banner478
banner421

KATIRCIOĞLU VE KEFEK HEYETİ HELSİNKİ'DE

banner418

Meclis Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) milletvekilleri, kadın erkek fırsat eşitliği çalışmalarını yerinde gözlemlemek ve Türkiye’de gerçekleştirilen çalışmalar konusunda paylaşımda bulunmak üzere Finlandiya Parlamentosu ile Türkiye Büyükelçiliğini ziyaret ederek temaslar gerçekleştirdi ve Helsinki’deki vatandaşlarımızla buluştu.

banner482
KATIRCIOĞLU VE KEFEK HEYETİ HELSİNKİ'DE
17 Eylül 2017 Pazar 13:47

banner460
Türkiye Büyük Millet Meclisi Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) ve Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women), Parlamentolar Arası Birlik (IPU) işbirliğiyle kadın erkek fırsat eşitliği konusundaki örnek uygulamaları yerinde incelemek üzere Finlandiya’da çalışma ziyaretleri gerçekleştiriyor. İlk olarak Finlandiya parlamentosunu ziyaret eden 8 milletvekilinden oluşan heyete, Finlandiya Parlamentosunda Eşitlik Ombudsmanı bilgi verdi. Daha sonra Finlandiya İstihdam ve Eşitlik Komisyonu Başkanı Tarja Filatov Heyet ile buluştu, çalışmaları hakkında bildi. KEFEK heyeti akabinde Parlamentonun en etkin komisyonlarından olan AB Komisyonu PACE Parlamento Başkanı Anne-Mari Virolainen ile bir araya geldi.

Daha sonra KEFEK heyeti Finlandiya Parlamentosunda 400.000 üyesi bulunan Kadın Konseyi yetkilileri ile bir araya geldi. Akabinde Meclis İdari amirliğinden yasa süreçleri ile ilgili bilgi aldı.

Daha sonra heyet oldukça yoğun görüşmelerine Sosyal İşler ve Sağlık Bakanlığında devam etti. Finlandiya Eşitlik Konseyi Genel Sekreteri Hannele Varsa ile Türkiye Büyük Millet Meclisi Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu karşılıklı heyetler arası görüşme gerçekleştirdi.

HEYET GURBETÇİLER İLE BİR ARAYA GELDİ

Finlandiya Büyükelçiliğini ziyaret eden (KEFEK) Komisyonu üyeleri gün içine yapılan temaslar sonrasında, Helsinki’de yaşayan gurbetçilerimiz ile bir araya gelerek gurbetçi vatandaşlarımızın Finlandiya’da yaşadıkları sıkıntı ve problemleri dinlediler.

KADINA YÖNELİK ŞİDDET EVRENSEL BİR SORUN

Türkiye Büyük Millet Meclisi Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Başkanı Radiye Sezer Katıcıoğlu yaptığı kısa açıklamada şunları söyledi; “Türkiye Büyük Millet Meclisi Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) olarak, Finlandiya’ya yaptığımız çalışma ziyareti kapsamında karşılıklı heyetler olarak görüşmelerimizi gerçekleştiriyoruz. Finlandiya kadın erkek fırsat eşitliğinin sağlanması noktasında önemli adımlar atmış bir ülke. 1907’de ilk kadın parlamenterini seçmiş bir ülkeden bahsediyoruz. Çalışma hayatına ve politik yaşama katılım noktasına önemli gelişmeler elde edilmiş. Ancak kadın hakları noktasında yol kat etmiş olsalar da kadına yönelik şiddet halen ülkenin kanayan bir yarası olmaya devam ediyor. Ülkede kadınların %45’i sözlü ve fiziksel tacize uğramaya devam ediyor. İki kadından birinin tacize ve şiddete maruz kalması ciddi olarak ele alınması gereken bir problem. Yapılmış önemli çalışmalara rağmen elde edilen neticelerin sürdürülebilir olma noktasında sıkıntılar yaşanıyor. Bu noktada maalesef kadına yönelik şiddet evrensel nitelikte bir sorun olma özelliği taşımaktadır.

Karşılıklı olarak yaptığımız toplantılar oldukça verimli geçti, Ülkemizin tecrübeleri ve belirlediği yasal çerçeveyi de aktarma fırsatımız oldu.

Temaslarımızın önemli bir ayağı da Finlandiya’da yaşayan gurbetçilerimizle olan buluşmalarımızdı. Büyükelçiliğimizin girişimleri ve çeşitli vesilelerle vatandaşlarımızla buluştuk, sorunlarını ve taleplerini dinledik. Şüphesiz, dikkat çektiğimiz en önemli nokta küresel bir terör şebekesi olan FETÖ’nün faaliyetleri ve karanlık yüzüydü. Sayısı 12.000’i bulan vatandaşlarımızdan, FETÖ konusunda daha dikkatli olmayı, Avrupa’da tutunmaya çalışan bu alçaklara fırsat tanınmaması hususunda ellerinden gelen gayreti göstermelerini istedik. FETÖ yalnızca ülkemiz için değil bulunduğu her ülke için tehdit oluşturan bir unsurdur. Finlandiyalı yetkililere bu tehlikenin boyutları ve 15 Temmuz’da yaşananlar hakkında da detaylı bilgiler verme fırsatımız oldu.

Ülkemizden uzakta da olsak ülkemizin sıcaklığını ve samimiyetini bizlere hissettiren vatandaşlarımıza müteşekkiriz, onların yanında olmaya devam edeceğiz. ”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.