banner478
banner421

Kılıçdaroğlu: Hayır oyu kullanmak zorundasınız

banner418

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin referandum çalışmalarında ilimiz de ki 2. Toplantısını çeşitli sendika ve oda temsilcileri ile gerçekleştirdi.

banner482
Kılıçdaroğlu: Hayır oyu kullanmak zorundasınız
10 Nisan 2017 Pazartesi 14:49

banner477
banner460

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin referandum çalışmalarında ilimiz de ki 2. Toplantısını çeşitli sendika ve oda temsilcileri ile gerçekleştirdi. Tanyıldız Düğün Salonu’nda gerçekleştirilen programa CHP Milletvekilleri Fatma Kaplan Hürriyet, Haydar Akar, Tahsin Tarhan, CHP Genel Başkan Danışmanı Cuma Karavar, CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçüükaya, KOTO Başkanı Necmi Bulut, KOTO Meclis Başkanı Akın Doğan, İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Tolga Ok,  Kocaeli Trabzonlular Dernek Başkanı Sami Durmuşoğlu, Kocaeli Aydınlar Ocağı Başkanı Ruhittin Sönmez’in yanı sıra çeşitli sendika, Sivil toplum örgütü, hemşeri dernekleri ve oda temsilcileri katıldı.

 

 

ATATÜRK’E VERİLMEYEN YETKİ
Programda konuşan CHP Lideri Kılıçdaroğlu,” Bir kişiye hiçbir zaman sonsuz yetki verilmemiştir. 1924 anayasasında Mustafa Kemal Atatürk’e Meclisi tek başına fesih yetkisi verilmek istenir. 2 genç vekil kürsüye çıkar. Derler ki biz Gazi Paşa’yı seviyoruz. Bu memleket için neler yaptıklarını biliyoruz. Ama bizi buraya Gazi Mustafa Kemal Atatürk değil Türk Milleti taşıdı. Şimdi biz Mustafa Kemal Atatürk’e verilmeyen yetkiyi bir kişiye verilmesin diye çalışıyoruz. Herkese karşı sorumluluğumuz var. Bir kişiye her türlü yetkiyi vermek Türkiye’yi nereye götürür. Babalarımız bize öğretti akıl akıldan üstündür. Beşer şaşar. Bir kişi hata yaparsa faturayı 80 milyon ödeyecek. Demokratik sistem ile tek adam rejimi arasında ki temel fark. Demokratik sitem de bir kişi hata yapınca onu bir başka kurum yâda kişi düzeltir. Ama tek adam hata yaparsa bunun bedelini 80 milyon öder” dedi.

 

 

NİYE BEN BU YETKİYİ VERİYORUM
Kılıçdaroğlu,” Kim evet diyorsa çıksın bana bir kişi neden TBMM’yi hiçbir gerekçe göstermeden fesih etsin. Bunu çıksınlar anlatsınlar. Niye ben bu yetkiyi veriyorum. Bu vatandaş bu yetkiyi hangi gerekçe ile versin. Mevcut anayasa da da fesih yetkisi var ama nedir. Seçim yapılır 45 gün içerisinde hükümet kurulamazsa meclis başkanının görüşü alınır memleket hükümetsiz kalmasında diye meclis fesih edilir seçime götürülür. Bir kişinin iradesi neden 80 milyonun iradesinden daha etkili olsun. Fesih şudur; görev süresi dolmadan bir kurumun yada bir meclisin iradesinin dışında sonlandırılmasıdır” dedi.

 

TAMAMEN DEMOKRASİ İLE ALAKALI
Sandığa giderken elinizi vicdanınıza koyun ve öyle karar verin. Bunun partiler ile ilgisi yok. Kişiler ile de alakası yok. Bunun sağı solu da yok. Ülkücüsü Milliyetçisi de yok. Tamamen demokrasi ile alakalı. Bir kişi meclisi fesih etsin mi etmesin mi. Hepimizin düşünmesi lazım. Hepimizin tek tek vatandaş olarak sorumluluğu var. İster yaşlı ol ister genç. Sadece ben vatansever değilim ki hepimiz vatanseveriz. Hepimiz demokrasi içinde yaşamak istiyoruz. Seçim olsa gelip burada bir seçim propagandası yaparım ama seçim değil bu. Doğru mu yanlış mı kararı siz vereceksiniz. Vicdanınız evet diyorsa gidip evet oyu kullanacaksınız. Hangi partiye oy verecekseniz verin. Şimdi bu yetki elinden alınmak isteniyor” dedi.

 

NEDEN GAZİ MECLİS 
 Bizim TBMM’nin özelliği nedir. Dünya Tarihinde Milli kurtuluş savaşını yöneten tek meclis TBMM’dir. O nedenle ünvanlı gazi meclistir. Bu meclis aynı zamanda Kıbrıs Barış Hareakatı’nı yöneten meclistir. Bu meclis aynı zamanda 15 Temmuz’a direnen meclistir. Bugün kaç bakan olacağına TBMM karar veriyor. Bir kişi belirlemez.  Yeni gelen yetki ile bakanlığı kaldırmak yâda değiştirmek tek kişinin elinde. Kaç bakanlığın olacağına ve kaç başkan yardımcısının olacağına bir kişi karar verecek. Böyle bir rezelet olmaz diyorsanız gidip Hayır oyu kullanacaksınız. Bu demokrasi ile ilgili bir olay.

 

HAYIR OYU KULLANMAK ZORUNDASINIZ 
Tek adam rejiminde başkan ilkokul mezunu müsteşar olarak atayabilir. Bu yetki doğrudur diyorsanız evet oyu vereceksiniz. Tek adam rejiminde bir kişi sabah kalkar ve ben OHAL ilan ediyorum diyebilir. Ha dersiniz ki en doğrusu budur. Eğer bu size doğru geliyorsa gidin evet oyu kullanın vebalini üstüne alın. Bu memleketin geleceği için gidip referandum da oy kullanacağız. Bu memlekete demokrasi olsun istiyorsanız, bu memlekette adalet olsun istiyorsanuz. Hayır oyunu kullanmak zorundasınız.

 

KILIÇDAROĞLU SİZE NE YAPTI?
Diyorlar ki Kılıçdaroğlu yalan söylüyor diyorlar. Ama şunu söylemiyorlar. Neresi yanlış, neresi yalan söylemiyorlar. Miting yapıyorlar mitingin konusu Kemal Kılıçdaroğlu. Ya arkadaşlar 18 maddeye baktık içinde Kemal Kılıçdaroğlu ile alakalı bir madde yok. Miting yapıyorsun vatandaşa neden evet demesi gerektiğini anlat. Bende anlıyım. Bunların tamamı bırakılmış. Sabah Kılıçdaroğlu, öğlen Kılıçdaroğlu, akşam kılıçdaroğlu, Kılıçdaroğlu size ne yaptı? Tek hedefleri var Kemal Kılıçdaroğlu. Ben devletin uçağını kullanmıyorum, devletin imkanlarını kullanmıyorum. Bütün bunlara rağmen kendilerine medeni bir insan gibi çağrı yapıyorum. İstediğiniz TV’de istediğiniz yerde vatandaşın karşısına çıkalım. Gelirler mi. Bende adım gibi biliyorum. Gelemezler.

 

Sizin çocuklarınız -30 derecede PKK ile mücadele edecek. Bu beylerin çocukları askerlik yapmayacak sonra vekil olacak. Bu mu adalet. 4 Milyon Suriyeli var. Şimdi diyorlar ki evet çıkarsa 4 milyon SuriyeliBenim çocuğum Elbab’a gidecek Suriyeli. Suriyeli çocuk burada sefa sürecek. Benim esnafım vergi ödeyecek Suriyeli ödemeyecek.  Ben size sadece gerçekleri anlatıyorum. Evet demenin vebalı ağırdır. 12 Eylül anayasa değişikliğinde gençtim. Hayır oyu kullandım. Şimdi de hayır oyu kullanacağım.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.