banner478
banner502

Hürriyet ittifak önergesine şerh koydu!

banner418

AKP ile MHP'nin "Cumhur İttifakı" teklifine, CHP’li komisyon üyesi Fatma Kaplan Hürriyet şerh koydu. Şerhte, "Bu proje, oy artırmadan vekil artırma projesidir. Seçim barajının demokrasiye uydurulması yerine, baraj korunarak tüm seçim sisteminin MHP'nin barajı geçeceği bir formülasyona uydurulmuştur" denildi. 

banner482
Hürriyet ittifak önergesine şerh koydu!
03 Mart 2018 Cumartesi 09:18

banner501

AKP ile MHP'nin birlikte Meclis’e getirdiği ittifak yasa teklifine, CHP'li üyeler Ankara Milletvekili Murat Emir ile Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan, Alt Komisyon'da şerh koydu. Şerhte, "Seçim barajının demokrasiye uydurulması yerine, baraj korunarak tüm seçim sisteminin MHP'nin barajı geçeceği bir formasyona uydurulduğu" öne sürüldü. 

Yüzde 50+1 oyun sağlanması karşılığında, iktidara destek olan partilerin barajı bypass edebileceği sistemin teklif edildiği belirtilen dilekçede, şöyle denildi: "Getirilmek istenen teklifle ittifak yapmayan partilere baraj uygulanmakta, ittifak yapan partiler için barajı sıfırlanmaktadır. Teklif kanunlaştığı durumda, 100 bin oy alan bir parti ittifak yaptığı durumda Mecliste temsil elde edebilecek ama 5 milyon oy alan bir parti Meclis dışında kalabilecektir. AK Parti ve MHP ortaklığıyla getirilen teklifle halk iradesine, telafisi çok zor darbeler vurulmaktadır. Bu teklifle Türkiye'nin geleceği kurgulanmaktadır. Şimdilik AKP ve MHP'nin içinde yer alacağı gözüken bu ittifakla millete tek tip kıyafet giydirilerek siyaset kimliksizleştirilmek istenmektedir. 

Bu proje, oy artırmadan milletvekili artırma projesidir. 'Nasıl artırırız' diye oturmuşlar, hesap yapmışlar ve çıkaramayacakları milletvekillerini bir sepete koyarak, o sepetin üzerinden paylaşıma gidilmiştir." 

CHP'nin adil olduğu takdirde seçim ittifaklarına karşı olmadığı belirtilen şerhte şunlar ifade edildi: "Mesela Avrupa'da bazı ülkelerde ittifaklar adalet temelinde, dürüstçe, mertçe yapılmaktadır; orada ittifaka giren partiler sıklıkla, AKP-MHP ortaklığının yaptığı gibi, ayrı milletvekili listeleri sunma şeklinde değil tek listeyle seçime girmektedir. Teklifle seçimlere ilişkin getirilen hükümler, ifade ettiğimiz gibi seçim sonuçların baştan güvenirliliğini yok etmektedir. Sandıkların birleştirilerek taşınması, mühürsüz zarfların geçerli sayılması, sandıklara güvenlik güçlerinin müdahalesi ve seyyar sandığın kanuni düzenlemeye bağlanması Türkiye'de yeni bir sopalı seçimin önünü açacak düzenlemelerdir. 

CHP'li milletvekilleri, teklifin vatandaşın denetimini ortadan kaldırdığını, keyfiliğin önünü açtığını da belirtti. Seçim müdürlerini değiştirerek, siyasi partileri sandık kurulu başkanlığından uzaklaştırarak, mühürsüz olabilecek oyları da o sandıkta geçerli sayarak, bu sandıkların gerektiğinde aynı seçim bölgesinde olmak kaydıyla istenilen uzaklığa götürerek ve istenilen biçimde değiştirilmesinin önünü açtığını kaydeden CHP'li vekiller, şöyle dedi: 

"Sandıkların hangi durumlarda ve nereye taşınacağı belli değildir. Ucu açık bir yetki verilmektedir. Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinin oy pusulalarını aynı zarfa koymak; seçmene, milletvekili seçiminde kime oy veriyorsan, cumhurbaşkanlığı seçiminde de ona ver şeklinde psikolojik bir baskı yaratıp, iradesini yönlendirmekten başka bir şey değildir. Oy zarflarının YSK filigranlı kâğıtla hazırlanmasını hükme bağlayarak, mühürsüz oy kuralının zeminini hazırlanıyor. Zarfların hem filigranlı hem de mühürlü olması, seçmenin iradesinin sandığa doğru bir şekilde yansıması açısından gereklidir. Maksatlı biçimde ihbar üzerine sandık çevresinde sadece istenen kişilerin kalmasını sağlayacak kadar esnek bir düzenleme, sandık güvenliği için tehdittir. 'Mühürsüz zarf' hükme bağlanarak kanuni hale getirilmektedir. Milletvekili paylaştırma düzenlemesiyle MHP'yi barajdan kurtarma hükümleri somutlanmıştır. AKP-MHP ortaklığının planladığı ittifaka göre, milletvekilleri önce alınmakta, sonra paylaştırmaktadır. Bu, haksız bir uygulamadır. Yukarıda saydığımız gerekçelerle, tümüne muhalif olduğumuz ve ülkemizin geleceğini karartacağı kesin olan bu teklifin bir an önce geri çekilmesi gerekmektedir." 
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.