banner61

Erdoğan: Türkiye dünya ortalamasında vasat büyüyen bir ülke

banner65

Kocaeli Sanayi Odası Mart ayı toplantısına konuk konuşmacı olarak katılan Türkiye Varlık Fonu A.Ş.Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Oral Erdoğan, “Bizim yatırımcımızın sermaye maliyeti olarak yüzde 7-8 gibi, Avrupa’daki rakiplerimiz ise yüzde 1-2. Bunu düzeltmeye çalıştığımızda da bu ülkeler üzerimize köpeklerini salıyorlar” dedi

banner57
Erdoğan: Türkiye dünya ortalamasında vasat büyüyen bir ülke
09 Kasım 2017 Perşembe 15:35

banner29
banner15

Kocaeli Sanayi Odası (KSO),  Mart ayı meclis toplantısı gerçekleştirildi. KSO Meclis Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıya konuk konuşmacı olarak Piri Reis Üniversitesi Rektörü, Türkiye Varlık Fonu A.Ş.Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Oral Erdoğan katılım gösterdi. Toplantının meclis başkanlığını Hasan Tahsin Tuğrul yaptı. Konuk konuşmacı Prof. Dr. Oral Erdoğan KSO Meclis toplantısında “Ekonomide Yeni Dönem, Yeni Arayışlar” konusu hakkında açıklamalarda bulundu. Toplantıya KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’nun yanı sıra Vergi Dairesi Başkan Vekili Halil İbrahim Temiz ve KSO meclis üyeleri katılım gösterdi.

 

KINIYORUZ 

Meclis toplantısının açılış konuşmasını gerçekleştiren KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Öncelikle, geçtiğimiz hafta sonu, Hollanda’nın Dışişleri Bakanımıza toplantı yapma izni vermemesini ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımızın ülkeye girişini engellemesini, ikili ilişkilerimize kara bir leke olarak görüyoruz. Oradaki vatandaşlarımıza terörist muamelesi yapılmasını kınıyoruz. Hollanda hükümetinin büyük bir yanılgıya düşerek dış politikalarını, iç politikaya malzeme etmelerini endişe ile karşılıyoruz. Hollanda’da yaklaşık 400 bin Türk kökenli nüfusumuz var. 23 bin civarında girişimcimiz faaliyet gösteriyor” ifadelerini kullandı.

 

RAKAMLAR İLE HOLLANDA 

“2016 yılında Hollanda’ya olan ithalatımız 3 milyar dolar ve ihracatımız 3,6 milyar dolar oldu” diyen Zeytinoğlu, “Türkiye’ye gelen doğrudan yabancı sermaye içinde Hollandalı firmaların payı yüzde 16 (2.500 Hollandalı firma) ile ilk sırada yer alıyor. Doğrudan yatırım tutarı toplam 22 milyar dolar. İlimizde de 23 Hollanda sermayeli firmamız bulunuyor. Toplam yabancı sermayeli firmalarımızın yaklaşık yüzde 10’una tekabül ediyor. İlimizin Hollanda’ya olan toplam ihracatı 2016 yılında 534 milyon dolar. (Toplam 18,3 milyar dolar)” dedi. 

 

YÜZDE 15'İ GERÇEKLEŞTİ 

Yaşanan bu diplomatik krizin bir an önce aşılmasını ve sorunun her iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilere zarar vermemesini temenni ettiklerini belirten Zeytinoğlu, “Şubat ayında; İhracat 12,1 milyar dolar. (yüzde 2 azaldı)İlk iki aylık dönem, önümüzdeki aylarda ihracatımızda artışların devam edeceğini işaret ediyor. İthalat 15,8 milyar dolar. (yıllık yüzde 1,6 arttı)İhracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 76,6’ya çıkmasını da olumlu değerlendiriyoruz. (Bir evvelki ay yüzde 72,4 idi / 2016 ortalaması yüzde 71,8)İlimiz dış ticaret verilerine bakarsak Şubat ayında;İhracat 1,8 milyar dolar (yüzde 27 arttı)İthalat → 3 milyar dolar (yüzde 15 arttı)Şubat ayında Türkiye’nin toplam ihracatının yüzde 15’ini gerçekleştirdik. Tüm firmalarımızı kutluyoruz. İlimizde ihracatını arttıran sektörlere baktığımızda; çelik, madencilik, tekstil, kimya, savunma ve havacılık sanayi sektörleri olduğunu görüyoruz” şeklinde konuştu.

 

BEKLENTİMİZ...

Enflasyon rakamları hakkında açıklamalarda bulunan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “ÜFE yıllık yüzde 15.36 (aylık yüzde 1,26)TÜFE yıllık yüzde 10,13 (aylık yüzde 0,81)Baz etkisiyle TÜFE’nin çift haneye yükseleceğini tahmin ediyorduk. Kurun enflasyon geçişkenliği de, ÜFE üzerinde TÜFE’ye oranla daha fazla. Dolayısıyla kurdaki artışın etkisini üretici fiyatlarında daha fazla görüyoruz. Tüm bunların TÜFE’yi arttırıcı etkisinin önümüzdeki ay da devam edeceğini tahmin ediyoruz. Sanayi üretim endeksinin aylık bazda yüzde 1,3 arttı.Geçen yılın ocak ayına göre ise yüzde 2,6 arttı. Sanayi üretimi endeksi başta GSYH olmak üzere birçok ekonomik göstergelerin öncüsü. Özellikle otomotiv (%28,4), eczacılık, gıda, elektronik gibi ihracata yönelik sektörlerde canlanma olduğunu görüyoruz. Beklentimiz bu büyümenin artarak devam etmesi yönündedir” dedi.

 

 

İVMEYI YAKALAYAMADIK 

“Cari Açık (yıllık) -33,2 milyar dolar / aylık açık -2,8 milyar dolar Ocak ayı cari açıkta hizmetler dengesindeki kaybın büyük etkisi var bir evvelki yıla göre yüzde 29 gerilemiş” diyen Zeytinoğlu, “ Diğer taraftan açığın finansmanı kısmında, doğrudan yatırımlarda geçen yıla göre yüzde 54 düzeyinde gerileme var. Henüz yatırımları çekme noktasında istediğimiz ivmeyi yakalayamadık. Son aylarda işsizlik ülkemizin en öncelikli konusu olmaya devam ediyor.2015'in Kasım’ından 2016'nın Kasımına kadar olan bir yılda çalışmak isteyenlerin sayısı 981 bin kişi arttı. Bu kişilerin 391 binine iş bulabildik.590 bini işsiz kaldı. İşsizliği aşağı çekebilmek için yıllık bir milyonu aşan istihdam gerekiyor. Bunun için de yüzde 6 ve üzeri büyüme gerçekleştirmemiz gerektiğini biliyoruz” diye konuştu.

 

“ARSAMIZI SATIN ALDIK”

“İşsizlik oranlarımızda, Şubat ayından itibaren istihdam artışından kaynaklı düzelme bekliyoruz” diyen Zeytinoğlu, “Kalıcı çözüm için, yatırım iklimini uygun hale getirmeliyiz.Şimdi bir başka milli istihdam seferberliği projesinden bahsetmek istiyorum.TOBB’nin Çalışma Bakanlığı işbirliği ile başlattığı bu çalışma kapsamında, Odamız bünyesine İŞKUR Hizmet Noktası faaliyetine başladı.Odamız artık İŞKUR’un bir ofisi gibi çalışacak.KSO Hizmet noktası aracılığıyla işgücü taleplerinizi İŞKUR’a gitmeden Odamıza iletebileceksiniz..Şubat ayı meclisimizden sizlerden almış olduğumuz yetkiye istinaden, 22 Şubat tarihinde yapılan Odamız arsası ihalesine katıldık.Bahçemiz sınırları içerisinde yer alan toplam 3095,80 m2 arsayı 3.500.000.-TL bedelle satın aldık.Arsamızı odamız demirbaşlarına eklemiş bulunuyoruz” dedi.

 

 

“ŞEFFAF YÖNETİM”

Zeytinoğlu’nun ardından söz alan Türkiye Varlık Fonu A.Ş.Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Oral Erdoğan, “Bize önemli görevler düşüyor. Varlık fonuyla ilgili öne çıkan noktalar daha ziyade siyasi konulardı. Varlık fonu 2016 Ağustos’ta kuruldu. Geçtiğimiz Ocak ayında yönetim kurulu oluşturuldu. Daha sonra çok önemli kurumlar varlık fonuna devredildi. Bize emanet edilen varlıkların şeffaf bir şekilde yönetilmesi ve ekonomiye katma değer yaratabilmek bizim görevimiz. Türkiye varlık fonu konusunda Türkiye ısrarla engellenmiş bir ülkeydi. Ben 90’lardan beri bunu önermiş birisiyim. 1998’de yazdığım kitapta bunu belirttim. Bütçe içinden ilave kaynak nasıl yaratılabilir? Konusu çok tartışıldı. Bugün geldiğimiz noktada çok ciddi bir varlık değeri oluşmuş durumda. Bu Türkiye’nin atıl görülen ama yeni finansman kaynaklarına imkan bulamadığımız bir hareketi bize sağlayacak. Önemli yatırımlara kaynak sağlanabilecek. Çeşitli denetim anlayışları ile bu zor olan bir durumdu” ifadelerini kullandı.

 

“SERMAYE MALİYETİ DÜŞÜRÜLMELİ”

Birkaç firmanın havuzu ortak teminat olarak değerlendirilerek uluslar arası borçlanma çok daha kolay yapılacaktır” diyen Erdoğan, “Bizim yatırımcımızın sermaye maliyeti olarak yüzde 7-8 gibi, Avrupa’daki rakiplerimiz ise yüzde 1-2. Bunu düzeltmeye çalıştığımızda da bu ülkeler üzerimize köpeklerini salıyorlar. Sermaye maliyeti düşürme hareketimizi birçok alanda yapmamız lazım. Şeffaflığı sağlayabilirseniz denetimin en önemli aşamasını halletmişsinizdir. Türkiye dünya ortalamasında vasat büyüyen bir ülke ama sorun istikrarsızlığıdır. Bir ortalama değer üretmemiz lazım” dedi.

 

“FİNANS KAYNAKLARI” ÇEŞİTLENDİRİLMELİ”

Erdoğan sözlerini, “Son aşamada büyüme hızımızda yavaşlama dikkat çekiyor. Global olarak da bu sıkıntı var. Enflasyondaki yükseklikte Türkiye için sorun oluşturuyor. Türkiye ekonomisinin enflasyon olması ekonomiyi olumsuz etkilemektedir. Bunu engellemek gerekiyor. Merkez bankası bu noktada önemli bir konumda. Türkiye’de GSYİH Verilerinde hedefimiz 25-30 bin dolar olmalı. Yakın bir sürede Başbakanımıza stratejik planı sunacağız. Hangi ilkelerle finans standartları uygulanacak bunları paylaşacağız. Bakanlar kurulundan geçtikten sonra kamuoyuna paylaşılacak. Finans kesiminde yüzde 90’dan fazla kaynak bankalar, bu yapısal bir sorun. Varlık fonunun bir amacı da finansal kaynaklarının çeşitliliğini sağlamaktır” ifadeleriyle sürdürdü.

 

“2017’DE TOPARLANMA VAR”

“Tüketicinin güvenini arttırmamız lazım” diyen Türkiye Varlık Fonu A.Ş.Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Oral Erdoğan, “Burada ciddi bir nokta var. Ekonomik güven endeksi düşüş yapıyor ama 2017 başında ciddi bir toparlanma var. Kredi büyüme hızında da kamu bankaları eliyle yavaşlayan ekonomiyi canlandırma adımları atıyor. İşsizlik oranının düşmesi için  cari açık oranlarının iyileşmesine bağlı. Devletin oyuncu değil, oyundakilere destekçi olması gerekiyor. Vergi denetimi güçlü bir hale gelmesi gerekiyor. Müteşebbisliği arttırmak istiyoruz” şeklinde konuştu. 

banner32

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.