banner108
banner125
banner61

Keleş KOZ'a konuştu; Duyar kamuoyunu kandırdı

banner65

Röportaj; Gökhan KARABULUT

banner57
Keleş KOZ'a konuştu; Duyar kamuoyunu kandırdı
08 Kasım 2017 Çarşamba 16:38

banner15
Büyük Birlik Partisi İl Kongresinin iptal edilmesinin ardından Ercan Keleş’e merak ettiklerimizi sorduk. Keleş bilindiği üzere BBP il kongresinin yapılamayacağını ve hukuksuzluk olduğunu öne sürmüş ve kongrenin iptal edilmesi için Ankara Yüksek Seçim Kuruluna başvuruda bulunmuştu.

üyük Birlik Partisi yaklaşık iki yıldır olumsuz haberlerle gündeme geliyor. Görünen o ki parti içinde çok ciddi çekişmeler var. Neler oluyor? Serhat Duyar ile Kocaeli’de yeniden kendini gösteren ve bir süre takdir toplayan Büyük Birlik Partisi buralara nasıl geldi; 

Öncelikle bu söyleşi için teşekkür etmek isterim. Sorunuzu hızlıca cevaplayacak olursam. 
İfade ettiğiniz gibi Serhat Duyar ile Büyük Birlik Partisi Kocaeli’nde iyi bir çıkış göstermişti. Aydınlar Ocağı gibi önemli bir oluşumun içinde kısa sürede olsa bulunmasının meyvesini topladı. Belli bir süre toplumsal duyarlılıkla milletin derdi ile dertlendi. 

Mesela Körfez ilçemizde bulunan Kalburcu Köyündeki su sorununu kamuoyuna taşıması, Kandıra İlçemizde bulunan Köseller Köyündeki fırın sorununu kamuoyuna taşıması, Tüpraş’ın Sapanca Gölünden usulsüz su kullanmasını kamuoyuna taşıması, bunlar bir siyasetçi için iyi başlangıçlar diyebilirim. Ciddi anlamda da itibar gördü ve Serhat Duyar’ı kamuoyu başarılı bir siyasetçi olarak algıladı.

Kamuoyu nezdinde bu tür çalışmalar yaparken parti içinde de danışmanlık aldığı kişilere eğitim yaptırıyor, filmlerle ve okuma programları ile siyasal iletişim eğitimleri yaptırıyordu. Nitekim bu tür çalışmaların sonucunda daha güzel kampanyalar düzenlendi. Gerek basılı medyayı gerekse sosyal medyayı etkili kullanarak partimizi ve kendisini kamuoyunda görünür kıldı.

Buraya kadar her şey güzel. Tabi bu anlattıklarım eski Serhat Duyar’ı yansıtıyor. Ancak daha sonra bazı AK Partili yöneticilerle ortak ticari ilişkilere girmesinden sonraki süreçte eski Serhat Duyar gitti, yerine parti içinde gerginlikler çıkaran, eski arkadaşlarına dirsek atan, sürekli siyasi entrikalar peşinde koşan, hep ben demeye başlayan bir siyasetçi profili meydana geldi.

Aslında parti içinde yaşanan tüm gerginliklerin temelinde yeni Serhat Duyar ve Muhsin Yazıcıoğlu’nun ilkelerinden uzaklaşan davranışları yatıyor diyebilirim. Bizim eski Serhat Duyar’la bir sorunumuz yok. Ancak yeni Serhat Duyar’ın, partimizin manevi sermayesini kişisel egoları için ve bir yerlere daha kolay ulaşabilmek için kullanmasına da müsaade edemeyiz. Hiçbir menfaate boyun eğmemiş ve her zaman dik durmuş Muhsin Başkanın izinden giden hiç kimsenin de müsaade etmemesi gerektiğine inanıyorum.


‘‘PARTİMİZDE SİYASET YAPAMADIK’’

Buraya kadar anlattıklarınızdan anladığım kadarıyla Serhat Duyar bir değişim geçirdi ve siz bundan rahatsızsınız. Peki, sadece siz mi rahatsızsınız? Neden sadece siz bu konuyu dile getiriyorsunuz? 
Benimle ilgili kısma geçmeden önce şunu ifade etmek isterim ki, son beş yıl içinde partimize değer katan hiçbir isim şuan Serhat Duyar’ın yanında değil. Hepsi bir şekilde Serhat Duyar ile yollarını ayırdı. Yanında sadece medyaya yeni atılan patronu kaldı. Her gün görüştüğü ve kendisine değer katan onlarca isim şuan yanında yok. Çünkü hepsi kamuoyunun bilmediği birçok gerçeği gördü ve Serhat Duyar’ın oyuncağı haline dönüşen partimizde aktif siyaset yapamaz hale getirildi.

Şahsım ile kısmına gelirse, ben siyaseti Muhsin Başkana ve onun ilkeli siyaset tarzına vurgun olduğum için yapıyorum. Bunun için Büyük Birlik Partisindeyim. Ülkemizin Muhsin Başkan gibi dik duran, eğilmeyen ve millet adına haksızlıklarla mücadele eden siyasetçilere ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Ve bu doğrultuda siyaset yapmak için mücadele ediyorum. Muhsin başkan Türkiye’nin vicdanıydı. Bizlerde Kocaeli’nin vicdanı olmak durumundayız. 

Bu mücadelemizi yaparken doğal olarak insanlar sizi ve çalışmalarınızı takdir edebiliyor. Kendilerine öncülük yapmanızı ve demokratik yollarla parti hiyerarşisinde yer almanızı isteyebiliyor. Ancak ne zaman arkadaşlarımdan böyle bir talep gelse ve benim kongrede aday olmam gerektiği konu olsa, bir şekilde adaylığımın engellendiğini gördüm. Ve hiçbir zamanda bu engellerin nedenini öğrenemedim. Bildiğim tek şey Serhat Duyar’ın engel olduğuydu.

"GENEL MERKEZ İŞİN KOLAYINA KAÇIYOR’’
Peki, sormadan edemeyeceğim; Serhat Duyar’ı tek adamcılıkla suçluyorsunuz neden?
İlk sorunuza verdiğim cevapları hatırlarsanız eski Serhat Duyar’ın yaptıklarını anlatmıştım. Böyle birisi bir çok sorumluluğu omuzladığı için ve partimize görünürde değer kattığı için Genel Merkez nezdinde itibar görür ve kendisine inisiyatif kullanacağı bir alan verilebilir. Bu çok doğal bir süreç.

Serhat Duyar’da bir süre Muhsin Yazıcıoğlu’nun ayak izlerini takip ederek siyaset yaptı. Hem kamuoyunda hem de Genel Merkez nezdinde ciddi itibar gördü. Genel Merkez’de ona sormadan Kocaeli’nde bir şey yapamaz oldu. Hala da o günlerden kalan algının meyvesini yiyor. Genel Merkezimizi istediği gibi yönlendirebiliyor. Genel Merkezimizde işin kolayına kaçıyor. Teşkilatlardan bihaber sadece çağrıldıkları yere gidip konuşma yapmayı tercih ediyorlar. Son yaşanan kongrede bu durumu net bir şekilde ortaya koyuyor diye düşünüyorum. 

Genel Merkezimiz, Serhat Duyar’ın şova odaklanan yeni yüzünü bir türlü görmek istemiyor. Hala eski algı üzerinden kendisine bir güç veriliyor. Şuan Kocaeli kamuoyunda Serhat Duyar ile algı, gerçeği yansıtacak şekilde değişmeye başladı. Bu gerçeği birçok köşe yazarı da kongre öncesine kaleme aldı. 

Ortada ciddi anlamda değişmiş, Muhsin Yazıcıoğlu’nun ayak izlerinden uzaklaşmış, sürekli ayak oyunları yapan ve medya üzerinden içi boş organizasyonlarla şov yapan bir siyasetçi profili var. Allah’a şükür bu son yaşanan kongre krizi ile de iyice takkesini düşürdü. Kocaeli gerçeği gördü. Umarım Genel Merkezimizde gerçekleri görür ve Muhsin Yazıcıoğlu’nun ayak izlerinden uzaklaşan Serhat Duyar’ı yeniden fabrika ayarlarına döndürebilir. Ancak ben bunun olabileceğini çok zannetmiyorum.


‘KOMHREYİ NEDEN YARGIYA TAŞIDI?

***Buraya kadar anlattıklarınızla parti içindeki gerginliğin sebeplerini öğrenmiş olduk. Son olarak da geçen ay içerisinde yaşanan kongre sürecini öğrenmek isteriz.  Siz olayı yargıya taşıdınız. Neler yaşandığını özetleyebilir misiniz?
Malumunuz hepinizin bildiği gibi Nihat Yıldız’ın başkanlığındaki İl Yönetiminde görevdeydim. Nihat Yıldız görevden ayrılacağını açıklayınca, arkadaşlarımın da tavsiyesi üzerine bende aday olmak istedim. Tabi her zaman ki gibi genel merkezimizin manipüle edilmesi ile bir şekilde engellendim ve İl Başkanlığına Av. Şeref Gönenli atandı. Tabi Av. Şeref Gönenli’yi de rahat bırakmadılar. Onu da görevden aldılar. Derken il başkanlığı Serhat Duyar’ın eline kaldı. Kendisi de partiyi kongreye götürmesi gerekiyordu.

Ancak eski Serhat Duyar döneminde akıl aldığı insanlar yanında olmadığı için ve toy adamlarla siyasete devam ettiği için her şeyi eline yüzüne bulaştırmaya başladı. İl kongresi öncesi yapması gereken ilçe kongrelerini yapmadı. Gerekli atamaları yapmadı. Hala eski arkadaşlarımız ilçe başkanı olarak görünüyor. Tamamen şova yönelik adımlar attı. Sanki bütün ilçelerde teşkilatlanıyormuş gibi medyada pozlar vermeye başladı. Oysa sadece bir iki adamla fotoğraf çekip kamuoyunu yanlış yönlendirmek için uğraşıyordu. Nitekim YSK’nın kongre iptali kararı ile her şeyin balon olduğunu görmüş olduk.

Ortada ilçe kongrelerini yapmadan ve usulsüzce oluşturulan delege listesi ile İl Kongresi yapmaya çalışan ve rakiplerini hukuksuz bir şekilde devre dışı bırakmaya çalışan biri vardı. Bizde buna seyirci kalamazdık. Olayı önce İl Seçim kuruluna, sonra yargıya, son olarak da YSK’ya taşıdık. 
Normalde İl Seçim kurulunun rahatlıkla görebileceği ve gerekli kararı alabileceği kongreyi ancak YSK’ya yaptığımız başvurumuz ile iptal ettirebildik. Adalet yerini buldu ve Serhat Duyar’ın nasıl birisi olduğunu kamuoyu görmüş oldu. Her şey yolundaymış ve hiçbir yanlışı yokmuş gibi konuşup duruyordu. Zannediyorum YSK kendisine güzel bir ders vermiş oldu. 

Bu olaylardan Genel Merkezimizin de gerekli dersleri alacağını ümit ediyorum. Serhat Duyar gibi işin şovunda olan ve gerekli hukuki zemini oluşturmadan siyaset yapan parti yöneticilerini uyaracaklarına ve gerekli denetimleri yapacaklarına inanıyorum. 

Bizler de Muhsin Başkanımızın “Bir saniyesine bile hükmedemediğimiz bir dünya için; bu kadar fırıldak olmaya gerek yok!” cümlesinde ifade ettiği gibi hiçbir fırıldaklığa gerek duymadan davamızın öncüsünün ayak izlerinden ayrılmadan siyaset yapmaya devam edeceğiz.

banner29

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.