banner446
banner421

Gökçe Derince özlemini anlattı: ‘’Siyaset bir meslek değil’’ ‘’3 dönem kesinlikle başkanlık yapmayacağım’’ ‘’Yaptıklarımızı belediye binasına asacağız’

banner418

Cumhuriyet Halk Partisi Derince Belediye Başkan adayı avukat Sertif Gökçe Derince’yi yönetme hayalini Kocaelikoz.com’a anlattı. Gökçe ,Kocaeli’nin en büyük AQUPARKINI Derince ilçesine yapacağını, Derince’ye bir kimlik kazandıracağını söyledi.

Gökçe Derince özlemini anlattı: ‘’Siyaset bir meslek değil’’  ‘’3 dönem kesinlikle başkanlık yapmayacağım’’  ‘’Yaptıklarımızı belediye binasına asacağız’
01 Şubat 2019 Cuma 13:27

banner32

Röportaj; Gökhan Karabulut

***Kamuoyu sizi yakından tanıyor. Hukukçu kimliğinizle tanınan bir isimsiniz şehirde. Derince halkına sizi tekrar tanıtmak ve hafızaları tazelemek adına kendinizden bahseder misiniz?

***1972 Ardahan doğumluyum. Her köylü çocuğu gibi ilk okulu okurken koyun otlattım, lise yıllarımda traktör sürerek aileme tarımda yardımcı oldum. Gençliğim her köylü çocuğu gibi geçti. Türkiye’de ilk bin öğrenci arasına girerek Ankara Hukuk fakültesini kazandım. Bir yandan köyümüzde toprak sürerken bir yandan da derslerime çalıştım. Ben hukuk fakültesini kzandıktan sonra ailem buraya taşındı. Babamı 1994 yılında kaybettik. Babamın ölümü üzerine Ankara’da bir yandan hukuk fakültesini okudum hem de aileme maddi katkı sunmak için çalıştım. Bir yandan marketçilik yaptım bir yandan hukuk fakültesini okudum. Biz 7 kardeşiz, kardeşlerimi okuttum, annem ve babam çiftçiydi. Vatani görevimi tamamladıktan sonra Kocaeli’ne hukuk bürosu açtım. Bugün yanımda 30-40 çalışanım var. Sizin de bildiğiniz gibi Sivil Toplum Kuruluşlarında Spor Kulüplerinde görev aldım, 1 dönem Baro Başkan vekilliği yaptım 2 dönem ise Baro Başkanlığı görevinde bulundum. Toplumun her katmanında görev aldım.

‘’DERİNCE’Yİ YÖNETME HAYALİM VAR’’

***Malum ülkede ve şehirlerde AK Parti rüzgârı var. Lakin mahalli seçimlerde aday profilleri önemli, aday profillerini önemsiyorum, Derince halkı size neden oy vermeli?

***Bir kere Derince küçük bir Anadolu. 81 ilden insanların yaşadığı bir ilçe Derince. Burası Türkiye’nin mozaiği. Bende Anadolu çocuğuyum, herkes kendisini bende görebiliyor. Ben toplumun içerisinden gelen biriyim, baro başkanlığım dönemimde her zaman adil yönetim şeffaf yönetimi savunmuş ve uygulamış biriyim. Biz Derince ’ye dair projelerimizin olduğunu, heyecanımızın olduğunu söylüyoruz. 3 ay önce adaylığım açıklandı ve çalışmaya başladım. Eşimle beraber her eve girdik, toplum bizi tanıdıkça sevdi, samimi buldu ve kendinden gördü. Derince halkının bana oy vermemesi için hiçbir sebep yok.

***Neden belediye başkanlığı, niçin siyaset?

*** Benim hukukçu kimliğim ön planda olsa da ben CHP örgütlerindeki gençlik kollarında görev aldım zamanında, yönetim kademelerinde çalıştım. Bana her dönem Derince Belediye Başkan adaylığı teklifinde bulunuyordu. CHP örgütlerine her dönem henüz hazır olmadığımı mesleğime aşık olduğumu, mesleğimde yükseleceğimi baro başkanlığı hayalimin olduğunu söyledim ve teklifi hep geri çevirdim. Bu dönemde mesafeli yaklaştım ama bir gün CHP ile örgütüm kapımı çaldı, elinde bir rapor vardı. Örgütümüz Derince ilçesinde anket yapmış. ‘CHP Derince ’de kimi aday çıkarırsa oy verir ve desteklersiniz’ diye sormuş. İlçemizde ki onlarca STK ve Demokratik Kitle örgütlerine sorulmuş bu soru. 36 dernek, STK ile yapılan anket çalışmasında yüzde 86 kişi benim ismimi söylemiş. Sertif Gökçe Derince adayınız olursa ona oy verir ve destekleriz demişler. CHP İlçe örgütümüz bunu rapor haline getirdi bir nüshasını bana verdi bir nüshasını da Genel Merkezimize gönderdi. Bu raporu aldıktan sonra eve gittim ailemle konuştum, eşim sıcak bakıyor fakat annem sıcak bakmadı. Annemi ikna ettim, anneme bize hep çalışın okuyun vatana millete hayırlı bir insan olun sözünü hatırlattım ve annemin gönlünü de kazanarak kararımı verdim. İlçe örgütüme kararımı bildirdim ve 1 gün sonra Genel Merkezden beni aradılar başvuru yapmamı istediler. Henüz başvuru yapmamıştım ve 1 gün sonra Parti meclisimiz beni açıklayacaktı. Hemen apar topar 1 gün içerisinde adaylık başvurumu yaptım ve 1 gün donra adaylığım açıklandı. Adaylık başvurumdan eşimin bile haberi olmadı. Bizim hayatımızı idare ettiğimiz mesleklerimiz var. Siyaset bir meslek değil, hayatım boyunca da siyasete meslek olarak bakmadım. Ben siyasete dair şunları düşünüyorum. Projeleri olan, heyecanı olan insanlar siyasete girsin ve 1 dönem makamları işgal etsin. 1 dönem içerisinde eğer projeler bitmediyse ve halkında talebi devam etmeniz noktasındaysa en fazla 2 dönem belediye başkanlığı görevinde bulunulur. Fakat 3. Dönem hiçbir Allah’ın kulu beni tekrar aday çıkartamaz. Baro Başkanlığına day olduğum 2. Dönemimde tek başıma seçime girdim. O gün kongrede söyledim bu benim son dönemim 3. Döneme kesinlikle aday olmayacağım ve aday olmadım.

‘’SU ŞEHRİ FESTİVALİ YAPACAĞIZ’’

***Evet, iki dönem yaptınız isteseydiniz 3. Döneme de devam edebilirdiniz, gerçekten 3 dönem fazla mı siyasette?

***Benim hedefim 1 dönem yapmak ama az önce ifade ettiğim gibi projeleri tamamlayamamışsınızdır ve halk tekrar sizi ister en fazla 2 dönem olur. 3. Dönem için hiçbir güç beni o koltuğa bir daha oturtamaz. Çünkü seçimle gelinen makamlar belli bir süre sonra iktidar körlüğüne sebebiyet veriyor, halktan uzaklaşıyorsunuz, heyecanınızı yitiriyorsunuz, 2. Dönem hizmet vermek güçleşiyor. Bir insanın projesini 5 yılda tamamlar hadi yetişmedi aksilikler çıktı yarım kaldı proje 2.döneme devam etmeyi o zaman anlayabilirim. Siyasette 20 yıllık proje olmaz, siyasete yeni simalar yüzler lazım.

***Projeleriniz nedir? Derince ile ilgili eksik gördükleriniz nelerdir?

***Derince’nin eksiklerini bu ilçede yaşayarak bilgi sahibiydim fakat aday olduktan sonra Derince’nin daha vahim boyutta olduğunu gördüm. 150 bin kişinin yaşadığı bir ilçe düşünün, ilçede bir çok kurum yok, adliyesi yok, tapu kadastrosu yok, otobana girişi yok, kentin bir kültürü fiziki yapısı yok. Kaymakamlık binamız ayrı yerde belediye binamız ayrı yerde. 10 mahallemiz birbirinden kopuk. Derince bize 1960-70’li yılların Türkiye’sini hatırlatıyor maalesef. Bu kenti yeniden kuracağız, kente ruh vereceğiz. Biz bu kente kent meydanı oluşturacağız. Çenesuyu diye bir markamız var ama bu markanın ilçe ile bütünleşme sorunu var. Kimse bu kentin su şehri olduğunu bilmiyor. Su şehri festivali düzenleyeceğiz. İlginçtir hiçbir festival yapılmamış. İlçenin giriş ve çıkışına su şehri olduğuna dair hiçbir emare yok. İlçenin giriş ve çıkışına bir damacana yaparsın ilçenin su şehri olduğunu anlatırsın. Kentin kimlikleri böyle oluşur. 15 yıl burayı yönetenler affedersiniz ama bir umumi tuvalet bile yapmamışlar. Bir ilçe düşünün parklarının kaderine terkedildiği atıl bırakıldığı, parklarda köpekler yaşıyor. İlçemize dair ciddi projelerimiz var. Mesela şu an oturduğumuz sahilimizle ilgili çok ciddi projemiz var. Sahilimiz şu an atıl durumda. Biz buraya ilimizin en büyük AQUPARKINI inşa edeceğiz. Büyük havuzlar kurup yanına kumsallar yapacağız. Marinayı tekrar inşa edeceğiz. İki farklı projemiz daha var, biri halka yönelik diğeri Tuzla sahili gibi iskeleye yanaşan tekneler olacak. Vatandaşımız tekneleriyle açılacak denizimizden faydalanmasını saplayacağız. Biz kuracağımız diğer iskele ile Tuzlada ki gibi ilçemize mali katkı sağlayacak tekneler için kiralama yerleri yapacağız.

‘’SOSYAL BELEDİYECİLİK YAPACAĞIZ RANT ÜRETMEYECEĞİZ’’

Aynı zamanda sahilimizde bulunan ve Halit Altuntaş’ın 20 yıl önce yaptığı ve bugün atıl olan antik sahnemizi kültür başkenti yapacağız. Üzerini kapatıp yaz konserleri ve kışın da tiyatro sanatın hizmetine açacağız. Hatırlarsınız eskiden yaz ayında insanlar akın akın Kocaeli Fuarına giderdi, bizde sahilimizi Kocaeli halkının akın akın gelebileceği bir sosyal tesisler yapacağız. Sadece Derinceliler değil Kocaeli halkının da faydalanabileceği konsepte getireceğiz sahilimizi. Yine bizim yukarıda köylerimiz var ve tahtalı göletimiz mevcut. Burası mükemmel bir gölet, biz burayı köy turizmine açacağız. Biz buraya bambu evler inşa ederek insanların birkaç gün doğanın içerisinde konaklayabileceği bir bölge haline getireceğiz. Aynı zamanda Derinceli gençlerin de istihdam edebileceği tesis olacak. Hayvancılığa ve tarıma önem vereceğiz. Köylülerimizden sütlerini satın alıp halk sütü kuracağız. Yine bu konsepte et kombinesi kuracağız. Halk et olarak bunu satacağız. Sebze ve meyvede de aynı projeyi yapacağız. Derincemizin tepelerinde çok güzel araziler var. Hazine arazilerimiz var, buraları emeklilerimizin kullanımına açacağız, emekliler için hobi bahçeleri kuracağız. Yüzer metre şeklinde bölünmüş bahçeler olacak bunlar. Her mahalleye taziye evleri, spor kompleksleri, kreşler kuracağız. Engelli vatandaşlarımıza yönelik ciddi ve önemli projelerimiz var. Kadınlara ve çocuklara yönelikte önemli ve kıymetli projeler var. Derince ilçesini sosyal belediyecilikle tanıştıracağız. Sosyal projeler üreteceğiz rant üretmeyeceğiz. Yaptıklarımızın tamamını belediye binamıza asacağız. Hukukçu olduğum için adil ve şeffaf yönetimi benimsemiş ve hayatımda da uygulamış bir insanım.

‘’YANDAŞIMIZ MÜTEAHHİDİMİZ OLMAYACAK’’

Yandaşımız, müteahhidimiz olmayacak, meclis toplantılarını belediyemizin sitesinden canlı olarak yayınlayacağız. Biz Derince’yi halkımızla yöneteceğiz. Pazarcılarla ilgili bir proje yapacaksak pazarcılarla bu kararı alacağız. Hangi konuda karar alacaksak o konunun muhataplarıyla beraber alacağız. Onları işin içine katmadığımız hiçbir projeyi onaylamayacağız. Kamu kaynaklarını hoyratça kullanmayacağız, imkanlar kıt biliyorsunuz.

***Belediye Başkan adayı profili önemli olduğu kadar alt kadronun profil yapısı da önemli. Meclis üyelerinizi nasıl belirleyeceksiniz kriterleriniz neler olacak?

***Dediğim gibi Derince Türkiye’nin bir mozaiği, ve küçük bir Anadolu Derince. Derince’yi temsil edecek, CHP sadece temsil edecek demiyorum bakın, kesinlikle siyaseten yıpranmamış yeni yüzler ve simalar olacak ve meslek erbabı kişilerden oluşacak meclis üyesi profil yapımız. Derince İlçesinin tamamını temsil edecek meclis üyesi oluşturacağız.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ülkücü Seçmen - 10 ay önce
1980'li yılların koyu Ülkücüsü olarak hayatımda ilk defa chp'ye oy kullanacağım. Chp'ye değil, oyum SERTİF GÖKÇE'ye helal olsun. Adam gibi adamlar kazansın rantçılara, ihalecilere teslim edilmesin belediyeler.