banner383

Kılıçdaroğlu: '1 kuruşluk bir torpil varsa siyaseti bırakırım.' 

banner418

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, NTV canlı yayınında Ahmed Arpat'ın gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. 

Kılıçdaroğlu: '1 kuruşluk bir torpil varsa siyaseti bırakırım.' 
19 Aralık 2017 Salı 15:10

banner313

Kılıçdaroğlu, seçim ittifakı ile ilgili "Önümüzdeki süreç zaten bir ittifak süreci olacak. Tek adam rejimi, demokratik parlamenter sistem. Biz demokrasiden yanayız. Saray çevresi demokrasiden yana değil. Kim açık ve net demokrasiden yana tavır koyacak bu önemli. Türkiye Ortadoğu ülkeleri gibi olmalı diyorlarsa o çerçevede oturur düşünür ve kararlarını verirler. Ben hiçbir ülkücünün otoriteden yana olduğuna inanmıyorum. Bugün için herhangi bir ittifak söz konusu değil." Dedi. 
 

Mesut Yılmaz'ın oğlunun vefatıyla ilgili samimi açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu ''Evlat acısı acıların en büyüğüdür o acıyı yaşayan bir baba olarak evlat acısının ne anlama geldiğini biliyorum. Sıralı olmayan ölüm her zaman acı getirir. Mesut Yılmaz'ın saygın bir devlet adamı kimliği vardır. Dün de cenaze törenine katıldık. Bir rahatsızlığının olmasının yol açtığı bir ölüm." Dedi. 
 
Biz erken seçime hazır mıyız? Hazırız

Erken seçim iddialarına ise "Erken seçim için şartlar olgunlaş mı? Erken seçim şartları kimin için olgunlaştı? Erken seçim kamuoyunun beklediği erken seçim kaçınılmazdır diyen oturup tartıştığı bir seçim süreci değil. Tek adam rejiminin başlangıcını yaşıyoruz. Sarayda oturan bir kişi karar verecek erken seçime gidilecek. Biz erken seçime hazır mıyız? Hazırız." Dedi. 

Ekonominin daha da kötüye gideceğini düşündükleri an erken seçime giderler. Ekonomi kötüye gidiyor. Eğer siz 15 yılda bir grup çevreye 620 milyar lira faiz ödüyorsanız sadece yurtdışına 146 milyar dolar faiz ödüyorsanız o ülkenin beli doğrulamaz. Bu geliri çiftçi almıyor emekli memur sanayici almıyor kim alıyor bu parayı? Biz hazırız seçim sırasında neleri söyleyeceğimiz hazır. 
 
"Bahçeli bir çıkış yaptı acaba seçim barajı düşürülür mü diye ama yüzde 10 seçim barajını koruyacağız dediler." 

Seçim ittifakı konusunun aslında yüzde 10 seçim barajının düşürülmesi için öne çıkartıldığını belirten Kılıçdaroğlu "Sayın Bahçeli'nin bu yöndeki açıklaması bence demokrasi açısından doğru. Ama hükümet bunu tercih etmeyecektir. Bahçeli bir çıkış yaptı acaba seçim barajı düşürülür mü diye ama yüzde 10 seçim barajını koruyacağız, dediler." ifadelerini kullandı. Kılıçdaroğlu sözlerine "Önümüzdeki süreç zaten bir ittifak süreci olacak. Tek adam rejimi, demokratik parlamenter sistem. Biz demokrasiden yanayız. Saray çevresi demokrasiden yana değil. Kim açık ve net demokrasiden yana tavır koyacak bu önemli. Türkiye Ortadoğu ülkeleri gibi olmalı diyorlarsa o çerçevede oturur düşünür ve kararlarını verirler. Ben hiçbir ülkücünün otoriteden yana olduğuna inanmıyorum. Demokrasi ülkücülerin olmazsa olmazıdır. Ülkücüleri ve milliyetçiler demokrasiden yana tavır alan gruplar olarak görüyorum. Bugün için herhangi bir ittifak söz konusu değil. Demokrasiyi savunanlara evet deriz. Kim demokrasiyi savunuyorsa demokrasiden yanaysa yargı bağımsızlığından yanaysa elbette nasıl reddedebiliriz." diyerek devam etti. 

"Her belediye başkanı hakkında inceleme de soruşturma da yapılabilir."

Chp'li Ataşehir Belediye Başkanı'nın görevde uzaklaştırılması hakkında açıklama getiren Kemal Kılıçdaroğlu; "Her belediye başkanı hakkında inceleme de soruşturma da yapılabilir. Hiçbir zaman inceleme yaptılar diye özel bir eleştiri getirmedik. Olabilir dosyaları isterler soru sorarlar cevap verilir. İçişleri Bakanı'nın saydığı unsurların tamamında belediye başkanımız hakkında takipsizlik kararı verilmiş verilmese zaten bir şey demeyiz. Beraat ettiği konu yeniden soruşturuluyor. Danıştay da soruşturulmasına gerek yoktur kararı veriyor. Battal Bey bana dosyayı teslim etti. Mahkeme kararı var nasıl ikna olmayacağım? Yargı kararı kesinleşmiş. Siz Man Adası'nı tartışmadan uzak tutmak için böyle bir olaya başvuruyorsunuz. Kılıçdaroğlu'nu neden bundan uzak tutacaklar? Belediye başkanlarının üzerinde baskı var. Bizim belediye başkanlarımızı baskılayarak onları iş yapamaz hale getirmek istiyorlar. Amaçları bu. İnadına bütün belediye başkanlarımız kendi belde halkına her türlü hizmeti vereceklerdir. Yolsuzluk varsa bize söylesinler, biz gideriz üstüne. Bir rezidansta kızımın 73 metrekarelik bir dairesi var. Değeri kaç lira gitsinler baksınlar. Gider başka yerden alır." dedi.  

'1 kuruşluk bir torpil varsa ben siyaseti bırakırım.' 

1 kuruşluk bir torpil varsa ben siyaseti bırakırım. Mal varlığımı araştırın diyorum araştırmıyorlar. Niye araştırmıyorlar? Siyasi manevra da Binali Bey yapsın. Niye siyasi manevra yapmıyorlar? Gelin kardeşim eniştemin benim mal varlığımı araştırın desin. Neden korkuyorlar onlar korkuyorlar. Kızımın dairesi orada kızıma dedim şu basın mensuplarını çağır bir görsünler. Bekar bir kız girişi çıkışı kontrollü olduğu için oradan alındı. Belediye otobüsünün gitmediği bir yer. Benim boğazımdan aşağı haram lokma inmez. Onun çocukları mal varlığını açıklamıyor. Battal Bey'in eşi ön seçimle geldi. Kontenjandan gelmedi ki. Kızım tazminat davası açtı kazandı zaten kendisi avukat. Kızıma kesinlikle hiçbir CHP'li belediyenin davasını almayacaksın dedim. Bir ticari ilişki kesinlikle olmayacak. Sıradan vatandaş gelirse onun davasına bakacaksın o kadar. Bunların hepsine dikkat ediyoruz. Benim kızım avukat mütevazi daire alıyor NTV'ye de söyleyelim gitsin çekim yapsın orada. Bir sefer gittim evine bu kadar sıradan bir ev nasıl olur da milyon dolarlık versinler 1 milyon dolar hemen verelim. Hatta 500 bin dolar veya 100 bin dolar versinler hemen verelim. 

"Beni tehdit edecek devletin gücünü kullanarak kim oluyorsun sen kimsin beni tehdit ediyorsun?" 

 
İçişleri Bakanı Soylu'nun "Sen bitti." Sözüne ithafen açıklamada bulunan Kemal Kılıçdaroğlu, Ona yanıt vermedim yanıt vermeye değmez çünkü en azından benim muhatabım olması ama parti sözcümüz ağzının payını verdi. Kalkacak beni tehdit edecek devletin gücünü kullanarak kim oluyorsun sen kimsin beni tehdit ediyorsun? FETÖ ile irtibatı da soruldu. Özgür Bey açıklayacak zaten. Bir kişi çok sık parti değiştirirse o kişinin kişiliği her zaman tartışma konusu olur. Özgür Bey gensoru tarihine kadar süre verdi. Düne kadar Erdoğan hakkında ağıza alınmayacak her şeyi söyleyen bir adam nasıl gelir de İçişleri Bakanlığı koltuğuna oturur? Dün söylediğini bugün nasıl yalarsın? Bunlar kendi çukurlarında debelenip dururlar, dedi. 

Yurdışına para transferi polimiğine açıklık getiren Kemal Kılıçdaroğlu; "Bir para transferi var mı? Var. Bu Mustafa Erdoğan ile ilgili SWIFT. Gönderici Türkiye Halk Bankası. Paranın miktarı her şeyi burada yazılı. Para çıkıyor. Alıcı da var gönderici de var. Bu para bir şekliyle gidiyor geliyor. Bunun bir şirket satışı olduğu söylendi. Kim söyledi? Erdoğan söyledi. Bu şirket satışı kime diye sorduk. Bu ana kadar cevabını almış değiliz. Bellway Limited'in sermayesi 1 sterlin. Para transferi 15 milyon dolar. Nasıl oluyor bu? Belgeler sahtedir dediler birisi de sarayın avukatı onu da baroya şikayet ettik belgeyi görmeden nasıl sahtedir der? Bu şirket satışıdır dediler peki hangi şirket? Man Adası'nda niye şirket kurarsınız siz? Kılıçdaroğlu tüyü bitmemiş yetimin hakkını sormak zorundadır. Şirketin adını bana söylemek zorundadır. Kime sattınız bu şirketi? Bize çok belge gelir. Bazen posta ile bazen elden verilir. Hiçbir belgeyi check etmeden kullanmayız. Önce dekontlar geldi sonra SWIFT kayıtları geldi. Yüzde 100 doğru. Bunlar da sahte olabilir dedik başka kanallardan da check ettik. Balbey Limited'in internet sitesine girdik. Benim adım nasıl Kemal ise bunların hepsi yüzde 100 doğru. Şimdi araya devletin istihbarat teşkilarını sokuyorlar. Bu ülkede namuslu on binlerce bürokrat var. Hırsızlığı yolsuzluğa tamammül edemeyen insanlar var. Bir açıklama yapıldı Erdoğan'ın yakın akrabalarının Man Adası'nda şirketleri yoktur dediler. Bakın Ziya İlgen'e ait şirket darbeyi öğrendiği enişteye ait. MASAK'ı emniyet istihbaratı Sermaye Piyasası Kurulu'nu göreve çağırıyoruz." Ifadelerini kullandı. 

Chp'nin 2019 seçim stratejisini için ise Kemal Kılıçdaroğlu;  "Seçmene demokrasiyi savunun diyeceğiz. Yargı bağımsız değil. Üniversiteler özerk değil. Türkiye hala Olağanüstü Hal ile yönetiliyor. Niçin? Parlamento büyük ölçüde devre dışı bırakıldı. Seçimle gelen milletvekili hapse atıldı. Milletvekilleri hapiste. Milletvekilleri yargılanabilir ama siz insanları alıyorsunuz hapse atıyorsunuz. Bu ülkenin insanı fakirleşti. Çiftçi fakirleşti işçi öyle memur öyle. Özellikle bu Man Adası'na gidip oralarda para transferi yapanlar bu ülkeye ihanet içerisindedirler. Başbakan'ın da işine gelmiyor onun da çocukları bu işin içinde. Bir tane belge göstereyim SGK'nın terörden mağdur olan birisne bağladığı aylık 221 lira 40 kuruş. 221 lira ile kim nasıl geçinecek? Suriyelilere 30 milyar dolar harcamışlar nereye harcamışlar. Bir belge daha göstereceğim altında yardım olarak dağıtıldığı düşünülen miktar yazıyor. Dağıttıysanız dağıtmışsınızdır. Miktar 11 milyar. 11 katrilyon. Devlet gayriciddi. Konuştukça batıyorlar. Benden de korkuyorlar çekiniyorlar üstüme geliyorlar niye konuşuyor diye. Soruma yanıt vermiyorsun. Düşünür mü devlet yardım yapmışsan yapmışsın yapmamışsan yapmamışsın. Binali Yıldırım'ın Meclis'te yaptığı konuşma Sayın Cumhurbaşkanımızın hiçbir yakınını o adadaki şirket yok dedi. Beni kandırdılar diyecek. Saray seni de kandırır yanıltır." dedi.  

Chp'nin Cumhurbaşkanı adaylığını hakkında Kılıçdaroğlu "Çok güzel bir adayımız olacak. Biz diğer partiler gibi değiliz otururuz tartışırız ondan sonra bir karar veririz. Birden fazla isim var." Ifadelerini kullandı. 

'Bahçeli'ye cevap vermiyoruz. Mhp'nin asıl eleştirmesi gerekenler ülkeyi yönetenler.' 

Devlet Bahçeli'nin tavrını  şık bulmadığını belirten Kemal Kılıçdaroğlu sözlerine "Muhalefet partilerinin birbirlerini eleştirmelerini doğru da şık da bulmam. Sayın Bahçeli arada bir oldukça sert açıklamalar yapıyor ama cevap vermiyoruz. Asıl eleştirilmesi gerekenler ülkeyi yönetenler. Demokrasiden yana tavır takınıyorsa başımın üstünde yeri var. Ama sarayın rejimini tanıyorum diyorsa kendisinin bileceği iş. Biz yerliyiz milliyiz. Biz milliyetçiliğimizi Kıbrıs'ın Beşparmak Dağları'na yazmışız." diyerek devam etti. 

 
Abd başkanı Trump'ın açıklamasını değerlendiren Kemal Kılıçdaroğlu, 

"Trump'ın bütün dünyada BM'de yalnız kalması çok değerli bir olay. Bu karar 1969'lardan beri hep alınır. 2017 yine aldık aynı kararı gereğini yapın. Dışişleri Bakanlığı'nın sitesinde İsrail'in başkenti boş. Niçin Tel Aviv yazmıyorlar? Senin büyükelçiliğin Tel Aviv'de. Niye yazmıyorsun? İsrail'i terör devleti diye tanımlıyor niye büyükelçini çekmiyorsun? İsrailliler Türkiye'ye vizesiz gelirler biz İsrail'e vize ile gideriz. 1969'lu yıllardan beri Doğu Kudüs'ün Filistin'in başkenti olduğu söylenir ama hiçbirisi orada büyükelçilik açmış değil. Mavi Marmara saldırısı gibi 20 milyon dolara Türkiye'nin itibarını sattılar. Gazze'de abluka kalkmadan kabul etmem demiştim tükürdüklerini yaladılar. Sen orayı terör devleti ilan ediyorsan derhal kusura bakma ben geri çekiliyorum diyeceksin. İslam İşbirliği Teşkilatı bildirisine derhal sözcüğünü koydular. Niye bunu yapıyorlar? Emin olun bilmiyorum. Bunu yapmak için devlet deneyimi olmaması lazım. Erdoğan 5 Ocak 2016'da İsrail'e ihtiyacımız var açıklaması yaptı. Koskoca Türkiye Cumhuriye Devleti'nin terör devleti olarak tanımladığı İsrail'den ne ihtiyacı var? Sen neden İsrail'e muhtaçsın? Oturacaksın adam gibi ya Filistin'in yanında yer alacaksın ya İsrail'i dışlayacaksın. 

Kararı alan kim Trump? Trump'la ilgili ne söylediler? İkiyüzlülük bir devlete hayır getirmez. Açık ve net olacaksınız kararlarınızı öyle vereceksiniz. Çok konuşuyorlar hiçbir şey yapmıyorlar. Dışişleri bürokrasisini tamamen devredışı bıraktılar. Basın toplantısını İbrahim Kalın yapıyor. Hangi birikimle yapıyor? Devlet şu anda yok." dedi. 

ABD'deki Hakan ATİLLA davası hakkında çok net konuşan Kılıçdaroğlu "Reza Zarrab gibi bir sahtekar var bakanlarına rüşvet dağıttı. Merak ediyorum sarayda oturan zat Reza Zarrab aleyhine neden tek cümle kurmaz. Bu şarlatandır diye bir cümle kursun. Zarrab için Amerika'ya nota verildi Hakan Atilla için verilmedi. Kılıçdaroğlu Bahçeli gibi olsun o zaman rahat eder yoksa başı belaya girer diyorlar. Zarrab sahtekardır diye niye bir cümle kullanmıyor?" ifadelerini kullandı.  

Deniz BAYKAL'ın sağlık durumu için ziyarette bulunacağını belirten Kemal Kılıçdaroğlu, "Durumu iyiye gidiyor. Almanya seyahatim olacak Türklerin Almanya'ya göçünün yanlış hatırlamıyorsam 50. yılı ile ilgili özel bir program yapılır oraya katılacağım. Deniz Bey'i ziyaret edeceğim umarın kısa süre içinde sağlığına kavuşur. Deniz Bey hayatını siyasete adamış bir kişi.'' diyerek sözlerini bitirdi. 

 
 
 

  

 
 
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.