banner521
banner533
banner549

CHP İl Gençlik Kolları Başkan adayı Dilşat Hasret Haczeyni; “O binalardan o protokollerden çıkacağız, sokağa ineceğiz”

banner418

CHP İl Gençlik Kolları Başkanlığı'na aday olan Dilşat Hasret Haczeyni, “O binalardan o protokollerden çıkacağız, sokağa ineceğiz” dedi.

banner482
CHP İl Gençlik Kolları Başkan adayı Dilşat Hasret Haczeyni; “O binalardan o protokollerden çıkacağız, sokağa ineceğiz”
04 Mart 2020 Çarşamba 13:37

banner552
banner535

CHP’de ilçe ve il kongrelerini ardından sıra gençlik kolları kongresine geldi. Şimdilik 2 adayın ortaya çıktığı CHP İl Gençlik Kolları kongresi 8 Mart tarihinde yapılacak. CHP İl Gençli Kolları Başkanlığına aday olduğunu açıklayan Dilşat Hasret Haczeyni sorularımıza cevap verdi. “Parti tabanından gelen birsiyim” diyen Haczeyni, “Gençlik olarak o binalardan, o protokollerden çıkacağız” diye konuştu.
 

İşte o röportaj;

Öncelikle kendinizi biraz tanıtır mısınız?
“1992 Ankara doğumluyum. 14 yaşından sonra Kocaeli’te taşındık. Yaklaşık 13,5 senedir burada yaşıyorum. Karamürsel Alp Anadolu Lisesi’nden mezun oldum. Kocaeli Üniversitesi’ni kazandım. Tercihlerimin hepsi Kocaeli Üniversitesi’ndeydi. 18 yaşını doldurduğumda partiye üye oldum. 2014 yılından bu yana sandıklarda çalışmaya başladım. Daha sonra İl gençlik kolları yöneticiliği yaptım. Basın yayından sorumlu başkan yardımcısıydım. 2018-2020 arasında Bilişimden Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak görev almaya başladım İzmit İlçe’de. Seçimler geldiğinde hiçbir ana kademe siyasetinde bulunmak istemedim. Gençlik Kolları bu partinin siyaset okuludur. Bir burada hatalarımızı öğreniriz. Hatalarımızın telafilerini buluruz. Ben Gençlik kollarında hatalarımla büyüdüm. Parti okulu genel merkezine bağlıdır. Oralarda eğitmenlik yaptım. Ana kademede de güzel tecrübeler edindik. Benim Gençlik kollarına borcum var. Parti içerisinde aldığım görevler beni bu noktaya getirdi.” 
 

“YARINLARIN GÜZEL OLMASI İÇİN DİDİNEN İNSANLAR VAR”
Neden CHP İl Gençlik Kolları Başkanlığı’na adaysınız?

 “Öncelikle belli tartışmalar yaptık, arkadaşlarımızla konuştuk. Parti tabanından gelen birsiyim. İlk görevim gençlik kollarında oldu. Bu kenti tanıyorum. İlçe binasının yerini bilmediğim bir ilçe yok. Ben o ilçe binasına adres nerede onu biliyorum kimseye o adresi at demiyorum. Hangi sandıklarımı boş kaldı kalmadı biliyorum. Biz bu sandıklarımız için mücadele ettik. Seçimde hiçbir sandık boş kalmadı biz bu başarıyı elde ettik. Türkiye’yi Parti Okulları’nda karış karış gezdik. Eğitim verdik. Üretim yapabileceğimiz, fikir üretebileceğimiz, proje üreteceğimiz birçok şeyi tartışacağız, düşüneceğiz. Ulu Önder’imiz Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi benim iki büyük eserim vardır dediği eserlerinden birisi CHP’dir. Arkadaşlarımla bu adaylık sürecini tartıştık, düşünüyorduk sonrasında arkadaşlar bu işe el atalım seni öne çıkaralım dediler. Gerçekten yarınların güzel olması için didinen insanlar var. O yüzden CHP İl Gençlik Kolları Başkanı olmak çok onur verici bir görev. Çok onurlu bir yol. Bu yüzden de adayım.”
 

“HERKESİN AYNI DÜŞÜNDÜĞÜ YERDE DEĞİŞİM OLAMAZ”
CHP Gençlik Kolları geçmiş dönemlerde parti içinde çeşitli kavgalarla anılır olmuştu. Siz bu duruma nasıl bakıyorsunuz? Sizin döneminizde gençlik kollarında kavga yaşanacak mı?

 “CHP mozaik bir partidir. Kocaeli noktasından baktığımızda özellikle. Batı ve doğu olarak incelersek hepsi CHP’li olmasına rağmen ciddi fikir ayrılıkları olabiliyor. CHP çok farklı insanları içerisinde barındıran bir partidir. Türkiye’nin en köklü siyasi partisidir CHP. Bizim partimizde açıkçası bugüne kadar siyasette kalabilmesinin nedeni demokratik olmasıdır. Herkes aday olabilir, hür iradesiyle çıkabilir. Delegede istediği adaya oy verebilir. Asla bir baskı söz konusu değildir. Demokratik bir parti olduğumuz için fikir ayrılıkları olabilir. Tek bir yerden tek bir sesin çıkması bir partiyi geliştirmez. Gençlik kolları noktasında bizi kamuoyuna kötü lanse edebilecek bir ayrıcalıklar olmadığı sürece fikirsel tartışmaların hiçbirini engellemeyeceğim. Biz Türkiye’nin yüzde 50’sinden fazlasını temsil eden bir partiyiz. Sosyal demokraside mutlaka iyiyi, doğruyu tartışmaya yöneltir bizi. Tek aday olsun diye de uğraşmayacağım. Herkesin bu partide bir ideali var. Adalet ve hak temellerine dayanan idealleri var. İnsanların kendini böyle bir yere aday göstermeleri kadar doğal bir şey olamaz. Bu tabii ki sol ve sosyal demokratlara ulaşarak disiplin çerçevesinde olmalıdır. CHP büyük bir ailedir. İl ve ilçe binalarımız bizim birer evimizdir. Biz kendi evlerimizde tartışmaları yapmalıyız. Yaşanacak tüm fikir ayrılıklarına açığız. Herkesin aynı düşündüğü yerde değişim olamaz.” 
 

“GENÇLİK OLARAK O BİNALARDAN, O PROTOKOLLERDEN ÇIKACAĞIZ”
Eğer siz seçilirseniz CHP’nin Kocaeli’de gençlik politikasında nasıl bir değişim yaşanacak?
 “Parti içi eğitim noktasında mevcut İlçe Gençlik Kolları yönetimi olmak üzere eğitim almamış yöneticimiz kalsın istemiyoruz. Sonrasında üye arkadaşlarımıza bunu yayacağız. Sonra üyelerimiz olmayan gençliklere gideceğiz. Biz neyi hedefliyoruz bunu kavrayalım diye çalışacağız. Gerçekten CHP ne istiyor, neyi hedefliyor bunları öğreteceğiz. Kendimizi tanıtacağız. Bireysel bir çalışma değil tabii bu eğitimler. Akademik anlamda eğitmenlerin gözetiminde geçen eğitimler bunlar. CHP’yi yansıtan eğitimlerdir bunlar. Farklı Farklı modüllerimiz var ama ilk etap olarak genç arkadaşlarımızın bu eğitimleri almasını istiyoruz. Diğer bir proje 12 ilçede tüm arkadaşlarımızın birbiriyle tanışması, dost ve yoldaşlık kültürünü benimsemesini istiyoruz. Spor faaliyetleri, zihinsel spor aktiviteleri yapacağız. Bunların hepsini birlikte belirleyeceğiz. Hep birlikte çok sesli bir şekilde bunu zenginleştirecek ve aktivitelerimizi belirleyeceğiz. Devamlı bir arada olan bir gençlik yapılanması kurmak istiyoruz. Her kademesinde hedefimiz büyük. Gençlik olarak da üzerimize düşen araştırmaları yapacağız. Mimari noktada, ulaşım noktasında, turizm noktasına neler yapabiliriz? İllaki akademik bilgi birikimi değil halkla hareket eden bir gençlik olacağız. Gençlik olarak o binalardan o protokollerden çıkacağız sokağa ineceğiz. Sokakta olacağız, sokakta çalışacağız. Üye çalışmalarımız olacak. Bu böyle bir üye çalışması değil, gel bana oy ver anlayışıyla değil. Bak bu parti böyle bir parti diyeceğiz. CHP’yi tanıtacağız. Gel maddi destek oluruz değil gönülden bağlı olarak bu partiye arkadaşlarımızı katmaya çalışacağız. Mahalle mahalle, köy köy gezeceğiz, ilgileneceğiz. Yarın bir erken seçim olduğunda bakın biz mahallelerle bu tür çalışmaları yaptık diyebileceğiz. Her yerde gelenekselleşecek etkinlikler planlayacağız. Benden sonra da bu etkinlikler devam edecek. Sosyal projelerimiz olacak. Sosyal sorumluluk değil, sosyal proje bunun altını çiziyorum. Gidip ihtiyaç sahibine çanta alıp vermek değil, biz balık tutmayı öğretmek istiyoruz. Varsa evinin tadilatı yapılması gereken bir şey giyeceğiz ayakkabılarımızı pantolonlarımızı o evi tadilata alacağız, boyayacağız. Bir okulun kitap eksiği varsa çıkacağız sokağa o kitapları toplayacağız lakin bu projelerin sürdürülebilmesi çok önemli. Biz her gün seçim varmış gibi çalışırsak başarı mümkündür. Neden Gölcük’te önümüzdeki dönem bir belediyemiz olmasın? Neden ilçelerde bir belediyemiz daha olmasın? Hedeflediğimiz iktidar mücadelesinde de gençlik kollarının büyük bir katkısı olacaktır.” 


“KRİZİN OLMADIĞINI İDDİA EDEN BİR HÜKÜMETLE KARŞI KARŞIYAYIZ”
CHP’li gençler Kocaeli’de genç kitleye nasıl ulaşacak. Kendinizi nasıl ifade edeceksiniz?
“Mevcut üyelerimizin iletişim bilgilerini güncelleyeceğiz. Kocaeli genelindeki üye sayımızı hatırlamıyorum ama iletişim bilgileri çok önemli. Çeşitli sosyal etkinlikler yapacağız. Tüm Kocaeli genelindeki gençlikler için yapacağız. Spor yarışmaları düzenleyeceğiz. Tavla, satranç gibi. Bu tarz etkinlikler düzenleyeceğiz. Kompozisyon yarışmaları yapacağız. Hikaye yarışmaları yapacağız. Her partilimiz sabah uyandığında gazeteleri takip ediyordur, her ilçe binamızda mutlaka bir kitaplık vardır. Okuyup yazan bir kitleyi temsil ettiğimiz için bunu öne çıkaracağız. İşsizlik şu an ciddi bir sorun gençlik konusunda. İşsizlik çok büyük bir sıkıntı. Doğru filtreden geçirilerek iş aranmalı. Bunlar içinde eğitim vereceğiz doğru iş nasıl aranır diye. Kocaeli noktasında kendi kentimiz şehrimiz noktasında bu istatistikleri nasıl saptarız diye çalışmalar yapacağız. İşsizlikle alakalı gerçekleri gün yüzüne çıkaracağız. Krizin olmadığını iddia eden bir hükümetle karşı karşıyayız. Bu krizin var olduğunu gün yüzüne çıkaracağız. Önce sıkıntılarımızı tespit edeceğiz ki ondan sonra bunlara çözüm bulalım. Çözüm odaklı bir şekilde planlıyoruz her şeyimizi zaten. İşsiz arkadaşlarımızla ilgili ücretsiz sertifika eğitimleri düzenlemek istiyoruz.”
 

“ÜRETEN GENÇLİK KOLLARI’NA KİMSE PARTİNİN BAYRAKÇISI OLARAK BAKMAZ”
CHP’li gençler bayrak asan mı yoksa fikir ve politika üreten bir gençlik örgütü mü olacak?
Gençlik sadece bayrak asmaz. Bizim gençlikten gördüğümüz bu bayrak asılacak o merdivende de durulacak. Ben ana kademe yöneticisiyken benden yaşça büyük insanların da bayrak astığını gördüm. Nasıl dışarı çıkarken üstümüzü başımızı kontrol ederek veya kendimize bakım yaparak sokağa çıkıyoruz gençlik kademeleri partinin makyajını yapan o partinin güzel görünmesini sağlayan yerlerdir. Gençlik kolları fikir üretir. Bir manevi ve maddi destek aldığı sürece projelerini uygulayabileceği yerdir. Belli başlı çalışmalar yapılacak tabii ki ter dökeceğiz ama önce proje üreteceğiz. Hedef kitleyi belirleyeceğiz. Gebze’de ki projemiz Karamürsel’e uymayabilir. Her ilçeyi gezeceğiz. Her ilçede seçmenler bizden ne bekliyor. Kalem kalem ilçe ilçe araştıracağız. Seçmen bizden ne bekliyor bunu araştıracağız. Hem fikir hem de eylem üretecek noktaya gelecektir. Üreten Gençlik Kolları’na kimse partinin bayrakçısı olarak bakmaz.

“GENÇLERİN MADDİYATI ÇAY İÇMELERİNE YETİYOR”

CHP’li gençler kentin sorunları ile ilgili nasıl bir çalışma izleyecek?

Yanlışları da doğruları da dile getireceğiz, yok saymayacağız. Körfez kirleniyor. Büyükşehir Belediyesi bunlara sembolik para cezası kesiyor. Bunlar, yıllar öncesinde konuştuğumuz amcalarımız buradan tuttuğumuz balığı düşünmeden yiyorduk diyorlar. Biz o Körfez’e gittiğimizde o kokuyu çekmek istemiyoruz. Biz gençlik olarak bu eksiklerin net içerisindeyiz. Kartepe’ye giden bir ailenin günlük cebinde 1000 TL harcayacak parası yoksa bırakın kayak yapmayı kayak yapanları bile izleyemiyor. Sosyal belediyeciliğin bu kentte hem yaz hem de kış etkinliklerinde aktif olmasını istiyorum. Neden Kerpe’de denize girerken neden Karamürsel’de de denize girmeyelim? Bu insanların insanca yaşayabilmeleri için hem sorunu hem çözümü dile getireceğiz. Biz siyaset yapıyorsak gösterdiğimiz soruna da çözüm de göstermeliyiz. Gençlik kafelerde vakit geçiriyor diye herkes söyleniyor demek ki paranız var diyorlar. Bu gençler Kartepe’de de kayak yapmak ister ama bu gençlerin maddiyatı çay içmelerine yetiyor. Bunlarla ilgileneceğiz. Maddi yetersizliklerden dolayı spora devam edemeyen o kadar insan var ki… Bu arkadaşlarımızı da tespit edeceğiz, yardımcı olacağız. Ben kendim bizzat gördüğüm kadarıyla sporla uğraşan çok gencimiz var neden bu gençlerimize biz destek olmayalım? Bu arkadaşlarımızın dereceye girmesine yardımcı olanlar bizler olacağız. Bizim partililerimiz ilçelerde olan sıkıntıların hepsini biliyor. Bazı ilçelerimizde sağlık ocağı yok. Bizim görevimiz bunları bağıra bağıra söylemektir.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ZİHNİ TOSUN - 5 ay önce
İzmit belediye seçimlerinde chp de baş aktördü seçimlerde çok çalıştı umur ile birlikte akıllı ve saygılı bir genç aynı zamanda siyasi bilgli dürüst bir genç seni destekliyorum ve herzaman yanındayım değerli kardeşim Allahcc yolunu açık etsin.
Avatar
Mert - 5 ay önce
Kendi partinin genel merkezine gittiğinde, protokolün en alasını görecek olan biri için çok iddialı sözler...
Avatar
İlyas - 5 ay önce
Mafyalar gitsin
Avatar
Delege - 5 ay önce
Ben bu arkadaşı gençlik mücadelesinin içerisinde hiç görmedim.
Emek ten yana oyumu kullanacağım
Avatar
Misafir - 5 ay önce
Bir anda parti içinde turemis kişiler konuşur olmuş, yıllardır bende parti içerisindeyim birkere de gelim elleriyle birşey yaptiklarini görmedim, yapmaları için illa aday olup başkan mi olması gerekiyor. Gerçekçi olmayı bilin biraz
Avatar
partili - 5 ay önce
misafi ve delege ikinizede diyorum eger siz dilşat kızimizi bu orgutün her herhangi bir yerinde görmedik diyorsanız bence AKP ye calışmış kisilerdir .KÜÇUKKAYANIN YONETIMINDE VE AYNI ZAMANDA HAKAN ÇAKARIN göreve geldiginde de yöneticiydi ZİHNİ BEY GEREKLI YAZIYI YAZMIŞ .Parti içinde gençlik mücadelesi demekte nedir hiç anlam veremedim BİR CHP Lİ gerekirse bayrak asar gerekirse kürsuye çıkar partisini savunur milli mücadrleyi savunur ..
Avatar
KARTEPELI - 5 ay önce
herkes ozgurdür isteyen istedigi yere oy verir ben sadece şunu belirtmek istiyorum en azinda milletin arkasindan emre gibi küfür etmez ne söylerse yüzüne söyler PARTI EGİTMENLIGİ var bu önemli genclerin alt yapisinda bence faydali olur zaten ZEKİ abi EMRE ANDIZ cikarttigi icin aday ama kendi ilcesinde sıkinti var EMRE GÜMUŞ gibi olur çunku EMRE ANDIZ herkesi yanliş yonlendiriyor HİKMET amcayida yanliş yonlendirdogi gibi ...Bunlar 2 gündur konusulan o yuzden ben DİLŞAT diyorum
Avatar
genç devrimci - 5 ay önce
CHP ile mucadele eden degil partilileri küstüren degil hele milletin arkasindan kufur eden il baskanida istemiyoruz onun cikardigi ve emrenin ne farkeder zeki mi yinetecek HAYIR BEN yoneticem dedogini biliyoruz.....O YUZDEN AKP ILE MUCADELE EDEBILECEK ADAY I BASKAN OLARAK GORMEK ISTIYORUZ ..bir gölcuklu olarak DİLŞAT diyorum