banner478
banner421

Giden yılın karanlığından gelen yılın aydınlığını ışıtalım

banner418

2016'yı "Savaş ve şiddet politikalarının had safhada yaşandığı, tek adam ve tek parti diktatörlüğünün inşasının hızlandığı bir yıl oldu" diyerek değerlendiren Emek Partisi Kocaeli İl Başkanı Arzu Erkan, "2017 kazanımlarımızı büyüttüğümüz, mücadeleyi yükselttiğimiz bir yıl olsun" mesajı verdi.

banner482
Giden yılın karanlığından gelen yılın aydınlığını ışıtalım
31 Aralık 2016 Cumartesi 11:38

banner460

Emek Partisi Kocaeli İl Başkanı Arzu Erkan'ın yeni yıl değerlendirmesi şöyle: Çatışmalar, savaş, iş cinayetleri, kadın cinayetleri, şiddet, baskı, yasaklar.


Cezaevi ve adalet sarayları yapmakla övünen iktidar, cezaevlerini kapasitelerinin çok üzerinde doldurmuş durumdadır. Gazeteci, akademisyen, yazar, bilim insanı, meclisin 3. Partisinin eş başkanları dahil milletvekilleri, belediye başkanları, meclis üyeleri, gençler, sosyal medya kullanıcıları ve hatta Cumhuriyet Gazetesi çalışanı çaycı dahil toplumun değişik kesimlerinden birçok kişi gözaltına alındı, tutuklandı.


İşçi, kadın cinayetleri, çatışma ve operasyonlar

Sömürü çarkının en az maliyetle döndürme çabasındaki AKP iktidarı dönemindeki iş cinayetleri 2016’da da hız kesmeden devam etti, daha yıl bitmeden resmi kayıtlara göre 1929 işçi iş cinayetlerinde öldü.

Kadın cinayetlerinde resmi istatistik tutulmadığı için resmi olmayan istatistiklere göre 300’e yakın kadın cinayeti işlendi.

Bir yıl içerisinde asker, polis, sivil ve silahlı güçlerden binlerce insan çatışmalarda, operasyonlarda öldürüldü. İstanbul, Ankara, Gaziantep, Diyarbakır, Kayseri… ülkenin dört bir yanı bombalı saldırılara hedef haline geldi. Son bir yılda 30 bombalı saldırıda 360 insan öldü geride yüzlerce yaralı kaldı.


2016 adeta savaş ve yıkım yılı oldu

Cizre, Nusaybin, Sur, Şırnak… arkada binlerce ölü ve yıkılmış kentler.

Yasaklanan grevler, müdahale edilen işçi eylemleri, yasaklanan toplu, gösteri, yürüyüşler, anayasal hak olmasına rağmen engellenen sendikal örgütlenmeler.


İktidar politikalarına muhalefet eden, Cumhurbaşkanını eleştiren, barış adalet hak ve özgürlük talep eden herkes, her kesim soruşturma, gözaltı, tutuklama ve çeşitli baskı tehdidiyle yüzyüze. Cumhurbaşkanı liderliğinde AKP iktidarı, başarısız 15 Temmuz darbe girişimini dayanak yaparak “FETÖ ile mücadele” adı altında tüm muhalefetin ve iktidar politikalarını desteklemeyen tüm toplumsal kesimlerin susturulmasını, sindirilmesini hedefliyor.


2017’ye AKP iktidarının tüm ülkeyi Suriye’de savaş bataklığının içine sürüklediği koşullarda giriliyor. Bir ABD’ye bir Rusya’ya yanaşarak kendisine Suriye üzerinden bölge paylaşım çatışmalarının bir tarafı olmayı tercih eden Hükümet savaşın tam ortasında yer almak için diretiyor.


Bunca koyu karanlığın içinde mücadeleye dair umutlar geleceğimizi ışıtmaktadır. Barış talebinde ısrar eden akademisyenler, sinemacılar, gazeteciler, hukukçular, kadınların mücadelesi 2017’de sürecektir. Karanlığa arkasını dönen liseliler. “Utanç Yasası”nı geri çektiren kadın gücü geçtiğimiz yılın yüzakıdır. Metal fabrikaları başta olmak üzere işçi direnişleri, bedel ödetmelere rağmen gerçek habercilikte ısrar eden gazeteciler, ihraçlara ve açığa almalar karşısında emekçiler arası sağlanan dayanışma emekçilerin “teslim olmayacağının” işaretidir.


İşçi sınıfını ve halkları tehdit eden savaş ve baskı politikalarının acı sonuçlarını tüm emekçiler yaşıyor. Ne var ki baskının olduğu her yerde direniş ve mücadele de vardır.


Ekim Devriminin 100. Yılını selamlayacağımız 2017 yılında da bu mücadele hem ülkemizde hem de dünyada yükselecektir.  


2017 kazanımlarımızı büyüttüğümüz, mücadeleyi yükselttiğimiz bir yıl olsun.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.