banner521
banner533

Eryarsoy kırgınlıklar için ne dedi? İzmit ve Derince için ne söyledi?

banner418

AK Parti Kocaeli İl Başkanı Abdullah Eryarsoy Kocaelikoz.com haber sitemizin Genel Yayın Yönetmeni Gökhan Karabulut’un sorularını yanıtladı.

banner482
Eryarsoy kırgınlıklar için ne dedi? İzmit ve Derince için ne söyledi?
19 Ocak 2019 Cumartesi 14:54

banner552
banner535

Röportaj; Gökhan KARABULUT

AK Parti Kocaeli İl Başkanı Abdullah Eryarsoy Kocaelikoz.com haber sitemizin Genel Yayın Yönetmeni Gökhan Karabulut’un sorularını yanıtladı. Eryarsoy aday belirleme sürecinde yaşananlar, 11 ilçe belediye başkanının değişmesi, adaylar açıklandıktan sonra parti içerisinde yaşanan kırgınlıklar gibi birçok soruya açıklık getiren Eryarsoy, 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan seçimlerde Cumhur İttifakının adaylarının tekrar 13’te 13 yapacağını dile getirdi.

11 İlçe Belediye Başkanı değişti. Bu değişim bizim nazarımızda beklenen fakat AK Parti teşkilatları ve kamuoyunun beklemediği bir değişimdi. Köklü bir değişim yaşandı. Bu değişimi nasıl yorumluyorsunuz. Kamuoyu bu değişimi nasıl okumalı? Belediye Başkanlarınız başarısız mıydı değiştirildi? Mutlaka değişimde sizin de il başkanı olarak önerileriniz olmuştur. Ne diyeceksiniz?

Elbette başarısız değillerdi, 13 Belediye Başkanımız da ciddi emek ortaya koydular, cansiperane çalıştılar. Ailelerinden fedakârlık yaparak ilçelerine hizmet ettiler. Örnek çalışmalara imza attılar. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. İbrahim başkan bilindiği üzere 3 dönemi doldurdu. Başiskele ve Darıca Belediye Başkanlarının 3 dönemini tartışmakla beraber, 3 dönemleri doldu dolmadı tartışmaları içerisinde Genel Merkezimiz o isimleri de değiştirdi. Gölcük aynı şekilde 3 dönem kuralına takıldı. AK Parti kültürü oturmuş bir parti, 3 yerel seçim atlatmış kurumsal kimliğine kavuşmuş bir parti. 3 dönemde aday belirleme kriterlerimiz ne ise bu dönemde aynı kriterlerle adaylarımız belirlendi.

Anketler yapıldı, teşkilatlarımızda temayül yoklamaları yapıldı, vekillerimizin fikirleri alındı, belediye başkanlarımızla görüşüldü, merkezi yoklama aynı şekilde yapıldı, tedbirli kıyafetle vatandaşların görüşü alındı. Genel Merkezimiz ciddi bir çalışma programı ortaya koydu ve adaylarımız bu eksende belli oldu. Belirleyici bunlar oldu. 12 ilçe belediye başkanımızdan 11’i değişti. Genel Merkezimizin verdiği karara saygı duymak düşer. Bizim şu an ana hedefimiz gayemiz 13 belediyemizi de tekrar kazanmak ev Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın karşısına başımız dik çıkmak. Biz Cumhur ittifakının adaylarını açıkladık, 13 adayımız da cumhur ittifakının adayıdır.
 

"CHP VE İYİ PARTİ’NİN BÜYÜKŞEHİR İDDİASI YOK"
 

Aday belirleme de sizin mutlaka öneriniz olmuştur.
Tabi ki bizim de il başkanı olarak önerilerimiz oldu. Aday belirleme öncesinee bölge sorumlumuz Tahir Akyürek ilimize geldi bizimle görüştü, teşkilatlardan sorumlu genel başkan yardımcımız Erkan Kandemir geldi teşkilatlarla bizimle istişare yaptı. Yine alt komisyondan gelenler oldu görüştük. Bizim fikrimizi sordular bizde fikrimizi söyledik. Teşkilatlarımız için hayırlı olacak adaylarımızı kişisel olarak Genel Merkez yöneticilerimize aktardık.

İyi Parti ve CHP ilimizde birlikte seçime giriyorlar. Derince ve İzmit Belediye Başkanlıklarında oldukça iddialılar. Siz bu iki ilçeyi özellikle risk olarak görüyor musunuz?
 

Her seçim kendi içerisinde risk barındırır. Biz hiçbir seçim sonucunu cepte görmedik. Kimse vatandaşın tercihine ipotek koyma hakkına sahip değildir. Seçmen kime ne şekilde oy verecekse sandıkta vicdanı ile baş başa kalır ve oyunu kullanır. Böyle bir ortamda burası riskli burası çantada keklik gibi bakılmaz. Favori takımlar yeri geliyor sahada kaybedebiliyorlar. Ben il başkanı olarak 13 belediyemizi tekrar kazanacağımıza inanıyorum, kazanmamamız için bir neden göremiyorum. Cumhur ittifakının oy oranı ilimizde bellidir. 24 Haziran sonuçları kriter alacağımız oylardır. Rekabetin olduğu yerde her zaman risk vardır. Cumhur ittifakı bu toplumun sesi ve vicdanıdır, Türkiye Cumhuriyetin bekasına önem veren bir oluşumdur Cumhur ittifakı. Fakat onların tek gayesi Recep Tayyip Erdoğan’ı yıkmak yıkamıyorlarsa da zayıflatmak. Büyükşehir Belediyesi iddiaları yok. Küçük belediyelerde iddialı olma esprisinin yorumunu da vatandaşa bırakıyorum. İttifak kuracaksınız ve büyükşehir iddianız olmayacak. Cumhur ittifakının 31 Mart’ta 13’te 13 yapmaması için bir nedeni yok.

"EKONOMİK SIKINTI VAR AMA…"

Ülkede ciddi bir ekonomik kriz var, bu kriz 31 Mart yerel seçim sonuçlarına yansır mı? Ticaret erbapları sıkıntıdalar, vatandaşın alım gücü düştü, bu gerçeklik  ışığında iktidar partisi olarak bu sorunu büyük bir handikap olarak görüyor musunuz?

Vatandaşımız ekonomik şartlardan haklı olarak etkileniyor. Ülkelerin ve devletlerin inişli çıkışlı dönemleri vardır, bu insan hayatında bile böyledir. Her zaman düz yol olmuyor. Biz ülke olarak çıkışlı bir dönemden geçiyoruz, sıkıntılı bir süreç yaşıyoruz kabul ama şunu da hatırlatmak lazım. 2002 tarihinde AK Parti iktidara geldiğinde ülkenin durumu bugünkünden çok daha kötüydü. O dönem tecrübeli bir lider çıktı ve bu zorlu dönemi ülkece atlattık. Enflasyon yüzde 70 dolaylarındaydı o dönem, AK Parti iktidarının 16 yıllık iktidarında enflasyon ortalama yüzde 10’un hep altında oldu. Evet bugün ekonomimizde sıkıntılar var fakat biz kaptanımıza güveniyoruz, Cumhur ittifakıyla birlikte ülkedeki bu sıkıntıları aşacağız. Önemli olan günlük sıkıntılar değil gelecektir.

İlçe belediye başkan adaylarınız yeni açıklandı. Gördüğümüz kadar sahaya henüz inmediniz, sahada nasıl bir seçim stratejisi izleyeceksiniz?

Sahaya inmediniz kısmına katılmıyorum, öncelikle onu düzeltmek istiyorum. Büyükşehir Belediye başkan adayımız Tahir Büyükakın 1 aydır alanlarda, sokaklarda çalışıyor. Cumartesi günü adaylarımız açıklandıktan sonra adaylarımız sahaya indi. Biz her zaman sahada olan bir partiyiz. Yarın seçim olacakmış gibi yılın 365 günü çalışıyoruz. Biz seçim zamanı parti kapısını açıp seçim sonrası kapatan parti değiliz. Vekillerimiz meclis ara verdiğinde her zaman ilimizdeler çalışıyorlar. İlçe başkanlarımız, kadın ve gençlik kollarımız her daim alanlardalar. Seçim Koordinasyon Merkezlerimizi oluşturduk, SKM’nin yaptığı programlarla birlikte çalışmalarımıza devam ediyoruz.

"KİMİ AÇIKLASAYDIK 141 İSİM YİNE DIŞARIDA KALACAKTI"

154 isim Belediye Başkan aday adaylığı başvurusunda bulundu. Elbette 154 aday adayını belediye başkan adayı göstermeniz imkansız. Adaylar açıklandıktan sonra partide küskünlükler, kırgınlıklar yaşandı mı. Sanki öyle bir hava var, özellikle İzmit’te?

AK Parti bir dava partisidir. En önemli özelliği de birlik ve beraberlik içerisinde siyaset yapmasıdır. AK Parti Kocaeli Teşkilatı her zaman Türkiye’de örnek gösterilen teşkilat olmuştur. Bir kırgınlık var mı deseniz buna katılmam. Bizde küskünlük, kırgınlılar olmaz. Sizin de ifade ettiğiniz gibi 154 aday adayımızı belediye başkan adayı çıkartamazdık. 154 aday adayı arkadaşımız neden aday adayı oldular? ‘Biz bu işi yapabiliriz’ demek için aday adayı oldular. Bu iddia ile yola çıktılar. Kimse inanmadığı yola çıkmaz ve aday adayı olmaz. Hangi 13 ismi aday çıkartsaydık 141 kişi dışarıda kalacaktı. Bunları bir sitem olarak değerlendiriyorum. O sitemlerde sevgiden doğan, partimize olan muhabbetten kaynaklanır. Göreceksiniz bu seçimde aday adayı olmuş arkadaşlarımız aday olan isimlerden daha fazla sahada olacaklar ve çalışacaklar.

ERDOĞAN İLİMİZE GELECEK Mİ?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim sürecinde İzmit mitingi olacak mı? Böyle tarihi belirlenmiş bir takvim var mı?

Genel Merkezimiz henüz miting takvimini açıklamadı. 19 Şubat tarihinden sonra belli olacak. Cumhurbaşkanımız sahalara inecektir ve ilimizi de es geçeceğini düşünmüyoruz. Tabiki yüzde yüz olmamakla birlikte, kendisini tekrar şehrimizde ağırlamaktan onur duyarız.

11 İlçe Belediye Başkanının değişmesiyle ilgili sorduğum sorunun cevabını alamadım. Tekrar bu soruyu yöneltsem, bu değişimi kent ve kamuoyu nasıl okumalı?

Herkesin okuması farklı, biz Genel Merkezimizin verdiği karara saygılıyız. Adaylarımızı açıklayan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dır. Biz açıklanan arkadaşlarla seçimi kazanacağız ve adaylarımıza sahip çıkacağız. Bir nasip minasip ilişkisi vardır, nasibin olacak, insanı ölümden koruyan sebeplerdir, ölümü var eden de sebeplerdir, insanların hayatı sebeplere bağlıdır. Aday çıkartılmayan belediye başkanlarımıza da bu nazarla bakmak lazım, başarısız olduklarından dolayı aday çıkartılmadılar tezi doğru bir değerlendirme değildir.

Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım peki neden değişmedi?

Dediğim gibi nasip münasebet ilişkisi böyle tecelli etti.

Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim, seçmene bir mesajınız var mı son olarak?

Biz AK Parti olarak belediyelerimizle birlikte toplumun refahı için bu zamana kadar nasıl çalıştıysak bugün de Cumhur ittifakı olarak aynı gayretle çalışmaya devam edeceğiz. Herşey Kocaeli için. İlimizde yaşayan her vatandaşımızın oyuna talibiz, vatandaşımız Cumhur ittifakının ferasetine güvensin. 

banner31

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.