banner292
banner302

"Gönül belediyeciliğinin altını dolduracağız"

AK Parti İzmit Belediye Başkan Aday Adayı Hasan Ayaz, 31 Mart 2019’da gerçekleştirilecek seçimler için iddialı konuştu. Ayaz, CHP’nin İzmit adayı olması gündeme gelen Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet’e de göndermede bulunmayı ihmal etmedi

"Gönül belediyeciliğinin altını dolduracağız"
07 Aralık 2018 Cuma 16:02

banner32
banner313

Röportaj: Sebahattin AYDIN

AK Parti’nin dinamik isimlerinden biri herkesin yakından tanıdığı Hasan Ayaz’dır. Partinin kuruluşundan bu yana birçok görev alan, meclis üyeliği yapan Ayaz, son olarak İzmit İlçe Başkanlığı görevini yürütüyordu. Belediye başkanlığına aday adayı olmak için ilçe başkanlığı görevinden istifa eden Ayaz, neden belediye başkanı olmak istediğini, hangi hizmetleri hedeflediğini Kocaeli Koz’a anlattı. Ayaz, diğer aday adaylarına ve CHP Kocaeli milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet’e de mesaj vermeyi ihmal etmedi.

İZMİT’E HAYIR’IN BAŞKENTİ” DEDİLER

Hasan Ayaz’ın siyasete bakışı, siyaset yorumu neyi temel alıyor?

Kamuoyu yoklamaları içinde en büyüğü seçim sonuçlarıdır. 16 Nisan referandumunda MHP ile ittifak halindeydik. 24 Haziran’da sahada daha hakim olarak 4 buçuk puan oyumuzu arttırdık. “Hayır’ın Başkenti” olarak adlandırılan yerde biz bunu başardık. Referandum sonrası göreve geldiğimizde herkesi kucaklayarak bir yönetim anlayışı sergiledik. Biz bu sonuçları, başarıyı öyle elde ettik. “Biz gelmedik kavga için” dedik.

NİYETİMİZ RANT DEĞİL

Belediye başkanlığına adaysınız? Bu yola girmeye nasıl karar verdiniz? Neden belediye başkanı olmak istiyorsunuz?

Bizim siyaset anlayışımızın temeli gönül belediyeciliği olacak. Bizim hedefimiz İzmit’imize hizmet etmek oldu. Geçmiş dönem belediye başkanlarımızın hizmet bayrağını alıp, en yukarıya çıkarmayı hedefledik. Bizi destekler desteklemez, bizimle yol yürür yürümez. Herkesle birlikte bir yolculuğa çıkacağız. Bu yolculuk gönül yolculuğu olacak ve İzmit kazanılacak… Zor ve meşakkatli bir yol olduğunu biliyoruz. Buraya geldiğimizde niyetimi sorguluyorum… Şu sonuca varıyorum. Bizim niyetimizde rant, adam kayırma, koltuklara tapma gibi amaçlar yok. Bizim niyetimizde İzmit’e ve İzmitlilere nasıl hizmet ederiz var. Bunun yansımasını da sahada görüyoruz. Her gittiğimiz yerde abi kardeş ilişkisi içerisinde oluyoruz. İzmit’i İzmitlilerle beraber yönetmenin yolunu arayacağız. Bunun için enerjimiz yerinde.

İZMİT’İ BERABER YÖNETECEĞİZ

Yaptığınız her açıklamada İzmit’e ve İzmit’in sorunlarına hakim olduğunuzu söylüyorsunuz? Bu şehri Belsa’dan mı yöneteceksiniz yoksa yerel dinamiklerin görüşlerine kıymet verecek misiniz?

Hangi mahallede, hangi yerde sorun var bunu biliyoruz. Tabii ki bugüne kadar hizmetler yapılmıştır. Biz saha adamıyız. Biz İzmitlinin derdinin ne olduğunu çok iyi biliyoruz. İzmit’in esnafının sorunlarını da çözmeye yönelik projelerimiz var. Yürüyüş Yolu’nda Cumhuriyet ve Hürriyet caddelerinin esnaflarını toplayacağız. Burada esnafımızın görüşleriyle ortak kararlar vereceğiz. Büyükşehir’le parti büyükleriyle istişarelerimizi yapacağız. İzmit’in geleceğinin daha iyi olması için İzmit’i beraber yöneteceğiz.

GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİNİN ALTINI DOLDURACAĞIZ

Bize birkaç projenizden bahsedebilir misiniz? Ağırlıklı olarak neye dikkat edeceksiniz?

Mega projeler ultra projeler Büyükşehir’in işidir. İlçe belediyelerin sosyal hayatta hayatını daha da kolaylaştıracak projeler ortaya koymak istiyoruz. Her evde engelliler için bakanlık çok güzel projeler üretiyor. Hasta ve engelli kardeşlerimize bakan aileler için projelerimiz var. Hastanelerde refekatçilerimiz için “Refakatçi evi” gibi projelerimiz olacak. İmkanı olmayan, zor durumda kalan vatandaşlarımız için aşevleri kurmayı da istiyoruz. “Ben açım, ben zor durumdayım” diyen bir İzmitliyi ihmal edersek ne yaparsak ne yapalım önemi yok. Altı doldurulmuş gönül belediyeciliği hayata geçireceğiz. Sadece söylemle değil, eylemle yapacağız bunu.

Esnaflıktan geliyorsunuz ve hala ticaretiniz devam ediyor. İzmit esnafının sorunlarını da biliyor musunuz?

Ben bir esnafım. Bekirdere’deki, Yeşilova’daki, Fethiye Caddesi’ndeki, İzmit’teki tüm esnaflarımızın dertlerini çok iyi biliyorum. Salkım Sokak’ta bizim de imzamız olan Çarşı Yapı projesini yaptık. Bizim emeğimiz var. Benim iş yerim de şu an orada. Yarın da görev bize nasip olursa esnafımızın işini kolaylaştıracak çalışmalara imza atarız. İzmit’in esnafı rahatlarsa herkes rahatlar. Bu noktada yeri gelmişken herkesi İzmit esnafından alışveriş yapmaya devam ediyoruz. Ben İzmit’in esnafından alışveriş yapıyorum.

İLÇE BAŞKANLIĞINI ADIM OLARAK MI KULLANDI?

AK Parti İzmit İlçe Başkanlığı’na geleli 14 ay oldu. İlçe başkanlığını belediye başkanlığı için adım olarak gördüğünüzü söyleyenler var… Buna ne dersiniz?

Bizim siyasetimizi 14 aylık ilçe başkanlığımızla değerlendirirsek yanlış olur. Neden? Hasan Ayaz Refah Partisi’nden başladığı siyaset serüvenini AK Parti’nin kuruluşundan bu yana partinin her kademesinde çalışarak sürdürmüş biri. Benim ilçe başkanı olmak gibi bir çabam yoktu. Ama bizde bir görev verildi ve biz bu görevi kabul ettik. Bizi 14 aylık ilçe başkanlığıyla değerlendirenler bizi tanımıyorlardır. “Hasan Ayaz, 9 yıl il başkan yardımcılığı yapıp neden milletvekili adayı olmadın?” demiyorlar. Biz siyaseten hiç ayran gönüllü olmadık.  Biz belediyeciliği komisyon başkanlıkları, meclis üyeliği yaparak ocağında öğrendik, gördük. Bizi belediyecilik tecrübesiyle de sınayamazlar. Bize milletvekili aday adayı ol diyenler de oldu. “Benim sevdam İzmit” dedim. Ben İzmit’e hizmet etmeyi amaçladığımı ilettim.

ADAY YAPILMAZSA NE YAPACAK?

Aday yapılmazsanız siyasi güzergahınız ne olacak?

Biz hayırlıya talibiz. Hayır bildiklerinizde şer, şer bildiklerinizde hayır vardır. Biz bir şeylere talipken bile hakkımızda hayırlısını isteriz. Hiçbir şeye talepkar olmadık. Burada görev verilirse en iyi şekilde görevimizi yerine getireceğimizden şüphemiz yok. Bir şey nasip olmazsa iki rekat şükür namazı kılar yolumuza devam ederiz. Bu kentin geleceği için ağzında bir damla suyla yola revan olan karıncalarız.

CHP’NİN ADAYI GÜNDEMİMİZ DEĞİL

Aday yapılmanız halinde CHP’nin adayının sizin karşınızdaki şansını nasıl değerlendirirsiniz?

Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz. 24 Haziran seçimlerinde CHP’ye iki kata yakın fark attık. Aldığımız sonuçlar farklı. Biz iyi niyetimiz ve samimiyetimizle sadece AK Partililerin değil, tüm İzmitlilerin oyuna talibiz. Biz, hiçbir siyasi ayrım gözetmeksizin herkesi kucaklayacağımızdan her kesimden oy alacağımıza eminiz. Arkamızda bizimle beraber yol yürüyen çok kıymetli arkadaşlarımız var. Farklı siyasi partilerden bile destek alıyorum ve bunun mahcubiyetini yaşamamak için mücadele edeceğiz. Biz belediye başkan adayı olursak 24 Haziran’ın üzerine çıkarmak için elimizden geleni yapacağız. Adayları bizim gündemimiz değil…

“PAŞA’NIN KIZIYIM” DİYENLER…

AK Parti’ye hayatı boyunca oy vermeyenler, bu seçimde neden oy versin?

Bizim niyetimizde mevki hırsı ve kibir yok. Niyeti halis insanlarız. Abdestimizden şüphemiz yok. Ben bu şehrin Hasan kardeşiyim, Hasan evladıyım. Şunu çok iyi biliyorum. Yarın Fevzşye Camii’nin bahçesinde buluşup kucaklaşacağımı biliyorum. Bakın İzmit’in insanının yaşadığı tüm muhitlerde bizim bir izimiz var. İzmit Gündoğdu’da farkla seçim aldık. Bahsettiğimiz yer, bir partinin genel başkanının doğduğu yer. “Ben paşanın kızıyım” diyenlere Mehmet Ali Paşa’da fark attık. Biz bunu partimizle yaptık.

TAHİR BEY DEĞER KATACAK

Diğer aday adaylarıyla aranızda bir sorun var mı? Aday olarak ilan edilirseniz rakiplerinizden destek isteyecek misiniz?

Aday adayı arkadaşlarımızı tebrik ediyorum. Demokratik bir yarışa katkı verdiler. Bizde uyum önemlidir. Bizden kimse kavga beklemesin. Tekrar ediyorum kimse bizden kavga beklemesin. Yarın Allah bize bu görevi nasip ederse tüm aday adayı arkadaşlarımızla bir araya geliriz. Fikirlerinden faydalanırız. Ben Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız Tahir Hoca’mızın da çok faydalı hizmetler katacağına inanıyorum. O noktada da biz de görevde olursak çok değerli hizmetler üreteceğimize inanıyoruz. Biz Ali Bey’le beraber görevler yaptık. Bizim Ali Bey’le ya da Zekeriya Bey’le sorunumuz olamaz. Bizim ekibimizden arkadaşlar, diğer aday adaylarının başvurularına da katıldı… Bizler, Şeyh Edebali’nin, Osman Gazi’ye öğütlerini esas alırız.


İlgili Galeriler
banner29
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
izmitli - 5 ay önce
Gözlerinizden halinizden agresifliğinizden belli ne için geldiğiniz... Bir tane proje bir tane ileri görüşlü proje yok... Hep laf laf laf...
Avatar
HAKkı - 5 ay önce
hasan baskan o secımde tayyip erdoğan vardı mehmet ali paşa sag goruslu bır mahalledır zaten sızın yaptıgınız pek bısey yok sımdıyı sorarsan dedıgın gıbı olmaz cengız cakarda fatma hurrıyet kaplanda pasanın evladıdır..
Avatar
mbzyılmaz - 5 ay önce
sayın başkan beraber gezdiğin adamları iyi seçmeni tavsiye ederim.