer Şenol gibilerin arkasındaysa,sizler hala bunlara inanıyorsanız 15 Temmuzdan zerre ders almamışsınız,o cemaatlere ve size Şenolla ilgjli bir bilgi vereyim tarafıma oruç ağzıyla Ramazan ayında mübarek Cuma günü polise haber verip iftira atarak gözaltına alınmam için uğraşmış,dinden ve vicdandan anladığınız bu,insanları kandırmayı bırakın,hala fettullahçılar il sağlık müdürlüğünde hiçbirşey olmamış gibi oturuyorsa Akp Kocaeli Teşkilatı da muhalefeti de bitmiştir benim gözümde,size bir sorum olacak sayıştay raporlarından niye hiç bahsetmiyorsunuz?Sizlerle ilgili tek anlamadığım durum var halkın yüzüne bakarken neden hiç yüzleriniz kızarmıyor?O il sağlık müdürüyle de kovit sürecinde yakında görürsünüz ilimizin kaç bucak olduğunu,alın başınıza çalın bu kadar yalancı,iftiracı ,şeref yoksunu müdürünüzü !
Avatar
Kocaeli Sağlıkta - 4 hafta önce
Her türlü olumsuzluğa rağm en sözlesmesi yenilenen sağlık müdüründe özgüven tavan yapmış. Bütün kadroları genç dinamik ekipten yenilecekmis. Amacı böyleyse değişime 10 yıldan beri yönetimde olan kendisinden başlanmalı veya kontrolüne alması kolay istediği gibi yönlendirebileceği sorgulamadan iteat eden kişilerden kadromu oluşturmak istiyor.
Avatar
Gölcüklü - 4 hafta önce
Şenol Ergüney i orda tuttuğunuz ve onun atadıklarını kabul ettiğiniz sürece sağlık camiasından size oy moy yok
Avatar
Kocaeli Gönüllüsü - 4 hafta önce
Son iki yıldan beri Kocaeli de sağlık ne durumda görülmüyor mu? Gebze, Derince hastanelerinde hergun bir kriz yaşanırken aynı müdürle devam edilmesi niye ilde başka sağlık müdürlüğü yapacak kişi mi yok, yoksa sayın başkanım başka ilden talep edin Kocaeliye iki yıl daha yazık etmeyin
Avatar
Vatansever - 4 hafta önce
Akepe ve akepe belediyeleri Türk Milliyetçilerini yok saymaya devam ettiği için daha fazla belediyeyi kaybedecek Türkün gücünü göreceksiniz