banner244
banner230

Gıda Sektörü'nün sorunları çalıştayda konuşuldu

KOTO’da Gıda Sektörü’nün sorunlarına özel çalıştay düzenlendi.

banner57
Gıda Sektörü'nün sorunları çalıştayda konuşuldu
20 Kasım 2017 Pazartesi 12:31

banner232
banner15

Kocaeli Ticaret Odası, tarım, gıda ve hayvancılık sektörlerini kapsayan 4, 9, 16 ve 20. Meslek Komitelerinin sektör sorunlarını ve çözüm önerilerini görüşmek üzere ‘Gıda Sektörü Meclis Çalıştayı’ düzenledi. Kocaeli Ticaret Odası Başkan Vekili Volkan Yılmaz ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hüseyin Gezer’in Yönetim Kurulu Üyeleri; Abdülmelik Kalay, Hasan Kanca, Meclis Üyeleri; Yusuf Erenkaya, Yaşar Can, Mehmet Yıldırım, Vezir Kara, 9. Meslek Komitesi Başkanı Mehmet Kozan, Başkan Yardımcısı Oktay Alkan, Komite Üyesi Fatih Günen, 16. Meslek Komitesi Başkanı Onur Özbek, 4. Meslek Komitesi Üyesi Mustafa Akcan ile birlikte ev sahipliği yaptığı Gıda Sektörü Meclis Çalıştayı’nda, Türkiye Gıda Sanayi Meclisi Başkanı Necdet Buzbaş ve Kocaeli Fırıncılar Odası Başkanı Ali Sarı da yer aldı.

 

GEZER; "KOCAELİ’NİN 824 BİN 918 DEKAR BİTKİSEL ÜRETİM ALANI BULUNUYOR"

Çalıştayın açılış konuşmasını gerçekleştiren Kocaeli Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Hüseyin Gezer, çalıştayın sonunda bir sonuç raporu oluşturulacağını ve raporun ilgili kurumlarla paylaşılarak çözüm arayışlarının kararlılıkla sürdürüleceğini belirterek, “Üyelerimizin sektörel bazda yaşadıkları sorunları ve çözüm önerilerini konuşmak, tartışmak ve gerekli mercilere taşımak amacıyla düzenlediğimiz sektör toplantılarının ilkini bu toplantımızla başlatıyoruz. Bildiğiniz gibi dünya nüfusunun artmasına bağlı olarak gıda ihtiyacının karşılanması önemli sorun haline gelmektedir. Bu doğrultuda gıda sektörünün geniş bir etki alanına sahip olması nedeniyle, tarım politikaları, ülkenin siyasal, ekonomik ve sosyal politikalarının en önemli parçasını oluşturmaktadır. Bildiğiniz üzere Kocaeli, Türkiye imalat sanayisinin en önemli merkezidir. Diğer taraftan yüzölçümü bakımından Türkiye’nin en küçük 8. ili olan Kocaeli’de TÜİK verilere göre 824 bin 918 dekar bitkisel üretim alanı bulunmaktadır. Alt kırılımlarına baktığımızda; 571 bin 581 dekar tahıllar ve diğer bitkisel ürün alanı, 97 bin 15 dekar nadas alanı, 31 bin 852 sebze bahçeleri alanı, 123 bin 806 meyveler, içecek ve baharat bitkileri alanı ve 665 dekar süs bitkiciliği alanı bulunmaktadır.


"TARIM SEKTÖRÜNDE POLİTİKA DEĞİŞİKLİKLERİ ZORUNLULUK HALİNE GELDİ"

Gerek Kocaeli’de gerekse de Türkiye’de tarımsal üretimi arttırmaya yönelik politikaları takip ediyor ve destekliyoruz. İlgili desteklerin nitelik ve niceliğini arttırmaya yönelik Kocaeli Ticaret Odası olarak bilgilendirme toplantıları yapıyoruz. Göçün önlenmesinde ve tarımsal üretimin arttırılmasında bu hibe ve teşviklerin önemli bir yeri olduğunu ifade etmek isterim. Türkiye ekonomisinde çok önemli bir yere sahip olan gıda sanayinin büyümesi ve rekabet gücünün arttırılması tarım sektörünün gelişmesi ile yakından ilgilidir. Tarımsal üretimin gelişmesi, dünya pazarı ile rekabet edebilecek fiyat ve kalitedeki ürün yetiştirilmesi gıda sanayinin geliştirilmesine olanak sağlayacaktır. Bu durum ise tarım sektöründe politika değişikliklerini zorunlu kılmaktadır.

 

"KOCAELİ OLARAK ÜMİTLİYİZ"

Sizlerin de bildiği gibi 2016 yılı Türkiye için zor bir yıl oldu ancak bu dönemi en az hasarla aşmayı başardık. 2017 yılında Ekonomimiz, devletimizin de büyük destekleriyle beklenenden daha kısa sürede canlanma sinyallerini vermeye başladı. Tüm sektörler gibi gıda sektörü de zor geçen yıla rağmen büyümesini sürdürüyor. Karlılıklarımızda da düşüşler yaşanmasına rağmen büyümemizi sürdürmek için verimlilik yollarını aramaya devam ettiğimizi ve daha çok çaba sarf ettiğimizi söyleyebiliriz. Kocaeli Ticaret Odası Ekim ayı verilerine bakıldığında görülmektedir ki tüm Türkiye’de şirket sayıları düşerken ilimizde ki şirket kuruluş oranlarında geçtiğimiz yılın aynı ayına göre %18 oranında artış yaşanmıştır. Kocaeli ekonomisi büyümeye devam ediyor. Biz Kocaeli olarak ümitliyiz.

 

Gıda Sektörünün üretim ve ihracatına yönelik bu yıl yaşadığımız sorunlara ne ölçüde çözüm bulunacağı, küresel piyasalar ile yakın coğrafyadaki gelişmelere bağlı olacaktır fakat bizler sektörün öncüleri olarak önümüze bakmaya, umudumuzu korumaya devam etmeliyiz. Bugün burada Türkiye’nin, bölgemizin ve özellikle Kocaeli’nin Gıda Sektörü sorunlarını konuşmak, fikir alışverişi yaparak çözüm üretmek için bir araya geldik. İnanıyoruz ki karşılıklı görüş bildirimleri yaparak çalıştayımızın sonunda bir sonuç raporu oluşturacağız. Bu sonuç raporunu devletimizin ilgili kurumları ile paylaşarak gıda sektörünün sorunlarını doğru kaynaktan beslenerek doğru çözümlere kavuşturacağız” dedi.

 

Açılış konuşmasının ardından, oda üyelerine hitap eden Türkiye Gıda Sanayi Meclisi Başkanı Sayın Necdet Buzbaş, çalıştay için Kocaeli Ticaret Odası’na teşekkür ederek, sektörün ortak görüşünün ve önerilerinin, sorunların çözülmesinde çok önemli bir başlangıç olduğunu vurguladı. Çalıştay, sektör temsilcilerinin görüşleriyle devam etti. Toplantıda, “Ucuz et ithalatının sektöre etkileri, zincir marketlerin yerel esnafa olumsuz etkileri, ödeme kolaylığı sağlayan firmaların uyguladığı yüksek komisyonlar, yetişmiş eleman azlığı, sektör için eleman transferlerinin neden olduğu sorunlar, Kocaeli’nin tarım değerlerinin verimli kullanılması” başta olmak üzere, birçok konu ve çözüm önerisi rapor edilmek üzere KOTO’ya iletildi.

 


İlgili Galeriler
banner29
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.