banner140
banner127
banner138

Kandaz'dan zehir zemberek açıklamalar!

banner65

3 dönem AK Parti Kartepe İlçe Başkanlığı görevinde bulunan ve önümüzdeki dönem ilçe başkanı gösterilmeyeceğine kesin gözüyle bakılan Hasan Kandaz KOZ’a konuştu. Kocaelikoz’a önemli tespitlerde bulunan Kandaz’ın bu röportajı çok konuşulacak. Sorularımıza açık yüreklilikle cevap veren Kandaz, ‘metal yorgunluğu bırakın partimde durgun metaller var. Partimde Hasan Kandaz gitsin de yerine kim gelirse gelsin diyen bir güruh var’ ifadesini kullandı.

banner57
Kandaz'dan zehir zemberek açıklamalar!
09 Kasım 2017 Perşembe 14:40

banner15

RÖPORTAJ- GökhanKARABULUT


‘’VİCDANIM RAHAT’’

***Önümüzdeki dönem AK Parti Kartepe İlçe Başkanı adayı olarak gösterilmeyecek siniz. Kendiniz mi aday çıkmadınız yoksa Genel Merkezin bir tavrı mı aday gösterilmemeniz?

***Partimde 3 dönem kuralı var. Son büyük kongremizde 3 dönemi dolan ve 4. Dönem aday olacak isimlerin onayı MYK kararına bağlandı. AK Partiye 2002 yılında üye oldum, MGV kültüründen gelen siyasi bir kültürümüz var bizim. AK Partiye beni çeken en önemli ayrıntı 3 dönem kuralıydı. Bizim dava olarak gördüğümüz tüm söylevler AK Partide mevcuttu. Ve bizi anlatan, davamızı güden AK Partiye katıldım. Şu son dönemimi arzulayarak ilçe başkanı olmadım,şimdi pekte zorlamanın bir anlamı olmadığı kanaatindeyim. 3 dönemdir ekibimle birlikte başarıdan başarıya koştum. Her seçim üzerine koyarak ilerledik.Türkiye birincisi 2.ve 3. Olduk. Yaptığımız projeler Genel Merkez tarafından örnek gösterildi ve tüm illerde bizim yaptığımız projeler hayata geçti.Bunlardan biri ‘’İlçe ilçe seçime’’ projemizdi. Genel Merkezimiz 2010 yılında ki referandumda bu projenin faydasını gördü. Hal böyleyken 4-5 zorlamanın anlamı yok. Gençlerin, teşkilatın önünü açmak gerekiyor. Bu işi noktalamak en iyisi. 2 dönem ideal 3.dönem infial olur.İnsan 3 dönemde demode oluyor. Ben Kartepe ilçesiyle özdeşmiş bir siyasetçiyim.Sevenimiz olduğu kadar sevmeyenimiz de var elbet. Lakin ekibimle başarılı bir şekilde ilçe başkanlığı yaptım vicdanım rahat. Bunun mutluluğunu yaşıyorum.Bundan sonra ilçe ölçeğinde siyaset yapmak istemiyorum, beklentim yok,kaderimiz bizi nereye taşırsa  başım üzerine, ben siyaseti bırakıyorum desem beni bırakmayacaklarını çok iyi biliyorum. Kartepe ilçesinde Artvinli bir Belediye Başkanı var, ilçe başkanı da Artvinli olursa farklı tartışma yaşanır ilçede. Siyasi büyüklerimize de bunu söylüyorum. Ben doğruları olan bir politikacıyım ve doğru bulduğumu da yüksek sesle ifade eden biriyim. Yanlış varsa uyarmak bizim görevimiz. Sırat köprüsünden geçerken hesap vereceğiz çünkü’’

‘’GÖREVİ LÜTUF GİBİSUNARLARSA ASLA KABUL ETMEM’’

***Siyaset koridorlarında ve sokakta konuşulan aday gösterilmediğiniz konuşuluyor fakat?

***Aday gösterilmedi ifadesine kesinlikle katılmıyorum. Ben zaten uzun süre önce farklı platformlarda tekrar aday olmayacağımı söylemiştim.Aday gösterilmedi dedikodusunu yapanlar benim hata yapmamı istedikleri için böyle konuşuyorlar. Siyasi büyüklerimizin böyle bir tavrı yoktur. Önümüzdeki günlerde Genel Merkeze çağıracaklar, değişiklikleri tebliğ edecekler. İnanın yazılan  çizilenlere kafamı yormuyorum.Seçim gecesine kadar Kartepe İlçesi’nin siyasi patronu benim.

***Siyasi deneyiminiz var, ilçe bazında siyaset düşünmüyorum diyorsunuz, bunu biraz açar mısınız? Siyasi büyüklerinizin sizi nerede görmesini istesiniz?


***Örnek veriyorum, ilçe başkanı yapılacak olan arkadaşımızla ilgili istişare yapmak istiyorum. Bana mesela İl yönetim kurulu  üyeliğini bir lütuf olarak sunarlarsa asla kabul etmem ama Hasan Kandaz senin tecrübene, birikimine ihtiyacımız var derlerse ve bu şekilde yaklaşırlarsa emir telakki ede rgörevimin başına koşa koşa giderim.

***AK Parti’de 3 dönem en uzun süre ilçe başkanlığı yapan isimsiniz. Siyaset sizden ne aldı, ne verdi geriye?

***Ailemle doyasıya vakit geçiremedim.  İlçe başkanı olduktan 3 ay sonra kızım oldu büyüdüğünü göremedim. Doyasıya kucağıma alıp onu sevemedim. Akrabalarımı ihmal ettim, özel günlerinde yanlarında olamadım. Ekonomi anlamında bana katkısı olmadı aksine benden aldı. Ama Siyaset yapmaktan haz duydum. Mesela çok üzüldüğüm zamanlarda oldu. Sibel Gönül’ün siyasete virgül koymasına üzüldüm,Mahmut Civelek’in Milletvekili adayı gösterilmemesine kahroldum.  7 Haziran seçimlerinde tek başına iktidarı kaybedince çok üzüldüm. İlk defa siyaseten gözümden yaş geldi çünkü çok çalışmıştık. İkinci dönemimde ki aday belirlememde ağır ithamlarda bulundular,gazeteler çok yüklendi o dönem bana. İnsanlar maalesef kara propagandaya inandılar.  Sonra çok sevindim, siyasi büyüklerimin karşımda olmasına rağmen Genel Merkez tarafından tekrar aday gösterildim.

‘’AK PARTİ İLE EKONOMİK GÖBEK BAĞIM YOK’’

***Genel Merkez sizi dinlendirmek ister ve siyaseten önünüzü tıkarsa tavrınız ne olur?

***Recep Tayyip Erdoğan bugün benim için çok önemli bir lider. Şu an siyasette en düzgün lider Erdoğan. Fakat Genel Başkanımız Cumhurbaşkanımız Erdoğan’da bizler gibi fani. Erdoğan gibi aynı söylevlerde,davamızı savunabileceğimiz biri çıksın onun yanında yer alırız. Bizler için dava önemli. AK Parti ile mali göbek bağım yok. Benim işim gücüm ailem AK Parti ile doğmadı. Çok açık ve net söylüyorum davamızı güden biri çıksın onunla yol yürürüm’’

***Parti çevrelerinde Başbakan yardımcısı bölgemizin milletvekili olan Fikri Işıkla aranızın açık olduğu konuşuluyor. Nedir bu konu, gerçekten aranız açık mı Fikri beyle?

***Fikri beyle şahsi bir sorunum kesinlikle olamaz. Ben Maşukiye’den kendisi Hereke’den belediye başkan adayıydı Fazilet Partisinden.Hatta daha öncesinden tanışıklığımız var Fikri beyle. Bende fırıncıydım Fikri beyde. İlçe başkan adaylığım sürecinde Fikri beyin öteleyici tavrına şahitlik yapmadım ama aynı zamanda destekler açıklamalarına da şahitlik yapmadım, nötr kaldı. Ama kamuoyunda Fikri beyle aramızın açık olduğu hep konuşuldu durdu. Ben teşkilatıma Fikri beyin çalışkanlığını, kıvrak zekasını örnek olarak hep gösterdim. Fikri bey hep şöyle açıklamalar yapardı, aday olacak isimler bu kriterlere uymalı şeklinde,, Fikri beyin açıkladığı bu kriterler hiç bende olmayan kriterlerdi. Kamuoyunda bu yüzden de böyle bir algı oluşmuş olabilir.  

***Siyasette kırgınlığınız var mı?

***Adım atarken Allah ne der diye düşünen bir insanım.Sokakta, siyasete elbette gönül koyduğum insanlar oldu. Ama konumum gereği yanlışı gördüğümde ikaz etmekle görevliyim. Uyarmak benim görevim. O açıdan beni büyük hayal kırıklığına itecek bir şey yaşamadım. Siyasette yanlış kararlar vermiş de olabilirsiniz, çevreniz sizi yanlışta yönlendirmiş olabilir ama hiçbir zaman keşke demedim. Bu bölgede 10 belediye kapandı tek belediye oldu, ilçemde bugün hayatta olan ve bölgemizde belediye başkanlığı yapmış 27 kişi yaşıyor. Yüzlerce belediye meclis üyesi ve muhtar bugün hala ayaktalar. Bu bölge zor bir bölge. Her evin mahrem yanı olduğu gibi siyasetin de mahrem alanları vardır lakin bu mahremi sokakta pazarda anlatanlarda çıktı.

‘’BELEDİYE BAŞKANLIĞI TEKLİF EDİLDİ AMA…’’

***Belediye Başkanlığı düşünüyor musunuz?

*** Belediye Başkanı olmak için siyaset yapmadım. Siyasi kader bizi nereye taşırsa bilemiyorum. Yarın ne olur bilinmez. Bugün tüzük gereği belediye başkanlığı konumundan daha yüksek bir konumdayım. Geçtiğimiz dönem parti büyüklerimiz beni Belediye Başkanı yaymak için teklif ettiler. O dönem belediye başkan adaylarının başvurularını biz alıyorduk, etik bulmadım o dönem belediye başkanlığını ve kenara çekildik görevimizin başında kaldık.

***Metal yorgunluğu için ne düşünüyorsunuz?

***Ben iki kademe olarak düşünüyorum. Belediye Başkanlıkların da misyonunu tamamlayan Belediye Başkanları var. Hem kendisine yük hem makama yük getiren isimler var. Birde siyasette ki metal yorgunluk var. Ben kendimi metal yorgunu olarak kabul etmiyorum. İl bazında durgun metaller var aslında onları partimize büyük zarar veriyorlar. Metal yorgunluğu bırakıp durgun metallere bakmak lazım.Durgun metaller varken yorgun metalle uğraşılmaz.

***Siyasi operasyon bekliyor musunuz?

***Kesinlikle bekliyorum. Şahsımda dâhil tüm teşkilatlarda büyük bir operasyon bekliyorum. İlçe bazında konuşuyorum büyük bir değişiklik olmaz, birkaç arkadaşta değişiklik olur, yerel seçimler eğer vaktinde yapılırsa büyük operasyon kapıda.

***Hakkınızda kara propaganda yürütüldüğünü söylediniz? Açar mısınız?

***Biz Kartepe İlçe Teşkilatı olarak aramıza kimseyle duvar örmedik. Aksine uzlaştırıcı ve yapıcı siyaset yaptık. Kartepe zor bir ilçe,bunun iyi etüd edilmesi gerekir. Benim her mahalle temsilcim asker değil general. Burada yöneticilik yapmak çok zor. Bu coğrafyada kazasız belasız görev yaptık. Benim ekonomimi konuştular sürekli. Ben her sabah 80 yaşını aşmış anneve babamın duasıyla dışarı çıkan bir insanım, sokakta sırtlandık yapacak biri değilim. İsteseydim karun gibi zengin olurdum. 9 yıl iktidar partisinin ilçe başkanlığı yapmış biriyim. Bir zamanlar kapılı kapılar ardından gazetelerin imtiyaz sahipleriyle ben görüşmedim. Dünya derdine düşmüş olsaydım teşkilatımla başarıdan başarıya koşmazdım.

‘’İL BAŞKANLARI SADECE KAHVALTI YAPIYOR’’

***İl Başkanları toplantılarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

***İl başkanımız Şemsettin Ceyhan gayretli çalışıyor, keşke her ay il başkanlarıyla bir araya geldiği kadar AK Parti ilçe başkanlarıyla da bir araya gelseydi.  İl başkanları toplanıyorlar kahvaltı yapıyorlar ya sonrası…

***Tek listeli gidilen seçimleri nasıl görüyorsunuz?

***Ben demokrasiden yana olan bir insanım. Partililerin önüne sandık konulmalı ve birden fazla aday sandığa gitmeli. Bir kişi 3 ayrı listede yönetimde de yer alabilir. Bu demokrasinin olmaz ise olmaz kuralıdır.Şimdi bana diyeceksiniz sizde tek liste ile seçime gittiniz? Ben hiç kimsenin himayesinde seçime gitmedim. Bugün Hasan Kandaz gitsin yerine kim gelirse gelsin diyen bir güruh var maalesef. Ben şunu arzularım benim yerime gelecek olan ilçe başkanı benden daha verimli olmalı, benden daha çalışkan olmalı,siyasi büyüklerimiz bu eksende bakmalı, Hasan Kandaz gitsin kim gelirse gelsindiye bakmamalı.

banner136

İlgili Galeriler
banner29
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.