banner613
banner559

Erdoğan açıklamıştı… “Türkiye İttifakı” nasıl olacak?

banner418

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye İttifakı çıkışının ardından, ittifakın sınırlarını çizen bir metin dolaşmaya başladı. AK Partili yetkililerin üzerinde konuştuğu metinde ittifak 8 maddede anlatılıyor.

banner482
Erdoğan açıklamıştı… “Türkiye İttifakı” nasıl olacak?
22 Nisan 2019 Pazartesi 18:13

banner603
banner535

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, seçimlerden sonra yaptığı açıklamada “Türkiye ittifakı” çıkışı yaptı. Erdoğan, "Ülkemizin bekasını ilgilendiren meselelerde siyasi görüş ayrılıklarımızı bir tarafa koyarak 82 milyon hep birlikte Türkiye ittifakı olarak hareket etmeliyiz. Vatandaşlarına ve kardeşlerine güven veren bir Türkiye için hep beraber elimizi taşın altına koymalıyız. Gençlerimizin, memurlarımızın, işçilerimizin, çiftçi sanayici, esnaflarımızın sorunlarını çözmek ancak bu şekilde mümkün olacaktır" ifadelerini kullanmıştı.

Erdoğan’ın bu çıkışının ardından siyasi kulislerde, Türkiye İttifakı’nın nasıl olacağı konuşulmaya başlandı. AK Parti’de ise ittifakın sınırlarını çizen bir metin dolaşmaya başladı. AK Partili yetkililerin üzerinde konuştuğu metinde ittifak 8 maddede anlatılıyor.

İŞTE O METİN

“Türkiye İttifakı’nın ve Türkiye Ortak Paydasının Mutabakat Esaslarına İlişkin Temel Tespitler” başlıklı metinde şu maddeler yer aldı:

“1- KURTULUŞ VE KURULUŞ : Kurtuluş ve Kuruluşun kapsayıcı ve koruyucu felsefesine sahip çıkmak. Cumhuriyet’imizi ve Kurucu Liderimiz Atatürk’ü Ülke ve Milli değerlerimiz olarak sahiplenmeyi güçlendirmek.


2- VATANIN VE MİLLETİN BİRLİĞİ : Türkiye’nin; coğrafi ve siyasi bütünlüğünü ve birliğini koruma ve güçlendirme mücadelesini tavizsiz sürdürmek.

3- GÜÇLÜ DEMOKRATİK DEVLET : Devleti demokratik yoldan ve demokratik devlet olarak güçlendirmeye devam etmek. Devlet ve Ülke karşıtı ideolojik siyasetle kararlı ve ödünsüz bir şekilde ideolojik, siyasi ve hukuki mücadele yapmak.

4- YURTSEVER DEMOKRASİ VE DEĞERLERİMİZ: Demokrasimizi, hak ve özgürlükler alanımızı yurtseverlik esasına dayalı geliştirmek. Sınırları belirsiz liberalizmden değil Yurtsever Demokrasiden yana olmak. Siyasi ve hukuki sistemimizi; tarihsel, kültürel, yerel, toplumsal ve manevi tüm yapıcı değerlerimize uyumlu kılacak bir yaklaşıma sahip olmak.

5- TERÖR VE ŞİDDET SİYASETİYLE MÜCADELE : Türkiye ve İnsanlık için şiddet siyasetiyle, terörle ve terör örgütleriyle kesintisiz ve kararlı mücadele içinde olmak. Ülkemize karşı ve ülkemiz içindeki şiddete dayalı her türlü siyasetin gayri meşruluğunu deşifre edip bunlarla tereddütsüz mücadele etmek.

6- ULUSLARARASI TOPLUMDA EŞİTLİK : Uluslararası ilişkilerde Eşit Seviyeyi ve Eşit Haklı bir pozisyonu sürekli kılmak. Küresel Toplum içinde merkez aktörlerden biri olmak için gösterilen çabaları güçlendirmek.

7- EMPERYALİZME ve FAŞİZME KARŞI OLMAK: Yeni tipte emperyalist saldırılara ve küresel faşizm oluşturma çabalarına karşı Demokratik Dünya Toplumuyla birlikte mücadele etmek. Bu bağlamda İslam düşmanlığıyla, ırkçılıkla ve bağımsızlığını korumaya çalışan ülkelere yapılan emperyalist saldırılarla mücadele içinde olmak.

8- ÜLKE LİDERLİĞİ: Türkiye’nin siyasal icrasının merkezi olan Cumhurbaşkanlığını Ülke Liderliği olarak kabul etmek ve konumlandırmak. Cumhurbaşkanının Hükümet etme görevinin yanısıra Devletin başı olma ve devleti temsil etme ödevi kapsamında Ülke Liderliği olarak yürüttüğü faaliyetleri desteklemek ve güçlendirmek."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.