banner373
banner559

İstanbul Valiliği seçim için hangi önlemleri aldı?

banner418

İstanbul Valiliği, meydana gelebilecek her türlü olası durumlara karşı oluşturduğu, Seçim Güvenlik Koordinasyon Merkezi, Seçim Koordinasyon Bürosu ve GAMER ile tüm önlemleri aldı.

banner482
İstanbul Valiliği seçim için hangi önlemleri aldı?
23 Haziran 2019 Pazar 10:26

banner535

 Seçim Güvenliği Tedbirleri Planı yürürlüğe koyan İstanbul Valiliği, bu kapsamda Vali Yardımcısı Mehmet Ali Özyiğit Başkanlığında Seçim Güvenlik Koordinasyon Merkezi, Vali Yardımcısı Cemalettin Özdemir Başkanlığında Seçim Koordinasyon Bürosu ile Vali Yardımcısı Bahattin Atçı Başkanlığında (GAMER) Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi oluşturdu.

İSTANBUL'DA 52 BİN 506 GÜVENLİK GÜCÜ PERSONELİ GÖREVDE
İstanbul Valiliği tarafından il jandarma komutanlığından 5 bin 632, il emniyet müdürlüğünden 46 bin 524, Sahil Güvenlik Boğazlar Marmara Grup Komutanlığı'ndan da 350 olmak üzere toplam 52 bin 506 personel görevlendirildi. Valilik tarafından tüm birimlerin; yeterli sayıda kara, deniz ve hava araçlarıyla seçim günü emniyet ve asayiş hizmeti sunacağı belirtilirken, il dışından 2 bin 64 emniyet mensubunun da İstanbul'da görevlendirildiği duyuruldu. 

'OLASI' ELEKTRİK KESİNTİLERİ İÇİN ÖNLEM
Valilik tarafından yapılan açıklamada ayrıca şunlar kaydedildi:

"İBB, İl Afet Acil Durum Müdürlüğü, Türk Telekom, Elektrik İdareleri, seçim günü ile ilgili olarak özellikle talimatlandırılmış ve gerekli tedbirleri almışlardır. Valiliğimiz Seçim Koordinasyon Bürosu yönetiminde; Seçim Güvenlik Koordinasyon Merkezi, GAMER, İlçe Kaymakamlıklarımız, Güvenlik Güçlerimiz; İSKİ, İGDAŞ, Elektrik İdareleri, Kara, Hava, Deniz ve Demiryolu ulaşımı, sağlık ve itfaiye hizmet birimleri 7/24 saat esasına göre kesintisiz hizmet sunacaklardır."

"Oy verme günü, 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun hükümleri gereği umuma açık eğlence yerleri kapalı tutulacak; içkili mekânlar ile umuma açık yerlerde alkollü içki içilmeyecek ve satılmayacaktır. Seçim günü emniyet – asayiş hizmetlerinde görevli olanlar haricinde hiç kimse, ruhsatlı dahi olsa silah taşımayacaktır. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Yenileme Seçiminin huzur ve güven ortamında gerçekleştirilmesi için seçim öncesi, seçim günü ve seçim sonrası ile ilgili her türlü tedbir alınmıştır. Seçimlerin İstanbul’umuza, ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını temenni ediyor, görev alan herkese başarılar diliyoruz."

YSK’DAN SANDIK KURULU BAŞKANLARINA MESAJ
Ayrıca YSK tarafından sandık kurulu ve seyyar sandık kurulu başkanları ile bina sorumlularına bir mesaj gönderildi. Mesajda sandık kurulu başkanlarının dikkat etmeleri gereken hususlara dikkat çekilirken, sıralanan maddeler sandık müşahitti olarak görev alacak vatandaşlar için da önem arz ediyor. YSK'nın sitesinde yer alan mesajda yer alan maddelerin bir bölümü şöyle:

Üzerinde YSK tarafından verilen mühürlü ve imzalı yaka kartı bulunan uluslararası gözlemcilerin, oy verme öncesi, oy verme ve sayım döküm işlemleri süresince sorularına cevap verilmesi, sandık sonuç tutanağının bir örneğini ilan edilen yerden veya müşahitlerden alabilecekleri ve ayrıca her türlü kolaylığın gösterilmesi gerekmektedir.

 Oy torbasında bulunan birleşik oy pusulaları ve oy zarfları 23 Haziran 2019 Pazar günü sandık kurulunun huzurunda açılacak ve sayılacaktır. 

Seçim günü sandık kurulu en geç saat 07.00’de görevlendirilen sandık alanında toplanır. Sandık kurulu başkan dahil en az 4 kişi ile oluşur. Sandıkta, siyasi partili asıl üye yerine yedek üye görev aldıysa yedek üye görevli olduğu sandıkta oy kullanamayacağından kayıtlı olduğu sandıkta oy kullanmasını sağlayınız.

Oy zarfları ile birleşik oy pusulalarını sayınız. Oy pusulalarının arka yüzünü ve oy zarflarının ön yüzünü sandık kurulu mührü ile mühürleyiniz. Bu hususları tutanak defterine geçiriniz.

Görev yaptığınız sandıkta oy kullanacak görevlilerin Örnek 142 görev belgelerinin oy kullanma işleminden sonra alınarak torba içinde ilçe seçim kuruluna teslim edilmesi gerekmektedir.

Sandık başına gelen seçmenin önce sandık seçmen listesinden ismini bularak, imza hanesinin boş olduğunu tespit edip T.C. Kimlik No.sunu taşıyan resmi dairelerce verilen soğuk damgalı, kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli ve resmi belgelerden biri ile oyunu kullandırınız sonra Sandık Seçmen Listesine imzasını atmasını sağlayınız.   

Seyyar sandık kurulu ile ilişkilendirilen sandık kurulu, seyyar sandık kurulu gelmeden ve uygunluk teslim tutanağı ile geçerli ve geçersiz zarfları teslim almadan kendi sandığını açamaz.

Sayım döküm işlemlerinin yapıldığı odanın kapısının açık tutulması ve sayım dökümü izleme hakkı olanlara işlemleri izlemeleri için gerekli kolaylığın gösterilmesi gerekmektedir.   

Sayım döküm işlemine başlamadan önce, sayım döküm cetvelinin boş ve yazısız olduğunu hazırda bulunanlara gösteriniz. Tarafınıza verilen sayım döküm cetvelleri ve sandık sonuç tutanakları sandık numaranıza göre düzenlendiği ve karekod taşıdığı için ait olduğu sandık dışında kullanmayınız.           

Sandık Sonuç Tutanağında (Örnek:54/1) "Not" bölümündeki eşitliklerin sağlandığından emin olunuz.  

Sandık kurulu başkanı ve üyelerince imzalanıp mühürlenen sandık sonuç tutanaklarının bir örneği geri dönüş zarfı içinde ilçe seçim kuruluna verilecektir. Sandık sonuç tutanakları sandık kurulu üyelerince imzalanıp bir örneği sandık çevresine asılır. Talep eden siyasi partiler ve müşahitlere imza karşılığı verilir.  

Oyların sayım ve döküm işlemi tamamlandıktan sonra sandık alanında seçim ile ilgili evrak bırakmayınız, Oy torbasını sandık kurulu başkanı ve siyasi partili üyeler arasından ad çekme ile belirlenecek en az iki üye ile birlikte ilçe seçim kuruluna en kısa sürede teslim ediniz.  


 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.